Armáda vyznamenala vojáky za službu v Afghánistánu

ČTK ČTK
20. 2. 2015 14:38
Celkem dostalo ocenění 25 účastníků bojové i nebojové mise. V zemi v současnosti působí okolo 260 českých vojáků.
Návrat českých vojáků z Afghánistánu
Návrat českých vojáků z Afghánistánu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Náčelník generálního štábu Petr Pavel a náměstek ministra obrany Jiří Borovec v pátek vyznamenali 25 vojáků a vojákyň medailí ministra obrany za službu v Afghánistánu.

Ocenění si odnesli členové polního chirurgického týmu v Kábulu a příslušníci zastoupení na velitelství koaliční operace Resolute Support (Rozhodná podpora) v afghánské metropoli. Dva vyznamenaní vojáci obdrželi za svou službu ještě Záslužný kříž ministra obrany a Čestný odznak Za zásluhy.

Pavel připomněl, že tito vojáci absolvovali ve skutečnosti dvě mise - účastnili se jak alianční mise ISAF, která se po 13 letech uzavřela na konci loňského roku, tak nebojové mise Resolute Support.

"Vlastně byste měli dostat dvě medaile," poznamenal šéf generálního štábu, podle něhož nebyl přechod z jedné mise na druhou zejména z organizačního hlediska jednoduchý.

"Resolute Support je oproti misi ISAF výrazně odlišná, paradoxně ale pro nás žádnou změnu nepředstavuje, protože jsme se už v misi ISAF účastnili stejných funkcí jako dosud. To znamená těch podpůrných," přiblížil Pavel novinářům, jakou změnu pro české vojáky přineslo nahrazení bojové operace v Afghánistánu nebojovou.

V zemi v současnosti působí okolo 260 českých vojáků, kteří se kromě práce v polní nemocnici a na velitelství v Kábulu podílejí na školení pilotů a stráží základnu Bagrám.

Hlavní příčina úmrtí? Infekce

Čeští chirurgové za své čtyřměsíční působení v americké vojenské nemocnici na kábulském mezinárodním letišti provedli okolo tisíce chirurgických zákroků, z nichž asi 40 procent byla válečná zranění.

Jejich pacienty tvořili v poměru půl na půl vojáci a civilisté.

Podle velitele chirurgického týmu Radka Pohnána se čeští lékaři setkávali i s diagnózami, které doma už dávno vymizely.

"Hlavní příčina úmrtnosti v Afghánistánu jsou infekce. Třicet procent populace zemře na infekci, což v našich podmínkách by bylo pro společnost neakceptovatelné," upozornil účastník dvou zahraničních misí.

Podle praktické lékařky Šárky Blažkové to byly právě infekce, co zdravotně nejvíce trápilo české i koaliční vojáky.

 

Právě se děje

Další zprávy