Praha - Karlova univerzita chce pro své studenty získat peníze z čínských investic, které míří do Čech. O peníze usiluje i přesto, že nepatří mezi nejlepší světové vysoké školy, do nichž Číňané tradičně investují. Píši o tom Hospodářské noviny.
"Čínská vláda finančně podporuje spolupráci se zahraničními univerzitami, jež jsou v celosvětovém žebříčku na prvních stech místech. Snažíme se je přesvědčit, že ve střední Evropě jsou kvalitní univerzity, ačkoli v první stovce ještě dlouho nebudou,“ říká rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Více studentů do Číny
Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), který byl minulý týden pracovně v Šanghaji, předjednal spolupráci ve vzdělávání už s vicepremiérkou Liou Jen-tung. Ta přiletí v červnu do Prahy.
Hamáček uvedl, že vicepremiérka reagovala velmi vstřícně, ale konkrétně se bude mluvit až v červnu na Karlově univerzitě. Dále řekl, že o penězích, které by škola mohla dostat, se zatím nemluvilo. Podle rektora Zimy je navíc ve hře možnost, že by Čína začala uznávat české diplomy.
Do České republiky přicházejí v poslední době miliardové čínské investice, proto se v záležitosti investování do výměnných studií začalo jednat.
I přes to, že čeští studenti vyjíždějí na čínské vysoké školy už nyní, peníze na pobyt musejí univerzity shánět z různých stipendií a grantů.
"Patříme k nejlepším v regionu"
S penězi a podporou čínské vlády by starosti se sháněním grantů odpadly a Karlova univerzita by mohla vysílat výrazně více studentů. Každý rok se do Číny dostane na studia jen pár lidí. Univerzita by také ráda navázala partnerství v humanitních vědách nebo ekonomii.
"Máme vytipované ještě asi dvě nebo tři školy, kde bychom měli zájem spolupracovat v jednotlivých vědních disciplínách. Jde například o univerzitu v Hongkongu, jejíž rektor přijede na jednání příští týden," dodal profesor Zima.
Karlova univerzita skončila loni v žebříčku QS na 244. místě. Podle Zimy má univerzita čínským vědcům co nabídnout. „Přesvědčili jsme je tím, že v tomto regionu patříme k nejlepším,“ uvedl Zima.