Těžce zraněný voják je z Afghánistánu zpět v Česku

ČTK ČTK
13. 7. 2014 19:40
Rotmistr J. L. byl součástí hlídky, která byla v úterý napadena poblíž základny Bagrám. Leží ve vojenské nemocnici ve Střešovicích, jeho stav zůstává vážný.
Ilustrační foto z české jednotky v Afghánistánu.
Ilustrační foto z české jednotky v Afghánistánu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Český voják zraněný v úterý v Afghánistánu je od večera zpět v Česku. Do vlasti ho přepravil vojenský speciál, v Praze-Kbelích přistál v 18:30. Voják byl následně vrtulníkem přepraven do Ústřední vojenské nemocnice. Nadále je ve velmi vážném stavu. ČTK to dnes řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Rotmistr J. L. byl součástí hlídky, která byla v úterý napadena poblíž základny Bagrám. Při sebevražedném atentátu zemřeli další čtyři čeští vojáci, dva afghánští policisté a několik civilistů.

"Vojenský speciál Airbus A-319 se zraněným na palubě přistál krátce po půl sedmé večer na letišti v Praze-Kbelích. Převoz se uskutečnil za doprovodu týmu lékařů a odborného zdravotnického personálu," uvedla Růžičková.

Po příletu do Česka byl voják transportován vrtulníkem W-3A Sokol do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích. V nemocnici se podrobí dalšímu vyšetření a následné léčbě. "Stav těžce zraněného vojáka je velmi vážný. S ohledem na rodinu vojáka nebudeme poskytovat podrobnosti k jeho zdravotnímu stavu," dodala mluvčí.

V Afghánistánu byl dnes přitom zraněn další voják, desátník J. M. Středně těžká poranění mu přivodil noční útok na českou hlídku v okolí základny Bagrám. Voják bude do Česka převezen, jakmile to jeho zdravotní stav a lékaři dovolí. "Dnes se podrobil operaci v americké vojenské nemocnici na základně Bagrám. Na místě je s americkými specialisty i český lékař z polního chirurgického týmu z Kábulu. Stav vojáka po operaci je stabilizovaný," uvedla mluvčí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy