Trump pozval Zemana do Bílého domu, český prezident se tam chystá v dubnu

Domácí Domácí
Aktualizováno 6. 12. 2016 16:22
Nastupující americký prezident Donald Trump pozval Miloše Zemana na návštěvu Bílého domu, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že Trump se Zemanem v úterý telefonicky hovořil. "Nastupující prezident USA Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky 'byl jediným evropským prezidentem', který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA," sdělil mluvčí. Doplnil, že návštěva by se mohla uskutečnit příští rok v dubnu, kdy "má prezident republiky v USA obdržet ocenění významných židovských organizací, které již v loňském roce ocenily Donalda Trumpa". Zeman zároveň Trumpa pozval do Česka a ten pozvání přijal. Kromě toho hovořili o boji proti terorismu.
Foto: Reuters

Praha/Washington – Se svým budoucím americkým protějškem Donaldem Trumpem hovořil v úterý telefonicky český prezident Miloš Zeman. Oznámil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že česká hlava státu obdržela pozvání do Bílého domu. Návštěva by se podle něj mohla uskutečnit už příští rok v dubnu.

"Oba představitelé se shodli na tom, že ideální příležitostí bude konec dubna příštího roku, kdy má prezident republiky v USA obdržet ocenění významných židovských organizací, které již v loňském roce ocenily Donalda Trumpa," sdělil Ovčáček. Zeman zároveň pozval Zemana do Česka a ten pozvání přijal, dodal mluvčí.

Trump podle něj "v rozhovoru ocenil skutečnost, že prezident republiky 'byl jediným evropským prezidentem', který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA".

Kromě toho státníci probírali "společná stanoviska v oblasti boje proti islámskému terorismu" a také další oblasti "politické a ekonomické spolupráce, které naše obě země spojují". 

Nynější šéf Bílého domu Barack Obama Miloše Zemana na státní návštěvu nepozval. Ani jeho předchůdce Václav Klaus v době svého mandátu na státní návštěvě USA nebyl. George W. Bush ho přijal v březnu 2005, kdy byl Klaus ve Spojených státech na soukromé cestě.

 

Právě se děje

Další zprávy