Boss ČSSD v problémech: Dotaci chtěl pro stranu

Radek Nohl Radek Nohl
5. 9. 2012 6:45
K zadržení náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudy pomohly i odposlechy
Policie dostala podnět, že peníze z unijní dotace mají jít na kampaň ČSSD.
Policie dostala podnět, že peníze z unijní dotace mají jít na kampaň ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úterní zatčení šesti lidí včetně náměstka ústecké hejtmanky a vlivného člena severočeské ČSSD Pavla Koudy souvisí s kritizovanou zakázkou na propagaci rekultivovaných dolů na severozápadě Čech.

Policisté si pro důkazy k této kauze přišli na krajský úřad a dotační úřad na začátku června.

Kolem Koudy ale kroužili vyšetřovatelé již delší dobu. Podle zjištění Aktuálně.cz byl totiž náměstek hejtmanky několik měsíců odposloucháván.

Součástí policejního spisu je přitom i dopis z ministerstva pro místní rozvoj, který byl na úplném začátku prověřování celé kauzy.  

V něm ředitel odboru řízení a koordinace ministerstva pro místní rozvoj Vít Šumpela píše šéfovi dotačního úřadu Pavlu Markvartovi o podnětu, který poukazuje na neoprávněné nakládání s penězi z tohoto projektu. Podezření dokonce míří přímo na krajskou ČSSD. 

"Ze zaslaných informací dále vyplývá, že prostředky měly směřovat na reklamní kampaň ČSSD v Ústeckém kraji," uvedl Šumpela v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Zda policisté podezřívají šestici obviněných i z tohoto činu, nechtěl nyní mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták komentovat.

Ředitel přiznal: Projekt je problematický

Úřad Regionální rady Severozápad oficiálně říká, že k financování kampaně nedošlo. Podle informací Aktuálně.cz však Markvart na pracovním jednání na konci dubna svým kolegům přiznal, že je projekt problematický.

Kdo je Pavel Kouda?

ČSSD v Mostě. Kouda Havelka

  • Kariéru Pavla Koudy (na snímku vlevo) nastartoval bývalý poslanec a šéf mostecké buňky ČSSD Josef Hojdar.
  • Vystudovaného důlního inženýra a správce skládky komunálního odpadu si v roce 1998 vybral jako "dvojku" na kandidátce do městského zastupitelstva.
  • Zastupitel Kouda si záhy vydělával ve vedení městských podniků, konkrétně technických službách a sportovní hale.
  • Na mosteckém magistrátu se poznal s primátorem Jiřím Šulcem (ODS) a šéfem investičního odboru Petrem Kušnierzem, tehdy sociálním demokratem. 
  • Spolu s nimi byl Kouda o osm let později architektem neprůhledného systému, který přihrával evropské dotace známým podnikatelům.
  • V roce 2004 jako šéf klubu zastupitelů ČSSD slíbil ODS a hejtmanovi Šulcovi podporu a byl za to odměněn místem radního pro školství. Od té doby řídí Ústecko koalice dvou velkých stran.

Jednomu z úředníků tehdy popsal, jak Kouda zavolal bývalé vedoucí ústeckého územního odboru Ireně Kotlanové, která měla změnit hodnocení projektu, tak aby peníze z Evropské unie nakonec dostal. Výbor Regionální rady, v němž Kouda zasedá, přidělení 37milionové dotace nakonec také schválil.

Poté však nastal zvrat. Letos v polovině dubna poslalo i ministerstvo financí do Ústí nad Labem dopis, v němž upozorňuje na to, že k přehodnocení projektu došlo. A zároveň Markvartovi v dokumentu vzkazuje, že žádné peníze z Evropské unie neproplatí. 

Ministerstvo navíc v dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici, naznačilo, že zakázka byla zřejmě nadhodnocena.

"Plánovaný rozpočet projektu je výrazně vyšší než rozpočet příjemcem dříve realizovaných propagačních a mediálních kampaní," uvedl úřad ministra Miroslava Kalouska.

"Po pravdě mě samotného dost zajímají odpovědi," napsal tehdy Markvart svým podřízeným, mezi kterými byla i Kotlanová, kterou zároveň zaúkoloval, aby zpracovala návrh odpovědi pro ministerstvo.

Pro připomenutí, právě trojice Kouda, Kotlanová i Markvart je v současné době na seznamu obviněných.

Kraj projekt k ledu neposlal

Dotační úřad nakonec rozhodl, že o peníze z Evropské unie na tento projekt žádat nebude.

Jenže akci od počátku spojovanou se sociálnědemokratickým politikem Koudou kraj k ledu neposlal. Jen na ni dal peníze ze svého rozpočtu.

Nešlo však o celkovou částku 43,3 milionu korun, ale zhruba o 24 milionů.

Zakázku získala firma Rema Média, která vznikla jen několik dní před vyhlášením tendru a akcionářem byl Nikola Levojevič, fotbalista z Baníku Souš, který Kouda s poslancem ČSSD Josefem Tancošem vede.

Tak začala krajská kampaň ČSSD, podívejte se:

Už v nabídce Ústeckému kraji přitom společnost napsala, že pro realizaci projektu použije tři subdodavatele.

Jedním z nich byla i firma Raprint Radka Kupiceho, který má také vazbu na mostecký fotbal. Několik let figuroval ve správní radě Fotbalové školy Most.

Podezřelá smlouva s podpisem Koudy

Byl to přitom právě Kouda, jenž smlouvu za Ústecký kraj s firmou Rema Média podepsal. A podle ní mělo odtéct zhruba 20 milionů korun na promítání spotů v Praze, Brně, Hradci Králové, Chomutově nebo Teplicích.

Další miliony má stát inzerce ve vybraných novinách i na internetu.

Navíc kraj zaplatí za administraci tohoto projektu, kterou má na starosti firma bývalého ústeckého zastupitele a člena ODS Pavla Tošovského. Za expertní práce dostane podle smlouvy za každou hodinu 950 korun bez DPH.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzy Ústeckého kraje pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy