Ukrajinská hřivna je v podstatě nesměnitelnou měnou, komentoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) finanční situaci lidí, kteří v posledních dnech utekli do Česka před ruskou invazí. Ti často přijíždějí se svými úsporami v hotovosti v ukrajinské měně a doufají, že si ji budou moct vyměnit v českých směnárnách za koruny.
Zaměstnanci téměř všech dotázaných směnáren potvrzují, že k nim nyní chodí desítky Ukrajinců denně. "Chtějí směnit osm, deset, patnáct tisíc hřiven. Někdy i dvacet tisíc," říká pracovník směnárny v obchodním domě Kotva na náměstí Republiky.
Ještě před pár týdny by za každých tisíc hřiven dostali zhruba 800 korun. Dnes ve většině pražských směnáren s výměnou neuspějí. "Hřivny? Ty vůbec nemáme," potvrzuje žena za přepážkou jedné z těch v blízkosti Staroměstského náměstí.
Na kurzovních lístcích většiny směnáren hřivna chybí. Na jiných přece jen měnu označenou modrožlutou vlajkou zákazníci najdou, ale ve sloupcích pro údaje o kurzu je prázdno. "Před invazí jsme je běžně směňovali. Hned po ní ale začal kurz rychle klesat a za chvíli už jsme je neměli. Hřivny sice chce spousta lidí prodat, není ale kdo by je kupoval," vysvětluje rozhodnutí přestat obchodovat s touto měnou žena z další směnárny v centru Prahy.
"Směnit jim to nemůžu, ani kdybych chtěl, hřivny nemám v kurzu. Je mi to líto, je vidět, že mají v očích smutek. Ale radím jim, ať to hlavně smění rychle, dokud to jde alespoň někde," dodává pracovník z Kotvy.
Hřivny mění, ale v nevýhodném kurzu
Najít místo, kde s hřivnami ještě obchodují, však není vůbec snadné. Ze třinácti směnáren, které Aktuálně.cz v centru Prahy navštívilo, byli ochotni hřivny směnit jen v jedné z nich - Currency Exchange Jasmin Plus v ulici Politických vězňů. Právě sem posílají pracovníci směnárny na hlavním nádraží desítky Ukrajinců denně.
Většina z nich ale navzdory tomu, že konečně našla směnárnu s hřivnami, odchází s prázdnou. Odradí je nevýhodný kurz. Za tisíc ukrajinských hřiven tu dávají jen asi dvě stě korun. "Z dvaceti lidí, kteří dnes přišli, si vyměnilo peníze jen šest. Zbytek odešel s tím, že to zkusí jinde," říká muž za přepážkou.
Směnáren, které hřivny vykupují, dál ubývá. Vícero zaměstnanců například zmínilo, že podle jejich informací lze ještě ukrajinskou měnu vyměnit ve směnárně u hlavní pošty v Jindřišské ulici. Podle tamních pracovníků to ale od tohoto týdne už možné není.
Je to na rozhodnutí směnáren, říká ČNB
Zatím nic nenasvědčuje, že by se měla situace v dohledné době změnit. Vzhledem k pokračující ruské invazi není pravděpodobné, že by se zvýšil zájem o nákup ukrajinské měny. Žádná opatření neplánuje ani ministerstvo financí. Zákon nepředepisuje směnárnám, se kterými měnami mají obchodovat, a stejně tak ani nereguluje směnné kurzy.
"Tyto skutečnosti jsou výsledkem obchodního rozhodnutí konkrétní směnárny, která při tom bere v úvahu aktuální situaci na trhu. Dohled nad činností směnáren, tedy nad jejich fungováním v souladu s právním řádem, vykonává Česká národní banka," uvedla mluvčí ministerstva Veronika Ležatková.
Ovšem ani centrální banka podle její mluvčí Denisy Všetíčkové k zásahu nemá pravomoc. "Výše směnných kurzů není právními předpisy nijak regulována. Stanovení kurzu je plně v kompetenci osob oprávněných provozovat směnárenskou činnost. V tomto směru tedy Česká národní banka není kompetentní jakkoliv zasahovat," napsala.
Lidé, kteří do Česka přijedou s platební kartou, si zde však mohou vybírat peníze v bankomatu - a to za předpokladu, že jejich banka ještě funguje. Bankomaty lze najít například i v některých velkých centrech pro uprchlíky.
Těm, kteří přijeli do Česka jen s hřivnami a dalším lidem ohroženým chudobou, by měl pomoct zákon, který ministr Rakušan nazývá "lex Ukrajina". Podle návrhu by mohli uprchlíci dostávat humanitární dávku pět tisíc korun na pokrytí potřeb po příjezdu do Česka a pak ještě až další tři měsíce. Dostat by ji mohli všichni uprchlíci z Ukrajiny, kteří přijeli po 24. únoru. O systému pomoci Ukrajincům bude podle něj vláda ještě jednat.