Manuál pro přežití planety. Lidé musí zásadně změnit nakládání s půdou i potravinami

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 8. 2019 17:49
V boji proti globálnímu oteplování už nestačí jen omezit emise oxidu uhličitého produkovaného v energetice či dopravě, potřeba je také snížit emise skleníkových plynů, které produkuje člověk v zemědělství a při dalším využívání půdy. Vyplývá to ze zprávy panelu OSN pro změny klimatu. Organizace mimo jiné doporučuje zalesňovat a méně plýtvat potravinami.
Foto: Zita Kazdová

Co může dělat Česko

Rovněž Česko by mělo podle expertů reagovat na zprávu OSN pokud možno okamžitě a nenamlouvat si, že se to týká jen Afriky a jihovýchodní Asie.

"Nejsem si jistý, zda si české zemědělství a lesnictví jsou vědomy razantních změn, které se musí udát. Zemědělství jede stejně 70 let, lesnictví 200 let. Ani stát se nechová tak, jako by si těchto nutných změn byl vědom," podotýká Vojtěch Kotecký, analytik společnosti Glopolis, která se mimo jiné zabývá životním prostředím a potravinovými systémy.

Lidé si podle něj musí rychle uvědomit, že nestačí jen zavírat tepelné elektrárny a starat se o čistší pohon aut, ale že pro zbrzdění klimatických změn je nutná i jiná péče o lesy, půdu a ekosystémy.

"Musíme více zalesňovat, vracet humus do orné půdy, který je důležitý pro úrodnost a zadržování vláhy v půdě. A přestat plýtvat potravinami. Když by se nám třetina potravin neztratila mezi polem a naším stolem, ušetřili bychom 3,5 milionu kilometrů čtverečních zemědělské půdy," upozorňuje.

 

Právě se děje

Další zprávy