Velvyslanec: Když nezačnou téct dotace, čeká ČR problém

ČTK ČTK
8. 9. 2012 12:45
Velvyslanec ČR při Evropské unie říká, jak nečerpání dotací ohrožuje státní rozpočet
Foto: Thinkstock

Brusel - Pokud by se České republice letos nepodařilo obnovit čerpání prostředků z evropských fondů, neboť u některých operačních programů je přísun peněz stále zmrazen, pak to může mít citelný dopad na český státní rozpočet.

Vyplývá to z rozhovoru, který ČTK a Českému rozhlasu poskytl nový velvyslanec ČR při Evropské unii Martin Povejšil.

Sám však věří, že se většinu zbývajících pochybností podaří v brzké době vyřešit.

Evropská komise, která na tok peněz dohlíží, české úřady opakovaně kritizovala. Praze vytýkala hlavně to, jak má nastaveny kontrolní mechanismy, a špatně fungující správu programů.

Česku se nakonec podařilo přes léto část bruselských výtek už vyřešit, takže komise znovu otevřela možnost peníze proplácet, avšak nikoli ve všech případech.

"Doufám, že většinu těch otazníků se nám podaří vyřešit v nadcházejících týdnech či krátkých měsících," řekl Povejšil, který na post nastoupil v pondělí, když vystřídal dosavadní velvyslankyni Milenu Vicenovou.

Když se to podaří, pak by to mělo minimalizovat dopady na český státní rozpočet.

Čerpání dotací pod kritikou

Problémy a otázky má Brusel stále třeba u operačních programů Doprava, Životní prostředí nebo u Integrovaného operačního programu, stejně jako u regionálních operačních programů Severozápad, Severovýchod či Střední Čechy.

Premiér Petr Nečas v Bruselu.
Premiér Petr Nečas v Bruselu. | Foto: Reuters

U posledně jmenovaného komise do ČR zaslala na konci července varování v souvislosti s případem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten je stíhán pro podezření z úplatkářství.

"V zásadě je dobře, že se rozkrylo celé to těžce proniknutelné prostředí, ve kterém se to všechno v České republice odehrávalo... Je tady vidět zřetelná vůle s tím něco dělat. Čili ukazuje se, že sice po nějakém váhaní, ale že ten systém vnitřní očisty začal fungovat, že k tomu existují všechny potřebné mechanismy. Policie funguje tak, jak má. Státní zastupitelství funguje tak, jak má. A zároveň k tomu existuje i politická vůle," podotkl Povejšil.

Například premiér Petr Nečas při květnové návštěvě Bruselu poznamenal, že v krajním případě by se kvůli problémům s čerpáním mohl letos schodek vyšplhat až na šest procent hrubého domácího produktu.

To však byly v podstatě zmrazeny všechny fondy, což už neplatí. I tak ale může hrozit, že by výpadek mohl mít pro letošní rozpočet dopad v miliardách korun.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak na dotace?

 

Právě se děje

Další zprávy