Praha - Žalobkyně Dagmar Máchová a spolu s ní i Městský soud v Praze měly podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) porušit zákon v kauze Vladimíra Sitty.
Podnikatel je klíčovým svědkem v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku, kde figurují mezi obviněnými i lobbista Ivo Rittig nebo bývalý šéf dopravního podniku Martin Dvořák.
Válková tvrdí, že soud i státní zástupkyně Sittu poškodily, když mu na přelomu loňského a letošního roku zakázaly hlasovat na valné hromadě papírny Neograph, kde Sitta držel polovinu akcií. Podle Válkové bylo v pořádku jen to, že policie stíhanému Sittovi zabavila cenné papíry. Druhý krok - zákaz hlasovat - už podle ní v pořádku nebyl.
Právě kvůli zákazu hlasovat přitom Sitta na prosincové valné hromadě přišel o poloviční firemní podíl. A za údajný justiční přehmat teď chystá žalobu na český stát o 200 milionů korun odškodného.
Podle Válkové skutečně došlo k porušení zákona a podala k Nejvyššímu soudu stížnost. Ministryně chce, aby Nejvyšší soud obě rozhodnutí zrušil a Sitta tak dostal možnost dostat se přes civilní žaloby ke svému majetku zpátky.
"Výrok o tom, že obviněný nemůže po dobu zajištění akcií vykonávat další právo se zajištěnými akciemi společnosti spojené, a totiž hlasovací právo na jejích valných hromadách, je tudíž nezákonný," napsala Válková do stížnosti, kterou ministerstvo spravedlnosti vyvěsilo na svých webových stránkách.
Pokud by Nejvyšší soud rozhodnutí městského soudu zrušil, rozjela by se mašinérie zpětných právních kroků a rušení předchozích rozhodnutí soudu a státního zastupitelství. Na konci řetězce pak může být dokonce až zrušení platnosti valné hromady, na které podnikatel Sitta o polovinu Neographu přišel.
"Aktivitu vrchního státního zastupitelství vítám, ovšem ke zrušení platnosti valné hromady je zatím hodně daleko," řekl už dříve pro Aktuálně.cz Vladimír Sitta.
Podnět Válkové k podání stížnosti k Nejvyššímu soudu předala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž úřad dohlíží na vyšetřování hlavní větve jízdenkové kauzy.
V ní jsou kromě zmíněného Rittiga a Dvořáka obviněni ještě bývalý Dvořákův ekonomický náměstek Ivo Štika, Rittigův obchodní partner Jan Janků nebo Rittigův právník z kanceláře MSB Legal David Michal.
Nesmíte hlasovat
Vladimír Sitta je spolu se svým stejnojmenným synem hlavním svědkem v celé kauze. Sami však jsou stíháni v jiné části případu. Podle textu obvinění měli otec se synem z papírny Neograph, která Praze dodávala jízdenky, skrytě vyvádět peníze a maskovat to fiktivními smlouvami na poradenství.
Oba však stíhání považují za účelové. Má je prý jako svědky před soudem znevěrohodnit.
Právně komplikovaný příběh Vladimíra Sitty staršího coby polovičního akcionáře Neographu začal na konci loňského roku. Žalobkyně městského státního zastupitelství Dagmar Máchová napřed obviněnému Sittovi zabavila akcie a k tomu ještě zakázala hlasovat na valné hromadě firmy Neograph, dnes přejmenované na SPM - Security Paper Mill.
Sitta, který se svými rivaly už od roku 2011 bojuje o ovládnutí firmy namočené do jízdenkového korupčního skandálu, si pak na postup návladní marně stěžoval u městského soudu.
Soud se ho nezastal (podle ministryně Válkové protizákonně), a Sitta tak nemohl zabránit přeskupení podílů akcionářů na valné hromadě, kde majoritu získal statutární ředitel firmy Michael Broda. Na Sittu zbylo jen současných sedm procent akcií.
Státní zástupkyně Dagmar Máchová už dříve odmítla komentovat, že vrchní pražská návladní Lenka Bradáčová podala návrh na stížnost pro porušení zákona. Chce prý napřed počkat, jak rozhodne soud.
Dodala přitom, že omezení hlasovacích práv používá běžně. "A dělají to tak i moji kolegové, s nimiž jsem svůj krok konzultovala," podotkla Máchová.
Všechno zpět
Přitom v kauze Sitta své původní rozhodnutí vzala zanedlouho zpátky. Hlasovací právo Máchová vrátila podnikateli po čtyřech měsících poté, co na ni zatlačil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Správci majetku žalobkyni už na jaře vyčetli, podobně jako Bradáčová, že si zákon vykládá jinak.
Navíc to nebylo poprvé, co měla Bradáčová jiný názor na postup kolegyně z podřízeného úřadu. Máchové ve vyjádření pro týdeník Respekt vyčetla, že před dvěma lety příliš brzy utnula vyšetřování kauz okolo Nemocnice Na Homolce.
Policie případy na pokyn Bradáčové znovu otevřela a vše nedávno vyústilo v obvinění sedmi lidí včetně bývalého šéfa nemocnice Vladimíra Dbalého a exprimáře Michala Toběrného.