Experti: Za výbuchy munice ve Vrběticích může ledovka

Jan Gazdík Jan Gazdík
3. 12. 2014 13:47
Ve Vrběticích od rána vybuchuje munice, příčinou je náhlá změna teploty.
Ve Vrběticích již několik týdnů hlídají pyrotechnici i policie.
Ve Vrběticích již několik týdnů hlídají pyrotechnici i policie. | Foto: Policie ČR

Pardubice/Zlín - Novou sérii výbuchů dělostřeleckých granátů či leteckých pum v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku odstartoval velmi pravděpodobně prudký pokles teplot, a tudíž i ledovka. Jakkoliv to může znít paradoxně. Tvrdí to alespoň jeden z nejzkušenějších policejních pyrotechniků a k jeho verzi se přiklánějí i experti Výzkumného ústavu pardubické Explosie a.s., špičkové firmy na výrobu výbušnin.

"Nebouchají tam už podle všeho trhaviny, ale munice s poškozenými zapalovači či pojistkami, které za normálních okolností brání neřízené explozi," vysvětluje výzkumný pracovník Explosie Ladislav Říha.

V mechanismech již tak dost říjnovým výbuchem muničního skladu poničených zapalovačů či jim podobných iniciačních soustav došlo podle experta s prudkým poklesem teplot a návratem k normálu k pohybům součástek, které pak spustily další sérii výbuchů.

"Náhlými klimatickými výkyvy se zřejmě změnila pozice rozbušek v poškozeném zapalovači letecké pumy či dělostřeleckého granátu, takže se ocitly v nepředvídatelných a rizikových polohách, kdy je následně spuštěn výbuch. S tím nikdo nic nenadělá," analyzuje nově vzniklou situaci ve Vrběticích expert na výbušniny Ladislav Říha.

Jinými slovy řečeno: spouštěcí mechanismy poškozených pum či granátů se po tragédii nacházely v poloze těsně před výbuchem. V takových situacích pak i mikroskopické posuny munici odpálí. A náhlé výkyvy teplot se zmíněnými pohyby či chemickými procesy podle Říhy přímo souvisí.

Říhova analýza je blízká i řediteli Výzkumného ústavu Explosia a.s. Ladislavu Velehradskému. Připomíná však, že i velké mrazy nic podobného v poškozené munici nespustí, pokud je pokles či výkyv teplot pozvolný - jakkoliv pak může jít o extrémní hodnoty.

"Musí jít o náhlé teplotní skoky, jako třeba v těchto dnech," říká Velehradský. Odborníci bývalého Sovětského svazu podle něj prováděli s odolností munice nejrůznější experimenty, při nichž se například zjistilo, že v munici, která jednou projde tepelným šokem, se samovolně spouštějí procesy, které vedou zpravidla k explozi. A ta může nastat za několik dnů anebo i týdnů.

Nebylo by tedy lepší počkat, až počasí všechnu nevybuchlou munici ve Vrběticích samo zlikviduje, a neriskovat přitom životy pyrotechniků? Ladislav Říha tuto úvahu odmítá: "Na takové samovyčištění byste také mohl čekat pěkně dlouho - možná léta. Vždyť kdo vám zaručí náhlé výkyvy teplot, které by nevybuchlou munici likvidovaly?"

O účincích klimatu na poškozené granáty nicméně nepochybuje. I v mrazech prý může například sluníčko svými paprsky náhle zahřát a odpálit poškozenou pumu. Taková munice se podle obou expertů Explosie a.s. chová stejně nevyzpytatelně jako například ta z druhé světové války, která je i po sedmdesáti letech lidem nebezpečná.

Jednu z možných příčin, proč to v muničním skladu u Vrbětic na Zlínsku opět bouchá, naznačil i ministr obrany Martin Stropnický: "Patrně došlo k sesunutí onoho kráteru pod objektem, který explodoval a který to (v říjnu - pozn. red.) celé způsobil." I v tomto případě jdou ale nová rizika na vrub nenadálé ledovky.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy