reklama
 
 

Další chybné vyplácení dotací. NKÚ odhalil 2 programy

6. 8. 2012 12:30
Regionální programy Jihozápad a Moravskoslezsko proplatily pětinu peněz neoprávněně

Praha - Regionální programy Jihozápad a Moravskoslezsko proplatily pětinu peněz neoprávněně.

Dohromady jde o sumu 187,7 milionu korun. Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) prověřili 28 projektů z období 2007 až 2011 za celkem 950,2 milionu korun a odhalili porušování zákona o veřejných zakázkách způsobené hlavně nedostatečnou kontrolou projektů, informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Regionální rady Moravskoslezsko i Jihozápad s výsledky kontroly nesouhlasí a předaly kontrolorům námitky.

Viceprezident NKÚ Miloslav Kala řekl novinářům, že oba programy mají společný formalismus, byrokratické dodržování povinností a nedostatečnou kontrolu a hodnocení jednotlivých fází projektu. 

"Kontrola formálně administrativně proběhla, ale vůbec neodhalila zjevné skutečnosti. Neodpovídá řada věcí, například výměry či materiál, které by při provedení kontroly musely být zjevné," řekl Kala na adresu kontrol ze strany regionálních rad nebo příjemců dotací.

Proplácely se podle něj stavby, které vůbec nevznikly, nebo měly jiné vlastnosti, než bylo uvedeno. NKÚ chyby oznámil finančním úřadům, které zahájí postup pro porušení rozpočtové kázně a budou žádat vrácení peněz do státního rozpočtu. Zda na základě kontrol podá úřad i trestní oznámení, ale Kala nechtěl říci. "Posuzujeme zjištění, a podle toho se rozhodneme," uvedl.

NKÚ kontroloval jak příjemce dotací z regionálních operačních programů, tak regionální rady, které projekty vybírají a dohlížejí na jejich průběh i vyúčtování. Právě v kontrole přitom úřad odhalil velké mezery.

Měli hodnotit nezávisle na sobě, práci konzultovali

"Například regionální rada Jihozápad umožnila dvěma manažerům, kteří mají projekty hodnotit nezávisle na sobě, vzájemně konzultovat svou práci. Ti se pak ve svých hodnoceních i výstupech naprosto shodovali," uvedl úřad. Regionální rada tak podle něj porušila pravidlo "kontroly čtyřma očima", a tím evropské i vlastní předpisy.

Neoprávněně byly peníze vyplaceny například Českému Těšínu, který z ROP pro Moravskoslezsko získal peníze na úpravu chodníků, parkoviště a inline dráhy. Kontroloři na místě zjistili, že město nevystavělo vše, co v projektu přislíbilo.

"Přesto si ale nechalo proplatit celou dotaci, tedy o 345,6 tisíce korun navíc, a porušilo tak rozpočtovou kázeň," uvedl NKÚ.

Obec Boršov nad Vltavou na Českobudějovicku zase svou stavbu zkolaudovala o měsíc a půl později, než podle projektu měla, a porušila tak podmínky smlouvy. Regionální rada Jihozápad přesto schválila proplacení dotace ve výši 30,5 milionu korun.
Kontroloři našli také velké rozdíly v cenách odborných prací. Poukázali na to, že výdaje za zpracování žádostí o dotace a za řízení projektů u některých žadatelů představovaly méně než jedno procento z ceny projektu, u jiných naopak více než pět procent.

Z Regionálního operačního programu Jihozápad se rozdělují evropské dotace pro Jihočeský a Plzeňský kraj, z ROP pro Moravskoslezsko dotace pro území Moravskoslezského kraje.

Představitelé Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiří Trnka a jeho podřízený Martin Půlpytel čelili kvůli rozdělování evropských dotací obvinění ze zneužití pravomoci, pražský městský soud je ale v polovině července zatím nepravomocně zprostil obžaloby.

Obě regionální rady závěry NKÚ odmítají

Mluvčí Regionální rady Moravskoslezsko Michal Sobek řekl, že s výsledkem kontroly NKÚ nesouhlasí a své námitky kontrolorům předali. "Zpráva říká, že systém čerpání peněz v Moravskoslezsku je dobře nastavený a funkční. Sami jej navíc považujeme za velmi transparentní," uvedl.

Dílčí nedostatky v kontrole zakázek a proplácení výdajů prý rada sama řeší. "U sporných veřejných zakázek jsme poslali podněty na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Pokud ÚOHS potvrdí porušení zákona s vlivem na výběr nejvhodnější nabídky, příjemci budou vyzváni k vrácení části proplacené dotace," řekl Sobek.

U neoprávněně použitých dotací se podle něj objevila dílčí pochybení. Rada s příjemci jedná, část peněz už vrátili.

Kontroly prováděné radou jsou podle Sobka pečlivé. "Za rok 2011 byly odhaleny nezpůsobilé výdaje v hodnotě 31,5 milionu korun, 1,23 procenta z kontrolovaného objemu," dodal.

Tvrzení NKÚ odmítá i regionální rada ROP Jihozápad, kontrolní úřad se prý dopustil zjevných pochybení. "Informace NKÚ jsou názorem tohoto úřadu, nikoliv skutečností. Proto jsme podali proti některým z výsledků námitky," sdělil mluvčí ROP Jihozápad Radek Polák. Oznámení NKÚ podle něj neovlivní fungování programu a čerpání dotací.

autor: ČTK | 6. 8. 2012 12:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama