Pošleme Jordánsku nemocnici, řekl Zeman. Armáda o ničem neví

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 18. 2. 2015 16:23
Využita by měla být nemocnice v Královéhradeckém kraji, návrh podle prezidenta v úterý schválili ústavní činitelé.
Miloš Zeman při návštěvě Královéhradeckého kraje.
Miloš Zeman při návštěvě Královéhradeckého kraje. | Foto: Matej Slávik

Hradec Králové - Česká republika pošle podle prezidenta Miloše Zemana do Jordánska polní nemocnici, aby tam pomáhala syrským uprchlíkům v uprchlických táborech.

Armáda o záměru nic neví. Pokud se na něm ale politici dohodnou, je armáda připravena nemocnici vyslat, musí se ale připravit důkladná analýza.

Podle Zemana se na vyslání polní nemocnice dohodli ústavní činitelé na úterní schůzce na Hradě, které se zúčastnil i ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Další účastníci úterní koordinační schůzky k zahraniční politice ale uvedli, že vyslání nemocnice je jen jednou z variant, kterou prověří resort obrany.

"Na základě jednomyslné dohody ústavních činitelů ze včerejška (úterý) chci sdělit, že vám z kraje zřejmě odebéřu polní nemocnici, kterou pošleme do Jordánska, aby tam pomáhala v uprchlických táborech," řekl Zeman.

Podle něj je Jordánsko stabilní stát, kde je 600 000 uprchlíků. "Takže praská ve švech. Naše velmi známá a všude oceňovaná polní nemocnice, která je zatím umístěná právě v Královéhradeckém kraji, může v Jordánsku prokázat platné služby," řekl Zeman při návštěvě 6. a 7. polní nemocnice, která v Hradci Králové sídlí od roku 2010.

Uprchlíky tu nechci

Prezident připomněl, že je proti umísťování uprchlíků v České republice. "Jsem pro to, aby se uprchlíkům pomáhalo tam, kde je jejich přirozené kulturní prostředí, ať už ve vlastní, nebo sousední stabilní zemi," řekl Zeman.

Armáda ovšem o nemocnici nic neví. Schválený mandát na roky 2015 až 2016 podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové s nasazením polní nemocnice nepočítá.

"Je to pro nás nová informace. Pokud by bylo záměrem politické reprezentace nasadit polní nemocnici, musela by před jejím vysláním proběhnout důkladná analýza a příprava," uvedla Růžičková, podle níž příprava vojáků na zahraniční misi trvá v průměru půl až tři čtvrtě roku.

Mluvčí ministerstva obrany Petr Medek řekl, že příprava na vyslání polní nemocnice časově a logisticky náročná a zabere minimálně půl roku až rok. "Finanční náklady na vyslání by se pohybovaly v řádu stovek milionů korun, se kterými v tuto chvíli rozpočet ministerstva nepočítá," dodal.

Sobotka: Stropnický prověří, jestli mají zájem

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který byl koordinačního setkání k zahraniční politice také přítomen, účastníci pověřili právě Stropnického, aby prověřil, zda má Jordánsko o českou polní nemocnici zájem a posoudil náklady na její vyslání.

"K tomuto tématu se pak vrátíme na jednání vlády a na příští koordinační schůzce ústavních činitelů," napsal premiér.

"My jsme to diskutovali jako jednu z alternativ," řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který byl dalším účastníkem úterního jednání na Hradě.

Primárně bude podle něj záležet na tom, zda o českou polní nemocnici projeví zájem Jordánsko. Pokud se tak stane, bude se podle něj o této záležitosti dál jednat. Rozhodnout o vyslání polní nemocnice musí vláda a Parlament.

Zeman: všichni s tím souhlasili

Zeman ale na svém tvrzení trvá. Při návštěvě vojáků 6. a 7. polní nemocnice v Hradci Králové novinářům řekl, že pokud je správně informován od svého kancléře, tak dohodu potvrdili jak ministr obrany, tak předseda vlády.

"Uznávám, že když byla uzavřená teprve včera (v úterý), no tak že o ní nemohla vědět mluvčí generálního štábu. Na druhé straně, být já mluvčím a o něčem nevím, tak mlčím. Je to tak trochu profesionální porucha mluvčí generálního štábu, která se na to měla zeptat, například ministra obrany, který byl té dohodě přítomen," řekl Zeman.

Datum vyslání nemocnice je věcí expertů, míní. "Já pouze konstatuji, že dohoda byla jednoznačná a že s ní všichni souhlasili a to je vše, co vám v této chvíli mohu říci," dodal.

Pozitivní výsledky

Cílem první koordinační schůzky ústavních činitelů na Hradě bylo, aby se představitelé Česka vyjadřovali k důležitým zahraničněpolitickým tématům jednotně, což se doposud ne vždy dařilo.

Po jednání si účastníci pochvalovali, že debata byla otevřená a pozitivní.

Zeman Jordánsko navštívil minulý týden. Česko uprchlíkům v této zemi už pomáhá v rámci programu Medevac. Do země již třikrát vyslalo lékaře, kteří operují děti s vrozenými srdečními vadami. Pomohli takto více než 20 dětem.

Zároveň vláda rozhodla, že udělí azyl 15 syrským rodinám, tedy celkem asi 70 uprchlíkům, kteří jsou momentálně v Jordánsku. Děti z těchto rodin budou ošetřeny v tuzemských nemocnicích.

Úroveň okresní nemocnice

Polní nemocnici tvoří stany a kontejnery, ve kterých jsou umístěné například operační sály, lékárna či stomatologická ordinace. Nemocnice nabízí péči na úrovni okresní nemocnice. Polní nemocnice je složená ve stovce kontejnerů, po postavení zabírá plochu jednoho až dvou fotbalových hřišť.

Agentura vojenského zdravotnictví, pod kterou polní nemocnice spadá, má zhruba 1146 lidí, tvoří ji několik týmů, z toho je zhruba 200 zdravotníků, kteří jsou vyčleňovaní pro potřeby polní nemocnice.

Roční provoz polní nemocnice při nasazení v zahraničních misích stál kolem 200 milionů korun. Nyní v Afghánistánu nasazené chirurgické týmy budou v americké nemocnici působit minimálně do konce roku 2015.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy