Čerpání evropských peněz má zajistit nový systém

ČTK ČTK
3. 9. 2012 15:06
Česko mělo s čerpáním dotací kvůli nesrovnalostem problémy u Evropské komise
Evropská komise si posvítila na české čerpání dotací, Česko se teď snaží o nápravu.
Evropská komise si posvítila na české čerpání dotací, Česko se teď snaží o nápravu. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vypsalo tendr na nový monitorovací systém, který bude od roku 2014 zajišťovat čerpání peněz z evropských fondů. Předpokládaná hodnota zakázky je podle webu úřadu bez daně z přidané hodnoty 944 milionů korun.

Nastavení vypsaného tendru schválila vláda v červenci. Kvůli nedostatkům v čerpání dotací pozastavila letos Evropská komise Česku na několik měsíců jejich proplácení.

Premiér Petr Nečas v červenci řekl, že na rozdíl od minulého monitorovacího systému bude aktuálně vypsaný tendr plně otevřený a transparentní.

Fungování současného monitorovacího systému doprovázely problémy. Úřad totiž uzavřel v roce 2001 smlouvu o provozu systému v rozporu s tehdy platným zákonem o zadávání veřejných zakázek. Právní vada tak uzavřela Česku cestu k financování systému z evropských fondů. Přibližně od roku 2008 proto MMR řešilo, zda vypsat nový tendr, či zůstat u stávajícího systému. Jeho provoz zajišťuje společnost S&T CZ.

Vlekoucí se problémy pak vyřešila úřednická vláda Jana Fischera, která rozhodla, že levnější bude zůstat u dosavadního systému než pořizovat nový. Letos ale Nečasova vláda schválila vypsání soutěže na nový systém.

Potížím se v Česku nevyhnulo ani samotné čerpání dotací. Evropská komise (EK) tuzemským úřadům vytkla zvláště nedostatky s kontrolou a auditem. Od března proto ministerstvo financí nežádalo Brusel o zpětné proplácení dotací, které stát příjemcům vyplácí nejdříve z vlastního rozpočtu.

EK ve druhé polovině července oznámila, že Česko uskutečněním takzvaného akčního plánu stav zlepšilo, a může tedy znovu žádat o proplácení dotací. Přesto ale evropské peníze dál na začátku července neproudily do sedmi z 18 operačních programů, které tuzemské úřady spravují. Komise s nimi totiž řeší podezření na různé nesrovnalosti zvlášť.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy