Výbuch překazil plán, munice letos ve Vrběticích zůstane

Magdaléna Daňková Marek Pokorný Magdaléna Daňková, Marek Pokorný
4. 12. 2014 12:14
Plánovaný převoz munice do Květné zkomplikoval středeční výbuch. Nový termín podle mluvčího ministerstva obrany zatím nelze určit.
Policisté v areálu vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku.
Policisté v areálu vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. | Foto: Policie ČR

Květná, Vrbětice - Plánovaný převoz munice z vybuchlého skladu ve Vrběticích na Zlínsku do obnoveného muničního skladu v Květné se letos neuskuteční. Podle původního plánu měl přitom začít tento týden, nová série výbuchů ale vše překazila.

"Letos to určitě nebude, spíše příští rok," řekl Aktuálně.cz starosta Květné Petr Škvařil. Přesné datum převozu však známo není.

"Je zřejmé, že nyní nemůže být žádný přesun prováděn, uvidí se, jak dlouhý odklad si to vyžádá,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský. Podle něj jsou nyní na místě policejní pyrotechnici. "Je teď na nich, jak dlouho jim ta pyrotechnická očista bude trvat," řekl Lukovský. Termín převozu podle něj není možné vzhledem k současné situaci určit. 

Přesnější informace by podle Škvařila měly být známy v pátek, po setkání s náměstkem ministra obrany Tomášem Kuchtou. "Situace je stále chaotická a komplikuje ji počasí," dodal Škvařil.

Nová vlna evakuací

Munice z Vrbětic měla být původně uložena v obnoveném skladu na Svitavsku od tohoto týdne. Ve středu ráno však vybuchl další vrbětický sklad, který je zhruba 150 metrů od místa říjnové exploze.

Příčiny výbuchu zatím nejsou známy. Podle zjištění Aktuálně.cz je pravděpodobným důvodem náhlá teplotní změna. "Náhlými klimatickými výkyvy se zřejmě změnila pozice rozbušek v poškozeném zapalovači letecké pumy či dělostřeleckého granátu, takže se ocitly v nepředvídatelných a rizikových polohách, kdy je následně spuštěn výbuch. S tím nikdo nic nenadělá," vysvětluje výzkumný pracovník Explosie Ladislav Říha.

Kvůli detonacím byly evakuovány obce Lipová a Haluzice i areál bývalých Vlárských strojíren. Muniční sklad, který vybuchl 16. října, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Dva její zaměstnanci při výbuchu zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice, letecké pumy, dělostřelecké granáty i náboje do samopalů.

Starosta Květné znovuotevření muničního skladu v obci vítal. Podle něj jsou na něj místní obyvatelé zvyklí a bylo by škoda renovovaný sklad, který v obci stojí od roku 1949, nevyužívat.

"Pro Květnou a okolí vzniknou pracovní příležitosti. Budeme rádi, když se pracovní místa obnoví, protože lidi jsou již na práci ve skladu proškolení, mají jisté zkušenosti. A to je velice cenný kapitál," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Škvařil také dříve uvedl, že bezpečnostní opatření k omezení ohrožení obyvatel obce jsou na vysoké úrovni. "Samozřejmě, když máte muniční sklad takhle blízko, existuje vždycky nějaké riziko, že se něco může stát. Riziko však můžu omezit, pokud se chovám podle předpisů a ty jsou velice dobře zpracovány," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy