Ať uprchlíkům v Jordánsku pomůžou ministerstva, chce armáda

ČTK ČTK
8. 4. 2015 9:36
Náčelník generálního štábu Petr Pavel navrhl, že by pomoc uprchlíků v Jordánsku mohly poskytnout ministerstva obrany, zdravotnictví a neziskové organizace.
Petr Pavel - náčelník generálního štábu
Petr Pavel - náčelník generálního štábu | Foto: Libor Fojtík

Praha - Místo armádní polní nemocnice by zdravotnickou pomoc pro uprchlíky v Jordánsku mohly společně nabídnout ministerstva obrany, zdravotnictví a neziskové organizace. Ministru obrany Martinu Stropnickému (ANO) to navrhl náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Ten následně přednesl návrh vládě. Členové vlády považovali návrh za racionální a nyní ho posuzuje meziresortní komise, řekl Pavel. Před zahájením jednání o vyslání pomoci by měla být žádost Jordánska.

Na vyslání polní nemocnice do Jordánska se měli domluvit představitelé státu při schůzce u prezidenta Miloše Zemana, oznámil překvapivě před časem prezident.

Otázky vyslání nemocnice do Jordánska mělo posoudit ministerstvo obrany. Podle Pavla v této souvislosti vyvstalo několik otazníků. Předně o nemocnici dosud Jordánsko české úřady nepožádalo.

Od českých diplomatů z oblasti také přišlo upozornění, že v jordánském království v minulosti působily britská a francouzská nemocnice. Jejich činnost v muslimském prostředí budila protichůdné názory. Jordánsko by prý proto preferovalo pomoc z muslimské země.

Podle Pavla také zaměření polní nemocnice není pro misi v Jordánsku nejvhodnější. "Polní nemocnice je zdravotnický nástroj pro válku. Je stavěna především na traumatologii a chirurgii. Utečenecký tábor bude vyžadovat spíš internu, infekci nebo pediatrii," řekl Pavel českým vojákům při návštěvě Afghánistánu v odpovědi na dotaz k nasazení hradecké polní nemocnice.

Vyslání je otázkou šesti měsíců

Pokud podle Pavla Jordánsko o nemocnici požádá, bude se otázkou opět zabývat vláda a posléze Poslanecká sněmovna. Její vyslání je podle armády otázkou až šesti měsíců, které by potřebovala na přípravu.

Několik měsíců dopředu musí být třeba objednána letecká přeprava velkého množství kontejnerů, materiálu a techniky. Nakoupeny by musely být léky nebo přístroje, které zastarávají a jež není efektivní udržovat ve stavu stálé pohotovosti.

Vyslání polní nemocnice by ministerstvo obrany stálo několik set milionů korun ročně. Celková částka by záležela na velikosti vyslané jednotky nebo na tom, zda a v jakém rozsahu by si armáda v místě vyslání musela vybudovat zázemí.

 

Právě se děje

Další zprávy