Uherský Brod - V okamžiku, kdy operační středisko zlínské krajské policie přijalo první hlášení o střelbě v uherskobrodské restauraci Družba, cvičila neuvěřitelnou shodou okolností poblíž pohotovostní jednotka plně vybavená právě na zásah proti takzvanému aktivnímu střelci. Bylo úterý 24. února krátce po půl jedné odpoledne.
Týdeník Respekt zjistil, že tato jednotka dorazila na místo deset minut poté, co se z restaurace stáhli dva řadoví policisté z brodské hlídky, po nichž šílený střelec Zdeněk K. začal pálit. Instruktor pohotovostní jednotky okamžitě převzal velení a rozhodl, že jeho muži zasáhnou.
Jenomže se k tomu nedostali, pouhou minutu poté přijel na místo nadřízený policejní velitel z Uherského Hradiště, převzal velení a podle informací Respektu se rozhodl úplně opačně - neútočit a čekat na příjezd speciální zásahové jednotky, která teprve vyjížděla auty z Brna. Zlínský kraj totiž vlastní "zásahovku" nemá. Začala série předávek velení, která skončila u šéfa krajské policie.
Není známo, zda v okamžiku první předávky ještě žil někdo z hostů, které Zdeněk K. svými zbraněmi zasáhl. S jistotou však lze tvrdit, že na toaletě se ukrýval jeden živý člověk, který mobilem komunikoval s policií i s manželkou.
Za další čtvrthodinu dorazil před Družbu operační důstojník z krajského Zlína, takže velení převzal on, jenže za deset minut už je předával ještě vyšší šarži - policejnímu řediteli Zlínského kraje Jaromíru Tkadlečkovi.
Pokud tedy počítáme i staršího z první dvojice policistů (který se podle předpisů stává automaticky velitelem případného zásahu), tak se během tři čtvrtě hodiny vystřídalo na místě pět velitelů, aniž začal útok proti střelci.
Trvalo pak ještě bezmála hodinu, než do restaurace po neúspěšném vyjednávání vtrhla zásahová jednotka, při jejímž útoku se vrah zastřelil a která osvobodila muže na toaletě.
Selhala tedy policie, nebo ne? Týdeník Respekt cituje z rok a půl starých předpisů o taktice a boji proti aktivnímu střelci, které jsou shrnuty v dokumentu s názvem Amok. Ten přijalo vedení policie v reakci na řádění Anderse Breivika v Norsku. "Pachatel nemá žádné zábrany pro jakékoli chování s cílem zabít nebo zranit co největší počet osob. Jedinou obranou je neodkladný policejní zákrok vedoucí ke zneškodnění aktivního střelce," píše se v dokumentu.
Jednoduše znějící návod však má několik háčků. Především ten, že podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se se zněním Amoku seznámilo a krátkým výcvikem podle něj prošlo "tak deset procent policistů". Přinejmenším u první dvoučlenné hlídky je dost pravděpodobné, že vyšetřování zásahu skončí konstatováním: Neporušila předpisy, protože je neznala.
U ostatních velitelů může být situace jiná. Tuhý v Respektu zatím kritiku odmítá: "Jestli nám někdo vytýká, že jsme reagovali nesprávně a nedodrželi předpisy Amok, ať se podívá kolem nás. Patříme mezi první evropské země, které tento výcvik svým policistům ordinují. Jeho absolvování všemi policisty chce čas. I tak můžu s jistotou tvrdit, že výcvik policie je velmi kvalitní."
O samotné akci v Brodě policejní prezident mluvit odmítá, než skončí vyšetřování. A to může trvat ještě týdny.