Těžce zraněný voják je z Afghánistánu zpět v Česku

ČTK ČTK
13. 7. 2014 19:40
Rotmistr J. L. byl součástí hlídky, která byla v úterý napadena poblíž základny Bagrám. Leží ve vojenské nemocnici ve Střešovicích, jeho stav zůstává vážný.
Ilustrační foto z české jednotky v Afghánistánu.
Ilustrační foto z české jednotky v Afghánistánu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Český voják zraněný v úterý v Afghánistánu je od večera zpět v Česku. Do vlasti ho přepravil vojenský speciál, v Praze-Kbelích přistál v 18:30. Voják byl následně vrtulníkem přepraven do Ústřední vojenské nemocnice. Nadále je ve velmi vážném stavu. ČTK to dnes řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Rotmistr J. L. byl součástí hlídky, která byla v úterý napadena poblíž základny Bagrám. Při sebevražedném atentátu zemřeli další čtyři čeští vojáci, dva afghánští policisté a několik civilistů.

"Vojenský speciál Airbus A-319 se zraněným na palubě přistál krátce po půl sedmé večer na letišti v Praze-Kbelích. Převoz se uskutečnil za doprovodu týmu lékařů a odborného zdravotnického personálu," uvedla Růžičková.

Po příletu do Česka byl voják transportován vrtulníkem W-3A Sokol do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích. V nemocnici se podrobí dalšímu vyšetření a následné léčbě. "Stav těžce zraněného vojáka je velmi vážný. S ohledem na rodinu vojáka nebudeme poskytovat podrobnosti k jeho zdravotnímu stavu," dodala mluvčí.

V Afghánistánu byl dnes přitom zraněn další voják, desátník J. M. Středně těžká poranění mu přivodil noční útok na českou hlídku v okolí základny Bagrám. Voják bude do Česka převezen, jakmile to jeho zdravotní stav a lékaři dovolí. "Dnes se podrobil operaci v americké vojenské nemocnici na základně Bagrám. Na místě je s americkými specialisty i český lékař z polního chirurgického týmu z Kábulu. Stav vojáka po operaci je stabilizovaný," uvedla mluvčí.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Aktualizováno před 13 minutami

Summit NATO vyjádřil Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí NATO ukončili summit přijetím společného prohlášení. Vyjádřili v něm solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bylo jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Moskva podle společného prohlášení šéfů třicítky aliančních států stále více ohrožuje bezpečnost spojenců z NATO provokativní a rozkladnou aktivitou u jejich hranic i na jejich území. Aliance na to musí být v budoucnu lépe připravena, konstatoval summit. Zároveň vyzval Moskvu, aby odstranila Česko a Spojené státy ze seznamu zemí, které nejsou přátelské. Na tento soupis Rusko jako jediné dvě země oba státy zařadilo v polovině května.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy