Patrik Tušl na sebe upozornil během první podzimní vlny covidu-19. Natáčel videa, v nichž popíral závažnost nemoci, lhal o vážných následcích očkování nebo v nich porušoval vládní nařízení. Aktuálně.cz na něj poprvé upozornilo v prosinci 2021. Redakce tehdy také informovala, že Tušl má patnáct exekucí.
Věřitelé po dezinformátorovi vymáhali částky od 300 korun do 50 tisíc. Celkem to bylo čtvrt milionu. Tušl třeba neplatil výživné za své první dítě, tehdy dlužil 47 tisíc korun. Peníze nevracel. Právě tento přístup k lidem, kteří ho založili, nyní Tušla podle zjištění Aktuálně.cz znovu přivedl před trestní soud.
"Byla podána obžaloba pro trestný čin poškození věřitele," potvrdila Jitka Rybenská, vedoucí státních zástupců v Praze 9, jejíž lidé Tušla obžalovali. Obžalobu na recidivistu podali na konci loňského roku, kauzu bude vyřizovat soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 9 Markéta Ivičičová.
Věřitele měl připravit o 130 tisíc
"Kdo, byť i jen částečně, zmaří uspokojení svého věřitele tím, že zničí, poškodí, zatají, zcizí, učiní neupotřebitelnou, nebo odstraní, byť i jen část svého majetku," zní podstata deliktu v trestním zákoníku, za nějž je Tušl obžalovaný. Hrozí za to až dva roky vězení. Státní zástupce mu ale navrhuje vyšší souhrnný trest i za předchozí kauzy.
Tušl podle obžaloby jednal nezákonným způsobem od srpna 2021 do února 2022. Odpovídá to době, kdy o něm Aktuálně.cz poprvé informovalo. "Obviněný měl přijímat platby přes cizí účty, aby přijaté prostředky nebyly rozděleny mezi jeho věřitele," popsala vedoucí žalobkyně Rybenská, v čem má spočívat Tušlovo provinění.
Redakce opakovaně popsala, že Tušl ve svých videích žádá příznivce o peníze. Odmítl však potvrdit, zda je jím uváděný účet určený pro finanční podporu skutečně jeho. Z obžaloby vyplývá, že tomu tak nejméně v několika případech nebylo. Podle státního zástupce připravil své věřitele o 130 tisíc korun.
"To je moje soukromá věc, jestli je můj, nebo ne," řekl tehdy Tušl při konfrontaci s redaktorem Aktuálně.cz, který se ho na vlastnictví účtu ptal. Nejvíce prý utrácel za benzin. "Jak víte, že je to na mě? Nevím o žádných exekucích," popřel nejdřív své finanční těžkosti. Později připustil jen dvě exekuce.
Za mřížemi od srpna 2022
Tušl je od srpna 2022 za mřížemi. Obvodní soud pro Prahu 1 ho tam s jeho kolegou Tomášem Čermákem poslal obratem poté, co je policie obvinila z podněcování k nenávisti. Na videu vybízeli diváky, aby násilným způsobem narušili ohlášenou manifestaci Ukrajinců na Václavském náměstí v Praze.
"Kdyby svoboda slova byla neomezená, tento trestný čin v zákoně nemáme. Ona ale naráží na určité hranice. A z mého pohledu jste šli za ně," vysvětlil soudce Vít Sochovský, když dvojici v říjnu 2022 poslal do vězení. Tušlovi vyměřil deset měsíců.
Městský soud v Praze ho pak loni v březnu pravomocně potrestal za vydírání ženy, která veřejně upozorňovala na jeho dezinformace, a vyhrožování smrtí strážníkovi. Loni v létě přišel nepravomocný trest za pronásledování šéfa lékařské komory Milana Kubka a dalších akademiků v době restrikcí kvůli covidu.
Za výše uvedené a také za porušení podmínek za jiné kauzy z minulosti si má Tušl odsedět celkem 25 měsíců. Je ve vězení ve Vykmanově v Karlovarském kraji. Už dvakrát se pokusil o podmíněné propuštění. Karlovarský okresní soud ho poprvé odmítl v červenci, podruhé mu nevyhověl minulý měsíc.