Demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením, která vyústila ve střety části účastníků s policisty, se konala loni 18. října. Útočníci házeli na policisty i kameny, odpadkové koše či petardy. Policie proti nim použila slzný plyn, vodní dělo a zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly. Dvacítka policistů i někteří z demonstrantů utrpěli zranění.
Podle mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly podali státní zástupci všechny obžaloby k Obvodnímu soudu pro Prahu 1. "Jednání popsaná v obžalobách byla kvalifikována jako násilí proti úřední osobě spáchané se zbraní v úmyslu působit na výkon její pravomoci v jednočinném souběhu s výtržnictvím, případně výtržnictvím páchaným opakovaně. U jedné z těchto osob zněla právní kvalifikace toliko jako výtržnictví páchané opakovaně v jednočinném souběhu s poškozením cizí věci," uvedl Cimbala.
V šesti případech, které již byly pravomocně rozhodnuty, uznal soud obžalované vinnými podle obžaloby. Kromě podmínek také dva obžalované potrestal peněžitými tresty 20 tisíc a 25 tisíc korun, obžalovanému, který se podle soudu dopustil opakovaného výtržnictví a poškození cizí věci, pak uložil peněžitý trest 50 tisíc korun. Ve čtyřech z případů byla soudem schválena dohoda o vině a trestu. "Ve zbývajících pěti věcech nebylo soudem zatím rozhodnuto," uvedl Cimbala.
Za násilí proti úřední osobě a výtržnictví potrestal Obvodní soud pro Prahu 1 v březnu roční podmínkou a dvouletým zákazem pobytu na území hlavního města devětatřicetiletého elektromontéra Lukáše Veselého. Podle obžaloby trefil zasahujícího policistu polenem do hlavy. Veselý tvrdil, že hozeným předmětem nebylo poleno, ale zpola vypitá půllitrová lahev z plastu.
Mluvčí doplnil, že v jednom z případů je dosud vedeno přípravné řízení. V tom již bylo skončeno vyšetřování a policisté předložili státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby, dodal Cimbala.