Praha - Okolo Troubek je modro, jako by zde najednou vzniklo moře. Jenže to jen speciální povodňová mapa ukazuje, kam až se při povodních může dostat voda a které obce zatopí.
Troubky zatopila velká voda v posledních třinácti letech dvakrát, naposledy lidé museli ze svých domovů minulý týden. V roce 1997 přitom v Troubkách při povodních zemřelo devět lidí a více než polovina domů šla k zemi.
Riziko pro jakoukoli adresu
Povodňovou mapu zveřejnila na svých internetových stránkách www.cap.cz Česká asociace pojišťoven.
Poprvé asociace zpřístupnila mapu loni v lednu, ale získávání informací bylo zpoplatněno, teď je aplikace pro každého zájemce zdarma. Ukázalo se, že mnohé lidi cena 59 korun za data o jednom místě v zemi odradila.
"Systém umožňuje určit nebezpečí povodně pro jakoukoli adresu v České republice," konstatoval Tomáš Síkora, výkonný ředitel České asociace pojišťoven. Stejný nástroj používají pojišťovny při sjednávání smlouvy o pojištění domu.
"Každý zájemce si teď může například při koupi nemovitosti ověřit záplavové riziko místa, kde se dům nachází," dodal Síkora.
V zóně číslo čtyři dům nepojistíte
Systém rozděluje území republiky do čtyř zón. V první je riziko velké vody zanedbatelné, ve čtvrté je riziko vysoké.
Pokud vlastníte například rodinný dům v druhé a vyšší kategorii, může se vám pojistka proti velké vodě prodražit o rizikový příplatek. A domy ve čtvrté rizikové zóně vám pojišťovna nejspíš vůbec nepojistí.
"Objekt může být i nepojistitelný," potvrdil Síkora. Dodal, že každá pojišťovna postupuje podle vlastních pravidel.
Údaje přijdou mailem
Povodňová mapa pokrývá celou republiku, respektive všechny toky, které mohou způsobit škody na majetku. Největších 210 měst je zmapováno v podrobném měřítku 1:10000.
Použití systému je velmi jednoduché. Do políčka stačí napsat přesnou adresu a mailem přijde zpráva, kde je vybrané místo zařazeno do jedné ze čtyř kategorií.
Redakce Aktuálně.cz vyzkoušela zadat adresu Dědina 3/72 v Troubkách a obratem dorazila zpráva, že toto místo patří do třetí, tedy druhé nejrizikovější povodňové zóny. Možné je i volné prohlížení mapy bez udání konkrétní adresy.
Povodňová mapa se průběžně aktualizuje
Systém je průběžně aktualizován, takže pokud se někde například postaví nová protipovodňová hráz, projeví se to i na zařazení domů do rizikových zón.
"Jsme rozhodnuti aplikaci průběžně doplňovat o nové podklady a data," potvrdil Ivo Bánovský ze společnosti Intermap Technologies, která portál provozuje.
Z loňské analýzy povodňových map vyplývá, že nejméně bezpečné jsou jižní Čechy. V nejrizikovější čtvrté zóně tam stojí domy a další nemovitosti na bezmála dvou procentech území. V těsném závěsu je pak Olomoucký kraj a Karlovarsko.
Naopak nejbezpečnější je Praha. V nejrizikovější zóně je pouze 0,42 procenta území hlavního města.