V Česku řádí medailová mafie. Okradla dalšího veterána

Jan Gazdík Jan Gazdík
12. 6. 2014 11:00
Muži, kteří se vydávali za novináře, ukradli řády a medaile hrdinovi druhé světové války Antonínu Bukovému. Pak je prodali v antikvariátu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zatímco se v Normandii minulý týden za účasti hlav evropských a zaoceánských států vzpomínalo na vylodění Spojenců v nacisty okupované Francii, v Česku byl o bojové řády a medaile okraden hrdina druhé světové války Antonín Bukový - poslední žijící příslušník tzv. oranské skupiny československých jednotek v Sovětském svazu.

Hrdina druhé světové války Antonín Bukový
Hrdina druhé světové války Antonín Bukový | Foto: mocr.army.cz

Při formování československého polního praporu v SSSR byl v Buzuluku evidován pod číslem 56.

Bukového navštívili dva seriózně vyhlížející starší páni, kteří se mu představili jako novináři. S tím, že chystají článek o jeho bojových zážitcích a zkušenostech.

Na konci rozhovoru ho pak požádali o zápůjčku jeho medailí, které by rovněž rádi zveřejnili. A protože je veterán podle tváří znal z nejrůznějších pietních či slavnostních akcí, medaile jim půjčil.

"Novináři" je ovšem obratem prodali do antikvariátu za 6500 korun, ačkoliv se cena ukradené Sokolovské pamětní medaile (obdrželi ji pouze ti, kteří bojovali v první bitvě Čechoslováku na východní frontě u Sokolova) blíží na aukcích k 10 000 korunám.

"Máme co dělat s organizovanými skupinami, které se cíleně zaměřují na druhoválečné hrdiny, aby je pod nejrůznějšími záminkami olupovaly o bojové řády - ať už jsou motivovány ziskem, či sběratelskými zájmy," varuje Milan Bachan z odboru pro veterány ministerstva obrany, jenž oloupení Antonína Bukového odhalil.

Zarazilo ho totiž, že na obchodním portálu Aukro nabízí vinohradský antikvariát Kříž obrany státu, což je nejvyšší a nedávno zavedené vyznamenání ministerstva obrany, za pouhých 1500 korun.

Bachan podle vyraženého čísla na vyznamenání rychle zjistil, komu ho ministr obrany udělil. Telefon mu zvedl Oldřich Slavík - veteránův vnuk, který o Antonína Bukového pečuje.

Kšeft s řády vykoupenými krví

"To bude nějaká mejlka. Dědeček mi nehlásil, že by ho někdo okradl, ale prověřím to," ujistil Slavík s tím, že to zjistí a zavolá. A volal už za půl hodiny: "Všechny krabičky od vyznamenání jsou prázdné! Dědeček však není doma, takže nevím, co se s nimi stalo," oznámil ohromeně Bachanovi.

Milan Bachan z odboru pro veterány ministerstva obrany, který na novou loupež medailí přišel.
Milan Bachan z odboru pro veterány ministerstva obrany, který na novou loupež medailí přišel. | Foto: Jan Gazdík

Ten už mezitím zjistil, že souběžně s Bukového Křížem obrany státu jsou na Aukru nabízeny i ceněné válečné medaile z východní fronty: například již zmíněná Sokolovská pamětní medaile, Válečný kříž 1939, Řád rudé hvězdy či vyznamenání Čs. armáda v zahraničí se štítkem SSSR. A jak se ukázalo, i ty patřily Antonínu Bukovému.

"Plukovníka Bukového dobře znám, takže vím, že jeho medaile jsou vykoupené krví od Sokolova či v bojích ve slovenských horách. Nikdy by je neprodal," popisuje Milan Bachan důvod svého podezření, že veterán byl okraden. Stejně promyšleně jako jiný válečný hrdina Vasil Korol (přišel v bojích na Dukle o ruku) o Řád bílého lva.

I Korola navštívili v penzionu pro válečné veterány střešovické vojenské nemocnice dva starší instalatéři s tím, že mají hlášenu závadu na odtoku vody v jeho koupelně. Veterán tedy zavedl jednoho z instalatérů do koupelny, zatímco ten druhý balil jeho sako i s Řádem bílého lva a ostatními vyznamenáními do předem připraveného obalu na šaty. Z něho pak vyndal sako stejné barvy, které pověsil místo ukradeného.

