Vakcína proti prasečí chřipce bude na konci listopadu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
5. 8. 2009 17:32
Koho budou očkovat a kde to bude, si musí určit samy kraje
Vakcíny proti prasečí chřipce by měly být na konci listopadu.
Vakcíny proti prasečí chřipce by měly být na konci listopadu. | Foto: Reuters

Praha - Vakcíny proti viru A/H1N1 budou, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Smlouvu, která zajistí Česku očkovací dávku pro 2,5 milionu obyvatel, podepíše ministryně Dana Jurásková v pátek.

První lidé se budou moci naočkovat na přelomu listopadu a prosince.

"Koupíme vakcínu bezpečnou a registrovanou evropskou autoritou. Od výrobce jsme chtěli, aby se ve smlouvě mimo jiné zavázal k tomu, že ponese odpovědnost za vakcínu i případné její vedlejší účinky," řekla ministryně.

Z toho důvodu nakonec Česko odmítlo nakoupit očkovací látku od americké farmaceutické firmy Baxter, která vakcíny proti viru A/H1N1 vyrábí také v Bohumile na Kolínsku. Firma podle Juráskové nedokázala právě bezpečnost vakcíny včas zaručit.

"Do výběrového řízení byly původně osloveny celkem čtyři firmy, tři se skutečně přihlásily. Jedna z nich pak ale vypadla právě z tohoto důvodu, že nesplnila základní požadavek státu. Tedy že bude dodávat registrovanou vakcínu a ponese za ni odpovědnost," doplnil také mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

V Česku se podle něj nemusí tak jako ve Spojených státech nebo ve Velké Británii riskovat s neschválenou látkou, protože lidé v tuzemsku se nepotýkají s natolik vysokým počtem případů prasečí chřipky, ani s takovým množstvím jejích obětí. "My jsme naštěstí v jiné situaci," řekl Sršeň.

Očkujte se proti sezónní chřipce, vyzvala Jurásková

Pět milionů vakcín, které Česko nakoupí, se podává ve dvou dávkách. Stačit by tak mělo pro 2,5 milionu lidí. Z toho půl milionu budou lidé nezbytní pro chod státu - například zdravotníci, hasiči, policisté či železničáři. Dva miliony se pak rozdělí mezi lidi se zdravotním oslabením.

Ministryně ale vyzvala všechny lidi, aby se na přelomu září a října nechali naočkovat alespoň proti běžné sezónní chřipce. "Sníží se tak riziko, že je běžná chřipka oslabí. Nebudou tak náchylní a zranitelní a neměly by se u nich vyskytnout komplikace," vysvětlila. Lidem se zdravotním oslabením zaplatí vakcínu zdravotní pojišťovny.

Dnes Jurásková podepsala také smlouvu o koupi druhého antivirotika - Relenzy. Ta by měla pokrýt potřeby zhruba pěti procent české populace. V zásobě má stát i Tamiflu pro čtvrtinu Čechů.

Sklady pro veškeré zásoby léků by ale měly najít kraje. Ty budou podle ministryně také zcela zodpovědné za to, jak se v Česku podaří pandemii prasečí chřipky zvládnout.

"Asi do poloviny září by si měli krajští radní sami stanovit počty lidí, které je třeba očkovat, a vybrat pro to nejvhodnější místa," řekla Jurásková.

Česko hlásí 135 případů

Foto: Reuters

Čeští lékaři doposud odhalili 135 lidí, kteří se prasečí chřipkou nakazili. U žádného z pacientů se ale prozatím neobjevily žádné komplikace, průběh nemoci byl lehký. Nikdo nezemřel.

Nejčernější scénář pandemického plánu ovšem počítá s tím, že v Česku onemocní až 30 procent populace, tedy asi tři miliony lidí. Kolem 45 tisíc si s komplikacemi poleží v nemocnici. Asi 12 tisíc z nich chorobě podlehne.

Ministerstvo proto vede nemocnice i praktické lékaře k tomu, aby si tento scénář pokusili namodelovat a podle toho zajistili pro případ pandemie dostatek lůžek a dýchacích přístrojů. Co nejvíce pacientů by měli být schopni ošetřit i praktičtí lékaři.

 

Právě se děje

Další zprávy