Praha - Další účastník technoparty CzechTek se dočkal náhrady.
Okresní soud v Tachově rozhodl, že Ivo Kokrment při technoparty v roce 2005 nenapadl nikoho z policistů a nemusí tudíž platit ani žádné soudní náklady.
Je to už nejméně třetí případ, kdy dal soud za pravdu některému z účastníků tachovské akce, při které proti lidem brutálně zasahovala policie. Dělo se tak s požehnáním některých členů vlády.
Kdo koho napadl?
Iva Kokrmenta policie obvinila z toho, že měl při tachovské technoparty před třemi lety surově najet do jednoho z mužů zákona autem. Místo toho vyšlo najevo, že se hrubě zachovali právě policisté.
Ivo Kokrment tak vysoudil náhradu - ministerstvo spravedlnosti mu muselo uhradit veškeré náklady, které se soudy měl.
"Policie mě obvinila z toho, že jsem nezastavil, když mě stavila policejní hlídka. Měl jsem najet do jednoho z policistů. Ve skutečnosti jsem se s jedním policistou jen začal hádat. On mě pak napadl," popsal tři roky starou událost Ivo Kokrment.
Potyčku s policií podle něj vidělo několik známých, kteří pak u soudu svědčili. Ke zproštění viny a přiznání náhrady pomohly také rozpory ve výpovědích policistů.
Případ pokračuje
"Jako jeden z mála postižených v průběhu CzechTeku dotáhl věc do konce," komentoval celý případ jeho advokát Matěj Dvořák. Šlo podle něj o zcela svévolné obvinění. Ministerstvo spravedlnosti už podle něj doložené výdaje zaplatilo.
Případ ale podle něj u konce není. Řeší se například to, že policie Kokrmentovi nasadila plastová pouta a mladík pak nemohl kvůli zraněním na rukou měsíc používat ruce. "Tato věc je údajně součástí vnitřního šetření ministerstva vnitra. My chceme dohlédnout, aby se skutečně dotáhla do konce," řekl Dvořák.
Omluva od ministerstva
Ivo Kokrment není jediný, kdo u soudu uspěl. Dalším dvěma účastníkům technoparty z roku 2005 se muselo ministerstvo vnitra omluvit už v červenci tohoto roku.
Účastníci technoparty Ondřej Holous a Pavel Kuchař žalovali ministerstvo ve sporu o ochranu osobnosti. Městský soud v Praze rozhodl, že jim musí ministerstvo zaplatit odškodné ve výši 10 a 20 tisíc korun. Mimo jiné za to, že jim policisté hodili u Mlýnce na Tachovsku do vozu dýmovnici.
Bublan: Někteří policisté pochybit mohli
František Bublan, který v době technoparty vedl ministerstvo vnitra, rozsudky odmítl komentovat.
Zároveň ale připustil, že jednotliví policisté pochybit mohli.
"Pokud tam policie udělala nějaké excesy, tak za to musí nést odpovědnost," řekl Aktuálně.cz Bublan. "Už tehdy jsem chtěl, aby se postup policie prošetřil," dodal.
Tanečníci a vodní děla
Technoparty CzechTek se konala na konci července 2005. Technaři pronajali louku na Tachovsku a ohlásili akci. To se ale nelíbilo majitelům okolních pozemků, kteří na ně kvůli tomu podali trestní oznámení. Státní zastupitelství ve sporu rozhodlo, že technaři spáchali trestný čin poškozování cizí věci.
Na základě toho proti pěti tisícovkám technařů zasáhla policie.
Samotný zásah policie však vyvolal ostrou debatu mezi veřejností i politiky. Policie totiž proti účastníkům technoparty použila slzný plyn, pendreky a vodní děla.
K zákroku se vyjádřil i ombudsman Otakar Motejl. Podle Motejla tehdy chybovali všichni.