Vasil Korol, jehož už dříve mafie okradla o Řád bílého lva.
Vasil Korol, jehož už dříve mafie okradla o Řád bílého lva. | Foto: Aktuálně.cz

"Pana Korola si museli na některé z pietních akcí, které se zúčastnil, vytipovat. A opět: jednalo se o dobře naplánovanou loupež," srovnává Milan Bachan obě krádeže. Cena Řádu bílého lva (bez dekretu) se na aukcích pohybuje kolem 40 000 korun. S dekretem se jedná o násobky.

Historik: S chutí zloděje zaškrtím

Už dříve byl okraden další hrdina od Sokolova Alexandr Beer - o 150 000 korun. Do bytu si důvěřivě pustil zájemce o vojenskou historii.

Válečný kříž 1939 se pak nedávno ztratil i Michalu Fedorkovi. "Obrátil se na mne, zda bych mu nemohl půjčit některý z těch, který mi odkázali či věnovali jiní veteráni. Já si ale myslím, že i Michal Fedorko byl o ten kříž okraden, jen se stydí přiznat, že důvěřivě naletěl," soudí historik Čs. obce legionářské Miroslav Brož.

"Medailovým mafiánům" vzkazuje, že až je vypátrá, tak je "s velkou chutí zaškrtí". Jde po nich ovšem i Milan Bachan a také republiková a vojenská policie, kam Bachan podal trestní oznámení.

Majitel antikvariátu Tomáš Kučera popisuje tři muže, kteří mu prodali Bukového medaile, jako postarší proplešatělé a důvěryhodné pány v důchodovém věku. Dva přihlíželi a třetí prodával.

"Chtěl jsem, aby se identifikovali občanskými průkazy a aby mi k medailím donesli i krabičky. Omluvili se a slíbili, že je hned druhý den donesou - i ty občanky. Teď prý ale kvůli hrozící exekuci potřebují okamžitě peníze. Bylo mi jich tak trochu líto... i proto jsem od nich vyznamenání koupil. Dohodli jsme se na šesti a půl tisících. Uvěřil jsem jejich slibu, že přijdou. No... nepřišli," říká majitel antikvariátu.

Vyznamenání bez řečí vrátil Oldřichu Slavíkovi - vnukovi Antonína Bukového. "Dědeček je velmi dobromyslný. On ty lidi z různých shromáždění znal, proto jim tak hloupě naletěl. Ale dohlédnu, aby se k němu podobní grázlové už nedostali," slibuje Slavík. Koneckonců - i Bachan veterány varuje před lidmi, kteří projeví zájem o jejich osudy.

Společenský odpad?

Ke vzniku "medailové mafie", která bez výčitek a nejmenších skrupulí okrádá válečné hrdiny, přispívá podle sociologa Jaroslava Sýkory v posledních letech mimořádně nízko nastavená laťka lidských zábran a morálních regulí.

"Nedělejme si o sobě přílišné iluze. Lidé se většinou chovají podle prostředí, v němž žijí. A když mravní zábrany neexistují - i s přispěním zázračného zbohatnutí premiéra či jiných korupčních skandálů -, pak jsou o vyznamenání okrádáni i ti, kteří za nás cedili krev a bez jejichž hrdinství bychom tu dnes nejspíše nebyli. Takhle to prostě v lidském společenství chodí - ať se nám to líbí, či ne. Vede to až k totální ztrátě osobní morálky a necitlivosti... a nakonec vznikne odporný společenský odpad," shrnuje uznávaný sociolog.

"Medailová mafie" by mimo jiné mohla dosáhnout toho, že váleční veteráni přestanou na pietní akce chodit se svými medailemi. Ať již proto, že o ně byli okradeni, anebo kvůli tomu, že je z obav nechali raději doma.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Union Berlín dvěma góly ze standardních situací porazil Lipsko

Fotbalisté Unionu Berlín v generálce na čtvrteční zápas proti pražské Slavii v Evropské konferenční lize porazili v německé lize Lipsko 2:1. Úřadující vicemistr prohrál poprvé v klubové historii tři bundesligová utkání za sebou. Union skóroval ze dvou standardních situací. Skóre otevřel v 6. minutě Awoniyi, který po rohovém kopu a hlavičce Baumgartla dorazil míč podrážkou do sítě. Nigerijský útočník dal devátý gól v soutěži a je třetí v tabulce střelců. Lipsku se povedlo brzy vyrovnat, když gólman Andreas Luthe nezkrotil skákavou střelu Christophera Nkunkua z dálky. O výhře berlínského celku rozhodl v 57. minutě Baumgartl, jenž zblízka poslal do sítě odražený míč.

Před víkendovými zápasy 14. kola poskočil Union na čtvrté místo, Lipsko je osmé.

Berlínský tým hrál v sestavě Luthe - Friedrich, Knoche, Baumgartl - Khedira, Prömel - Ryerson, Giesselmann - Kruse (72. Haraguči) - Becker (80. Voglsammer), Awoniyi (80. Behrens).

před 47 minutami

Sáblíková skončila na trojce v Salt Lake City pátá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila páté místo na trati 3000 metrů na Světovém poháru v Salt Lake City a o jednu příčku si polepšila oproti úvodní trojce v Polsku. I třetí závod na dlouhé trati v sezoně vyhrála Nizozemka Irene Schoutenová, jež na rychlé dráze v Utahu atakovala světový rekord české reprezentantky.

Sáblíková zajela čas 3:56,719. Ve třetí rozjížďce od konce prohrála přímý duel s Norkou Ragne Wiklundovou, která nakonec skončila třetí.

Aktualizováno před 1 hodinou

V Michiganu po střelbě na střední škole obvinili také rodiče údajného útočníka

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele smrtící úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obviněním ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura oznámila stíhání Jamese a Jennifer Crumbleyových, jejichž chování bylo podle prokurátorky Karen McDonaldové horší než pouhá nedbalost. Dvojici se nepodařilo ihned zadržet, úřady po ní pátrají.

Kvůli úterní střelbě na škole v obci Oxford severně od Detroitu přišli o život čtyři studenti, dalších sedm lidí utrpělo zranění. Strážníci na místě zadrželi údajného pachatele, který na školu také docházel. Následně byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů, stíhán je jako dospělý.

Podle agentury Reuters se nestává často, aby byli v souvislosti s útoky mladých střelců na amerických školách obviněni i rodiče. Úřady v Michiganu se ale touto cestou vydaly ve světle zjištění o počínání Crumbleyových. Mimo jiné se ukázalo, že poloautomatickou pistoli použitou při útoku koupil James Crumbley minulý týden za přítomnosti svého syna. Podle prokurátorky McDonaldové byla zbraň v nezamčeném šuplíku v ložnici rodičů a jejich synovi byla podle všeho "volně dostupná".

Média ovšem podotýkají, že žádný zákon v Michiganu neukládá vlastníkům zbraní povinnost držet je mimo dosah mladistvých. McDonaldová na tiskové konferenci popisovala i další aspekty případu a hovořila o reakci rodičů na nedávné upozornění školy, že si Ethan při vyučování na mobilu vyhledával náboje do střelných zbraní. Jeho matka prý nereagovala na zprávy od vedení školy, svému synovi ale napsala: "Nejsem na tebe naštvaná. Musíš se naučit dělat to tak, aby tě nenachytali."

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schůzka Bidena s Putinem se odehraje prostřednictvím videokonference

Nadcházející jednání prezidentů Ruska Vladimira Putina a USA Joea Bidena se uskuteční ve formátu videokonference. Na přesném termínu rozhovoru se ještě pracuje. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov ve čtvrtek řekl, že Moskva doufá, že v "nejbližších dnech" dojde na "kontakt" Putina a Bidena, ale datum ještě dojednáno není. Následně šéf americké diplomacie uvedl, že prezidenti budou o eskalaci kolem Ukrajiny "pravděpodobně" hovořit "v blízké budoucnosti".

"Přesné datum stále není dohodnuto, stále se na tom pracuje," odpověděl Peskov na otázku týkající se upřesnění informací o možném jednání šéfů Kremlu a Bílého domu. "Bude to videokonference," dodal s tím, že jeden ze zvažovaných termínů je 7. prosince.

Řekl rovněž, že zatím nepanuje přesná shoda ohledně případné účasti delegací obou zemí na jednáních. "Všechny tyto nuance musí být ještě potvrzeny," poznamenal mluvčí Kremlu. Očekává od nich "pozitivní signál o potřebě stabilizovat rusko-americké vztahy".

Zdroj: ČTK
Další zprávy