Říct si o post velvyslance není běžné. Češi by na Ivaně Trumpové ale netratili, myslí si diplomaté

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 14. 11. 2016 15:22
Bývalí čeští diplomaté v USA nezatracují Ivanu Trumpovou coby potenciální americkou velvyslankyni v České republice. Pro zemi by mohla být přínosem její znalost prostředí a přímý kontakt na budoucího amerického prezidenta. Trumpová se sama o funkci o víkendu přihlásila.
Ivana Trumpová.
Ivana Trumpová. | Foto: Reuters

Praha, Washington – Je sice neobvyklé, aby někdo sám sebe prohlásil za vhodného kandidáta na post velvyslance, přesto nápad bývalé manželky Donalda Trumpa s českými kořeny Ivany Trumpové, aby zastupovala USA v České republice, nepovažují čeští diplomaté za nesmyslný. 

Trumpová přes New York Post vzkázala svému bývalému manželovi a budoucímu americkému prezidentovi, že by právě ona mohla být americkou velvyslankyní v Česku.

"Myslím si, že ambasadoři se budou řešit až příští jaro, ale z mého pohledu, proč ne? Určitě by to byla dobrá volba, zná Ameriku i Česko a má přímý kontakt na budoucího prezidenta. Češi by na tom určitě netratili," řekl Aktuálně.cz bývalý velvyslanec v USA Alexandr Vondra.

Jeho předchůdce na diplomatickém postu v USA Michael Žantovský uvedl, že na takzvané politické velvyslance jsou běžně nominováni lidé z osobních důvodů nebo za zásluhy pro prezidenta.

Za neobvyklý naopak označil způsob, jakým Trumpová svůj zájem o místo velvyslance zveřejnila. "Není to běžný způsob oznamovat velvyslanecké nominace přes média, zvláště ze strany toho, kdo by chtěl být nominován. V této chvíli bych to proto zařadil jen do kategorie pokusných balonků," řekl Žantovský.

Přesto ani on návrh Trumpové zcela nezatracuje. "I mezi politickými velvyslanci byla celá řada kvalitních ambasadorů," dodal Žantovský. 

Bývalý diplomat Petr Kolář, který působil kromě USA také na postu velvyslance v Rusku, Irsku a Švédsku, byl ve svém vyjádření k výzvě Ivany Trumpové zdrženlivější. "Je to velmi nepravděpodobné, ale vyloučit se nedá nic. Ať už ale bude v Praze velvyslancem kdokoliv, bude se s ním muset náležitě zacházet jako s představitelem našeho nejdůležitějšího spojence," uvedl Kolář. 

Nejméně sdílný byl k myšlence bývalé manželky budoucího amerického prezidenta v pozici velvyslance ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Označil za neprofesionální, pokud by se jakkoliv vyjadřoval ke jménům, která se objevila v americkém bulvárním tisku.

"Je to záležitost nové americké administrativy a amerického prezidenta, který nyní sestavuje svůj tým a ujme se úřadu až v druhé polovině ledna. Je to americká strana, kdo rozhoduje o budoucích svých velvyslancích či výměnách těch stávajících," uvedl ministr. Doplnil, že výběr a jmenování nových velvyslanců bývá obvykle diskrétní záležitost, u které platí nepsaná pravidla v diplomatickém zákulisí a informace se nepředávají přes média.

Nadšení nad návrhem bývalé manželky Donalda Trumpa neskrýval mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. "Paní Trumpová, rozená Zelníčková, má české kořeny a její jmenování by bylo jasným potvrzením přátelských a spojeneckých vztahů mezi USA a Českou republikou," řekl Ovčáček.

Neopomněl připomenout ne právě nejlepší vztahy Hradu se současným americkým velvyslancem  Andrewem Schapirem. "Trumpová by byla zároveň novou kvalitativní úrovní vzájemných vztahů oproti období, které teď prožíváme," dodal mluvčí. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší státní zástupce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány. "Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy