Policie viní lobbistu Rittiga z praní špinavých peněz

Radek Nohl Karel Hrubeš Radek Nohl, Karel Hrubeš
Aktualizováno 13. 2. 2014 16:25
Zadržení souvisí s výrobou jízdenek pro pražský dopravní podnik.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikorupční policie zadržela a obvinila vlivného lobbistu Ivo Rittiga.

Stíhán je údajně kvůli výrobě jízdenek pro pražský dopravní podnik. Kromě něj byli ve čtvrtek ráno zatčeni další tři lidé.

Je mezi nimi i Rittigův advokát David Michal a podle informací týdeníku Respekt také podnikatel Jan Janků a další advokát Peter Kmeť. Vyšetřovatelé začali všechny stíhat za legalizaci výnosu z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz.

"V trestní věci, která se týká pražského dopravního podniku a spolupracují na ní útvary ÚOKFK a ÚOOZ, byly dnes zadrženy čtyři osoby," řekla deníku Aktuálně.cz vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová, jejíž státní zástupce případ dozoruje.

V tiskové zprávě následně uvedla, že zda pro Rittiga a spol. bude státní zástupce navrhovat vazbu, se rozhodne v dalších 48 hodinách.

O zatčení Rittiga jako první informoval server iDnes.cz. Osobní asistentka Ivo Rittiga deníku Aktuálně.cz sdělila, že o zadržení a obvinění nemá žádné informace.

"Nic o tom nevím ani netuším, kde v tuto chvíli pan Rittig je," řekla deníku Aktuálně.cz. Komentovat to nechtěla ani advokátka lobbisty Karolína Babáková. Rittig České televizi jen několik hodin před zatčením řekl, že má podezření, že bude policií zadržen.

Další zatýkání v kauze DPP

Nejedná se o první zatýkání, které v případu DPP probíhalo, loni protikorupční policie začala stíhat dalších pět osob. 

Byl mezi nimi bývalý ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Dvořák, předseda představenstva tiskárny Neograph Jan Janků, Rittigův obchodní partner Peter Kmeť nebo bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Ivo Štika.

Dvořák ale mezi zadrženými dnes není. "To je blbost. Obviněn ani zatčen nejsem," řekl Aktuálně.cz Dvořák.

Na údajné tunelování pražského dopravního podniku ve spojitosti s Rittigem v minulosti upozornil Nadační fond proti korupci. Podle něj byl Rittig pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy.

Obchodní ředitel firmy Neograph Vladimír Sitta před časem ČT potvrdil, že do firmy na Panenských ostrovech z firmy Neograph odteklo řádově několik desítek milionů korun.

Rittig tvrzení na webu fondu napadl u soudu, pražský městský soud ale loni v červnu jeho žalobu nepravomocně zamítl. Podle soudce Tomáše Novosada nadační fond pravdivost svých tvrzení prokázal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 1 hodinou

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy