Pošleme Jordánsku nemocnici, řekl Zeman. Armáda o ničem neví

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 18. 2. 2015 16:23
Využita by měla být nemocnice v Královéhradeckém kraji, návrh podle prezidenta v úterý schválili ústavní činitelé.
Miloš Zeman při návštěvě Královéhradeckého kraje.
Miloš Zeman při návštěvě Královéhradeckého kraje. | Foto: Matej Slávik

Hradec Králové - Česká republika pošle podle prezidenta Miloše Zemana do Jordánska polní nemocnici, aby tam pomáhala syrským uprchlíkům v uprchlických táborech.

Armáda o záměru nic neví. Pokud se na něm ale politici dohodnou, je armáda připravena nemocnici vyslat, musí se ale připravit důkladná analýza.

Podle Zemana se na vyslání polní nemocnice dohodli ústavní činitelé na úterní schůzce na Hradě, které se zúčastnil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Další účastníci úterní koordinační schůzky k zahraniční politice ale uvedli, že vyslání nemocnice je jen jednou z variant, kterou prověří resort obrany.

"Na základě jednomyslné dohody ústavních činitelů ze včerejška (úterý) chci sdělit, že vám z kraje zřejmě odebéřu polní nemocnici, kterou pošleme do Jordánska, aby tam pomáhala v uprchlických táborech," řekl Zeman.

Podle něj je Jordánsko stabilní stát, kde je 600 000 uprchlíků. "Takže praská ve švech. Naše velmi známá a všude oceňovaná polní nemocnice, která je zatím umístěná právě v Královéhradeckém kraji, může v Jordánsku prokázat platné služby," řekl Zeman při návštěvě 6. a 7. polní nemocnice, která v Hradci Králové sídlí od roku 2010.

Uprchlíky tu nechci

Prezident připomněl, že je proti umísťování uprchlíků v České republice. "Jsem pro to, aby se uprchlíkům pomáhalo tam, kde je jejich přirozené kulturní prostředí, ať už ve vlastní, nebo sousední stabilní zemi," řekl Zeman.

Armáda ovšem o nemocnici nic neví. Schválený mandát na roky 2015 až 2016 podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové s nasazením polní nemocnice nepočítá.

"Je to pro nás nová informace. Pokud by bylo záměrem politické reprezentace nasadit polní nemocnici, musela by před jejím vysláním proběhnout důkladná analýza a příprava," uvedla Růžičková, podle níž příprava vojáků na zahraniční misi trvá v průměru půl až tři čtvrtě roku.

Mluvčí ministerstva obrany Petr Medek řekl, že příprava na vyslání polní nemocnice časově a logisticky náročná a zabere minimálně půl roku až rok. "Finanční náklady na vyslání by se pohybovaly v řádu stovek milionů korun, se kterými v tuto chvíli rozpočet ministerstva nepočítá," dodal.

Sobotka: Stropnický prověří, jestli mají zájem

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který byl koordinačního setkání k zahraniční politice také přítomen, účastníci pověřili právě Stropnického, aby prověřil, zda má Jordánsko o českou polní nemocnici zájem a posoudil náklady na její vyslání.

"K tomuto tématu se pak vrátíme na jednání vlády a na příští koordinační schůzce ústavních činitelů," napsal premiér.

"My jsme to diskutovali jako jednu z alternativ," řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který byl dalším účastníkem úterního jednání na Hradě.

Primárně bude podle něj záležet na tom, zda o českou polní nemocnici projeví zájem Jordánsko. Pokud se tak stane, bude se podle něj o této záležitosti dál jednat. Rozhodnout o vyslání polní nemocnice musí vláda a Parlament.

Zeman: všichni s tím souhlasili

Zeman ale na svém tvrzení trvá. Při návštěvě vojáků 6. a 7. polní nemocnice v Hradci Králové novinářům řekl, že pokud je správně informován od svého kancléře, tak dohodu potvrdili jak ministr obrany, tak předseda vlády.

"Uznávám, že když byla uzavřená teprve včera (v úterý), no tak že o ní nemohla vědět mluvčí generálního štábu. Na druhé straně, být já mluvčím a o něčem nevím, tak mlčím. Je to tak trochu profesionální porucha mluvčí generálního štábu, která se na to měla zeptat, například ministra obrany, který byl té dohodě přítomen," řekl Zeman.

Datum vyslání nemocnice je věcí expertů, míní. "Já pouze konstatuji, že dohoda byla jednoznačná a že s ní všichni souhlasili a to je vše, co vám v této chvíli mohu říci," dodal.

Pozitivní výsledky

Cílem první koordinační schůzky ústavních činitelů na Hradě bylo, aby se představitelé Česka vyjadřovali k důležitým zahraničněpolitickým tématům jednotně, což se doposud ne vždy dařilo.

Po jednání si účastníci pochvalovali, že debata byla otevřená a pozitivní.

Zeman Jordánsko navštívil minulý týden. Česko uprchlíkům v této zemi už pomáhá v rámci programu Medevac. Do země již třikrát vyslalo lékaře, kteří operují děti s vrozenými srdečními vadami. Pomohli takto více než 20 dětem.

Zároveň vláda rozhodla, že udělí azyl 15 syrským rodinám, tedy celkem asi 70 uprchlíkům, kteří jsou momentálně v Jordánsku. Děti z těchto rodin budou ošetřeny v tuzemských nemocnicích.

Úroveň okresní nemocnice

Polní nemocnici tvoří stany a kontejnery, ve kterých jsou umístěné například operační sály, lékárna či stomatologická ordinace. Nemocnice nabízí péči na úrovni okresní nemocnice. Polní nemocnice je složená ve stovce kontejnerů, po postavení zabírá plochu jednoho až dvou fotbalových hřišť.

Agentura vojenského zdravotnictví, pod kterou polní nemocnice spadá, má zhruba 1146 lidí, tvoří ji několik týmů, z toho je zhruba 200 zdravotníků, kteří jsou vyčleňovaní pro potřeby polní nemocnice.

Roční provoz polní nemocnice při nasazení v zahraničních misích stál kolem 200 milionů korun. Nyní v Afghánistánu nasazené chirurgické týmy budou v americké nemocnici působit minimálně do konce roku 2015.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 48 minutami

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy