Court clears CzechTek dancer, state must pay

CzechNews
19. 11. 2008 14:30
Another ruling shows 2005 crackdown againt techno event was too violent

Prague - District Court in Tachov has ruled that Ivo Kokrment did not attack policemen during a CzechTek outdoor techno party in 2005. The Justice Ministry has to pay for all Kokrment's legal costs.

"Police charged me for not stopping my car when they told me to and for driving into a policeman. In reality I only started to argue with one policeman and he then attacked me," said Kokrment.

The court cleared the defendant after several of his acquaintances witnessed in his favour and the policemen's testimonies turned out to be inconsistent.

This has been at least the third case in which a court backed a participant of the event. The techno party ended after a violent police intervention, authorized by some cabinet ministers.

Kokrment's lawyer Matěj Dvořák says that the case is not yet over. Another issue is that police handcuffed Kokrment, causing him injuries after which he could not use his hands for a month.

Police ended party with truncheons
Police ended party with truncheons | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"This is allegedly part of an Interior Ministry investigation. We want to make sure that the case gets resolved," said Dvořák.

Earlier this year, Prague Municipal Court ordered the Interior Ministry to apologize to two other participants of the 2005 CzechTek event, and to pay them damages worth CZK 10,000 and CZK 20,000. Ondřej Holous and Pavel Kuchař turned to courts after police threw a smoke bomb into their car.

František Bublan, who was Interior Minister at that time, now refuses to comment on the court rulings, but admits that individual policemen might have erred. "If police committed some excesses, they have to bear the responsibility," Bublan told Aktuálně.cz.

Water cannons against field tramplers

The CzechTek party with some 5,000 participants took place in July 2005. The organizers rented a field in the Tachov region and announced the event to local authorities.

But owners of the land adjacent to the CzechTek field filed a police report and the public prosecutor decided the dancers were causing damage by trampling on the adjacent land. Riot police then ended the party.

The police interference immediately became subject of a heated debate. The most contested issue was the fact that police used tear gas, truncheons and water cannons.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy