Výbuch překazil plán, munice letos ve Vrběticích zůstane

Magdaléna Daňková Marek Pokorný Magdaléna Daňková, Marek Pokorný
4. 12. 2014 12:14
Plánovaný převoz munice do Květné zkomplikoval středeční výbuch. Nový termín podle mluvčího ministerstva obrany zatím nelze určit.
Policisté v areálu vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku.
Policisté v areálu vybuchlého muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. | Foto: Policie ČR

Květná, Vrbětice - Plánovaný převoz munice z vybuchlého skladu ve Vrběticích na Zlínsku do obnoveného muničního skladu v Květné se letos neuskuteční. Podle původního plánu měl přitom začít tento týden, nová série výbuchů ale vše překazila.

"Letos to určitě nebude, spíše příští rok," řekl Aktuálně.cz starosta Květné Petr Škvařil. Přesné datum převozu však známo není.

"Je zřejmé, že nyní nemůže být žádný přesun prováděn, uvidí se, jak dlouhý odklad si to vyžádá,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský. Podle něj jsou nyní na místě policejní pyrotechnici. "Je teď na nich, jak dlouho jim ta pyrotechnická očista bude trvat," řekl Lukovský. Termín převozu podle něj není možné vzhledem k současné situaci určit. 

Přesnější informace by podle Škvařila měly být známy v pátek, po setkání s náměstkem ministra obrany Tomášem Kuchtou. "Situace je stále chaotická a komplikuje ji počasí," dodal Škvařil.

Nová vlna evakuací

Munice z Vrbětic měla být původně uložena v obnoveném skladu na Svitavsku od tohoto týdne. Ve středu ráno však vybuchl další vrbětický sklad, který je zhruba 150 metrů od místa říjnové exploze.

Příčiny výbuchu zatím nejsou známy. Podle zjištění Aktuálně.cz je pravděpodobným důvodem náhlá teplotní změna. "Náhlými klimatickými výkyvy se zřejmě změnila pozice rozbušek v poškozeném zapalovači letecké pumy či dělostřeleckého granátu, takže se ocitly v nepředvídatelných a rizikových polohách, kdy je následně spuštěn výbuch. S tím nikdo nic nenadělá," vysvětluje výzkumný pracovník Explosie Ladislav Říha.

Kvůli detonacím byly evakuovány obce Lipová a Haluzice i areál bývalých Vlárských strojíren. Muniční sklad, který vybuchl 16. října, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Dva její zaměstnanci při výbuchu zemřeli. Ve skladu explodovaly desítky tun munice, letecké pumy, dělostřelecké granáty i náboje do samopalů.

Starosta Květné znovuotevření muničního skladu v obci vítal. Podle něj jsou na něj místní obyvatelé zvyklí a bylo by škoda renovovaný sklad, který v obci stojí od roku 1949, nevyužívat.

"Pro Květnou a okolí vzniknou pracovní příležitosti. Budeme rádi, když se pracovní místa obnoví, protože lidi jsou již na práci ve skladu proškolení, mají jisté zkušenosti. A to je velice cenný kapitál," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Škvařil také dříve uvedl, že bezpečnostní opatření k omezení ohrožení obyvatel obce jsou na vysoké úrovni. "Samozřejmě, když máte muniční sklad takhle blízko, existuje vždycky nějaké riziko, že se něco může stát. Riziko však můžu omezit, pokud se chovám podle předpisů a ty jsou velice dobře zpracovány," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy