První účet z Vrbětic. Firma chce po státu miliardu za ztráty

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 12. 2014 5:30
Pracovníci společnosti Bochemie finančníka Gabriela Eichlera nesmějí už šest týdnů do firemního sídla v areálu, kde dál explodují granáty. Firma tak prý přišla o lukrativní obchody.
Příčiny výbuchu se snaží zjistit pyrotechnici.
Příčiny výbuchu se snaží zjistit pyrotechnici. | Foto: Policie ČR

Vrbětice – Kvůli výbuchům v muničním skladu ve Vrběticích se českému státu přihlásil o náhradu první poškozený. A nejde o žádné drobné.

Společnost Bochemie, která má v areálu recyklační závod na zpracování prošlého raketového paliva, hodlá vymáhat minimálně jednu miliardu korun. 

Jeden z klíčových provozů firmy ze skupiny Benson Oak finančníka Gabriela Eichlera totiž leží v těsné blízkosti vybuchujících skladů, a podnik tak v polovině října - hned po prvních explozích – musel přerušit výrobu.

Závod nefunguje, jeho zaměstnanci nesmějí do areálu a to přináší vysoké ekonomické ztráty. "Nemůže běžet provoz a nemůžeme ani vyzvednout již vyrobenou produkci," uvedla firemní mluvčí Eva Kijonková. Společnost navíc počítala s tím, že do konce tohoto týdne se situace zlepší a lidé do podniku budou moci vstoupit.

Nemůžeme ani odvézt zboží

"Vypadalo to dobře, že nám konečně dovolí vyexpedovat. První dodávka měla odejít ještě tento týden," říká Kijonková.

Po nových výbuších ze středy a čtvrtka ale není jasné, kdy bude vstup do areálu znovu povolen. "Přicházíme o obrovské sumy. Hodnota nerealizovaných obchodů je už víc než miliarda korun," říká Kijonková.

Odškodnění teď chce firma žádat po státu. Přesněji po státním podniku Vojenský technický ústav, od kterého si Bochemie část areálu v roce 2009 pronajala a postavila tam v nevyužívané budově za zhruba 100 milionů korun závod se speciálně vyvinutou recyklační technologií, která mění raketové palivo na chloristan amonný. Jde o chemikálii určenou na vývoz, například do USA, kde z ní vyrábí i palivo do raketoplánů.

"Budeme škodu vymáhat po tom, s kým máme smlouvu, tedy po vlastníkovi areálu," vysvětlila Kijonková. V recyklačním závodě pracuje 19 lidí, všem nyní firma platí náhradu mzdy.

Černého Petra nechtějí

Vojenský technický ústav patří pod ministerstvo obrany, které již potvrdilo, že jej Bochemie oslovila. Úřad ministra Martina Stropnického (ANO) ale doufá, že černého Petra přehodí dál.

"Se společností Bochemie jsou vedena jednání. V případě, že společnost bude vymáhat škodu po státním podniku Vojenský technický ústav, uhradí ji pojišťovna, která ji následně bude vymáhat po viníkovi," je přesvědčen mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský.

O skutečné sumě však zatím v žádném případě nechce spekulovat. "Odhad výše škod zatím není k dispozici. Určení viníka je předmětem vyšetřování, které provádí policie," dodal Lukovský.

Povinnost platit náhradu škody tak může dopadnout na firmu Imex Group zbrojařského magnáta Petra Bednaříka. Právě její sklady totiž explodovaly – při prvním říjnovém výbuchu ostatně zahynuli i dva zaměstnanci Imexu.

Bochemie přitom tvrdí, že ani miliardová škoda nemusí být konečná. "Situace se mění a ta částka může rapidně narůst. Jsme navázáni na zahraniční partnery, kteří mají uzavřeny smlouvy se svými odběrateli. Oni mohou penalizovat nás a můžeme se pak pohybovat i v mnohem vyšších částkách," dodala Kijonková.

Nic jsme nezanedbali

Firma Imex ovšem odmítá, že by cokoliv zanedbala, a byla tedy za výbuchy a následné škody zodpovědná.

"Vám někdo zapálí barák a vy budete chtít po tom chudákovi, co mu to zapálili, aby ještě platil odškodné? To snad ne,“ říká advokát Imexu Radek Ondruš s tím, že obrovské ztráty utrpěl i Imex.

Podle Ondruše k výbuchu nemohlo dojít nevhodným skladováním ani špatnou manipulací. "Odpálit to manipulací je nemožné, to řekne každý pyrotechnik. Zůstává vnitřní vada munice. Za to by odpovídal stát, který nám ji jako vadnou prodal, nebo cizí zásah. Ale pak selhala ostraha v areálu, která to umožnila," uvedl Ondruš.

Dodal, že podle smlouvy měl ochranu areálu zajišťovat jeho vlastník – tedy Vojenský technický ústav. "Taky za to bral nekřesťanské peníze," podotkl právník s tím, že také Imex bude chtít odškodné.

Ondruš navíc poukazuje na to, že po první sérii říjnových výbuchů policie všechny sklady v areálu prošla a zkontrolovala. Navštívila i sklad číslo 12, kde ve středu ráno začala druhá série výbuchů. "Zkontrolovala jej a prohlásila jej za bezpečný," podotkl právník Imexu.

 

Právě se děje

Další zprávy