chřipka

Druhá vlna chřipky bude pryč během několika týdnů, tvrdí epidemiologové

Počet případů akutních respiračních infekcí v Česku se mírně zvýšil, téměř o pětinu mezi nimi přibylo nemocných s chřipkou. Podle Státního zdravotního ústavu se potvrdilo, že přišla druhá vlna epidemie. Uvedl to v pondělí v tiskové zprávě. Nemocných s různými infekcemi dýchacích cest bylo v minulém týdnu 1422 na 100 tisíc obyvatel, téměř o procento víc než v předcházejícím týdnu. Lidí pozitivně testovaných na covid-19 bylo naopak podle údajů ministerstva zdravotnictví v mezitýdenním srovnání méně.

Odborníci nárůst počtu případů chřipky očekávali. "Kopírujeme tak pomyslnou druhou vlnu chřipky, vyvolanou především viry chřipky typu B, která se projevuje i jinde v Evropě. Lze očekávat, že v řádu několika týdnů i tato druhá vlna pomine, nejde o nic výjimečného," uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Zdroj: ČTK

V Česku se šíří druhá vlna chřipky, počty lidí s respiračními nemocemi opět rostou

Akutních infekcí dýchacích cest v Česku podle Státního zdravotního ústavu dál přibývá, nejvíc chřipky. Případů bylo v minulém týdnu 1412 na sto tisíc obyvatel, tedy o 3,6 procenta víc než v týdnu předchozím, informoval v pondělí zdravotní ústav. Vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí ústavu Jan Kynčl očekává, že se infekce budou šířit ještě několik týdnů. Podle dat ministerstva zdravotnictví dál přibývá i pozitivních testů na covid-19.

"To, že letos trvá období zvýšené nemocnosti respiračními infekcemi relativně dlouho, lze připsat předchozím dvěma pandemickým rokům s řadou hygienických opatření. Nyní se populace znovu postupně promořuje," uvedl Kynčl. Očekává, že chřipka se bude šířit ještě několik týdnů a s nastupujícím jarem postupně dojde k poklesu.

Nejvíc nemocných na počet obyvatel je v Pardubickém a Jihomoravském kraji, z věkových skupin pacienti nepřibývají jen mezi dětmi do pěti let. Lékaři mezi akutními respiračními infekcemi evidují chřipku, RS viry, rhinoviry způsobující rýmu a další infekce včetně koronaviru způsobujícímu covid-19.

Zdroj: ČTK

Případů chřipky a infekcí dýchacích cest ubývá, přibylo ale nemocných dětí

Infekcí dýchacích cest v Česku celkově podle dat Státního zdravotního ústavu dál ubývá. Hlášená nemocnost se snížila na 1351 případů na 100 tisíc obyvatel, na konci loňského roku to bylo 1750. Klesá počet případů hlavně mezi malými dětmi a seniory, přibylo nemocných dětí ve věku šest až 14 let. Z krajů je nejvyšší nemocnost v Jihomoravském, ústav to uvedl v tiskové zprávě.

"Sledujeme pomalu se snižující aktivitu chřipky, což odpovídá očekávanému vývoji. Nadále ale přetrvávají lokální ohniska výskytu chřipkových onemocnění včetně onemocnění se závažným průběhem. Výrazný, v některých krajích až 70procentní úbytek nakažených, se týká především dětí od nuly do pěti let a dále kategorie lidí starších 65 let," uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jan Kynčl.

Vyšší úbytek než mezi respiračními infekcemi obecně odborníci zaznamenali u chřipky. Nemocných je téměř o čtvrtinu méně než před týdnem. "V následujících dnech lze očekávat další úbytek nemocných jak chřipkou, tak ostatními respiračními infekcemi. V populaci aktuálně cirkulují především viry chřipky, RS virus, původce covidu a rhinoviry neboli rýma," doplnila mluvčí ústavu Štěpánka Čechová. Ve vážném stavu, který vyžadoval nemocniční intenzivní péči, bylo dosud v chřipkové sezoně 243 pacientů, z nich 82 zemřelo.

Zdroj: ČTK

V Česku se čím dál víc lidí nakazí akutními respiračními nemocemi, nákaza chřipkou roste hlavně u dětí

V Česku dochází k nárůstu akutních respiračních infekcí včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů. Ukazují to údaje Státního zdravotního ústavu. V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. Ústav ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

"Ve 48. týdnu 2022 se nemocnost akutních respiračních infekcí v Česku zvýšila o téměř 15 procent. Nárůsty nemocnosti jsou evidovány ve všech krajích a ve všech věkových skupinách, což odpovídá zvyšujícím se počtům pozitivních záchytů chřipkových virů a dalších respiračních agens v populaci," uvedl ústav.

Zdroj: ČTK

Jižní Moravu zachvátila epidemie respiračních nemocí. Kraj eviduje přes 24 500 nemocných

V Jihomoravském kraji začala epidemie respiračních nemocí. Jsou mezi nimi například nachlazení, kašel nebo rýma. Mezi 1,2 milionem obyvatel je přes 24 500 nemocných. Zhruba desetinu případů tvoří chřipka, řekla v pondělí novinářům ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní je nemocnost nejvyšší v Česku. Nejrychlejší nárůst je v Brně, na Brněnsku a Hodonínsku.

Hygienici na základě údajů z ordinací zaznamenali 2 048 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle Ciupek je hranice epidemie v rozmezí od 1 700 do 2 000. "V posledních dvou - třech týdnech jsme zaznamenali každý týden nárůst o 200 nakažených na 100 tisíc obyvatel, takže to není nic raketového, ale je to plynulý nárůst," uvedla Ciupek.

Podle ní v minulosti nastávalo období epidemie spíš před vánočními svátky nebo především v lednu. "Sezonní nárůst respiračních infekcí je v letošní sezoně vyšší a rychlejší než v době před covidem. Přirozená cirkulace respiračních virů byla v důsledku předchozích proticovidových opatření utlumena, a to včetně chřipky, která zde v uplynulých dvou sezonách s ohledem na covid prakticky nebyla," objasnila Ciupek.

Zdroj: ČTK

V Česku bude k dispozici 850 tisíc dávek vakcín proti chřipce, o třetinu víc než loni

Nejpozději do půlky října budou mít lékaři v Česku k dispozici 850 000 dávek vakcín proti chřipce, o třetinu víc než loni. Je to o 50 000 dávek méně, než na konci června avizoval zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Svaz zdravotních pojišťoven v pátek informoval, že podepsal smlouvy s dodavateli - společnostmi Sanofi a Mylan. Bude dovezena tetravakcína, tedy vakcína obsahující antigeny čtyř kmenů chřipky. Obecně má tato vakcína vyšší účinnost než vakcína s menším počtem antigenů, uvedl svaz. Letos se očekává větší zájem o vakcínu vzhledem k obavám ze souběhu chřipky s koronavirem nového typu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat