Rohlik.cz ochromila razie, policie odvezla 85 cizinců. Prasárna jak od StB, zlobí se šéf firmy

Lukáš Prchal Jakub Zelenka Lukáš Prchal, Jakub Zelenka
Aktualizováno 9. 3. 2017 15:37
Firmu Rohlik.cz, která rozváží potraviny, ochromila nečekaná kontrola policie. Kvůli zásahu nešlo z internetového obchodu hodinu nic objednat. Kriminalisté z pražského oddělení cizinecké policie zasahovali ve skladech společnosti, z kterých odvezli 85 lidí. U nich je podezření, že pracují v Česku nelegálně. Nejedná se o první podobnou kontrolu. Podle spolumajitele firmy Tomáše Čupra se policisté chovali jako StB.
Foto: Rohlik.cz

Praha - Firmu pro rozvoz potravin Rohlik.cz ochromila policejní razie. Kriminalisté ze skladu odvezli 85 cizinců, u nichž je podezření, že v Česku pracují nelegálně. Spolumajitel firmy Tomáš Čupr zásah policie kritizuje.

"Pražští policisté v průběhu dne provedli ve společnosti kontrolu zaměstnanosti cizinců na území republiky, kdy máme podezření, že 84 lidí je na území zaměstnáno v rozporu s právními předpisy." řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Rohlik.cz na své facebookové stránce uvedl, že se omlouvá za výpadek svých služeb. "Na situaci tak nemáme žádný vliv. Musíme trpělivě vyčkat, až policisté s kontrolou skončí," napsala společnost. Spolumajitel společnosti Tomáš Čupr byl ve svém vyjádření ale ostřejší. "Ráno naběhlo do skladu komando, které se chovalo jako StB. Řvali a s nikým se nebavili. Zavřeli provoz, kde pracují i Češi, a nechali všechny jak zločince postavit na rampu a všechny cizince odvezli," napsal Čupr. 

Jen běžná kontrola

"Není na tom nic mimořádného. Od rána do jedné hodiny jsme ale nepřijímali nové objednávky a nyní fungujeme v omezeném režimu," popsala naopak mluvčí Rohlik.cz Michaela Gregorová. I podle Hulana se nejedná o nic nenormálního. "Nejde o šikanózní chování, ale o běžnou kontrolu, které cizinecká policie provádí u všech společností, u nichž má podezření," uzavírá Hulan.

Zato Čupr věc vidí jinak: Já věřím, že takovéto prasárny nemohou nikomu projít. Nebo vám přijde OK, že vás prostě seberou a zkoumají až poté, jestli něco děláte špatně?"

Nejedná se ovšem o první podobnou kontrolu. Ve firmě zasahovala policie už v loni v červenci. Tehdy při kontrole 44 lidí odhalila, že 24 cizinců pracuje v tuzemsku bez povolení. Následně byli vyhoštěni ze země. "Zda to bude i v tomto případě, nemůžeme zatím říct," uzavřel Hulan.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Tenisové US Open snížilo kvůli koronaviru dotaci o čtyři miliony

Pořadatelé tenisového US Open snížili kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru celkovou dotaci turnaje na 53,4 milionu dolarů (asi 1,18 miliardy korun), což je o téměř čtyři miliony méně než loni. Vítězové grandslamu, který se v New Yorku uskuteční bez diváků, si odnesou rovné tři miliony dolarů (zhruba 66 milionů korun) a oproti loňsku si pohorší o 850 tisíc.

Naopak se o pět procent zvýšila odměna za první kolo na současných 61 tisíc dolarů (1,3 milionu korun), další dvě kola zůstávají beze změny (100 a 163 tisíc dolarů). Teprve od další fáze se budou částky snižovat. Ještě více se škrty dotknou čtyřher, jejichž vítězové si odvezou jen 400 namísto loňských 740 tisíc dolarů.

Startu na US Open, jež má za přísných hygienických podmínek začít poslední srpnový den, se už vzdali světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová či dvojka Španěl Rafael Nadal. V hlavní soutěži je i deset Čechů v čele s Karolínou Plíškovou a Petrou Kvitovou.

Ženy se po pětiměsíční koronavirové pauze vrátily na okruh v tomto týdnu v Palermu. Pro muže bude první akcí od březnového přerušení sezony srpnový Western & Southern Open, který byl kvůli pandemii přeložen ze Cincinnati do New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Arsenal kvůli dopadům pandemie zrušil 55 pracovních míst

Londýnský fotbalový klub Arsenal zrušil kvůli ekonomickým důsledkům pandemie koronaviru 55 pracovních míst. Do finančních potíží se vítěz Anglického poháru dostal po výpadku příjmů mimo jiné z televizních práv, prodeje vstupenek a komerčních aktivit. Hráči a vedení sice přistoupili v průběhu přerušené minulé sezony na snížení platů, před tou další je ale nutné přistoupit k dalším úsporám, oznámil klub, který se letos nekvalifikoval do lukrativní Ligy mistrů.

"Náš cíl je chránit co možná nejdéle pracovní pozice a základní platy, ale bohužel jsme se ocitli v situaci, že musíme přistoupit k propuštění 55 zaměstnanců," uvedl klub na svém webu.

Ke škrtům se vedení odhodlalo vzhledem k nejisté situaci v následující sezoně. "V současnosti to vypadá tak, že na začátku sezony nepřivítáme na stadionu žádné fanoušky a potom se jich bude moci vrátit jen omezené množství. To se projeví na příjmech ze vstupného, sponzorských peněz i z televizních práv. Globální ekonomické prognózy jsou také velmi nepříznivé," dodal klub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy