Zeman nařkl Schapira, že 28. října chyběl na Hradě. Ambasáda: Seděl hned vedle německého velvyslance

ČTK Lukáš Prchal ČTK, Lukáš Prchal
Aktualizováno 9. 11. 2016 16:36
Americká ambasáda odmítá tvrzení prezidenta Miloše Zemana, který prohlásil, že velvyslanec Andrew Schapiro se neúčastnil oslav 28. října na Pražském hradě. Zeman to řekl na tiskové konferenci ke zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Podle ambasády Schapiro seděl hned vedle německého velvyslance. "Pan velvyslanec byl v tom případě během slavnostních okamžiků 28. října na Hradě neviditelný," komentoval to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Snímek fotografa Aktuálně.cz nicméně dokazuje opak.
"Neviditelný" Andrew Schapiro ve Vladislavském sále.
"Neviditelný" Andrew Schapiro ve Vladislavském sále. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha  Americký velvyslanec Andrew Schapiro se podle tiskového oddělení ambasády zúčastnil letošní oslavy 28. října na Pražském hradě ve Vladislavském sále. Podle prezidenta Miloše Zemana tam přitom nebyl. "Není pravda, co prohlásil pan prezident. Pan velvyslanec Schapiro ve Vladislavském sále byl a seděl vedle německého velvyslance," řekla Aktuálně.cz mluvčí americké ambasády Helena Stehlíková. To potvrzuje i snímek fotografa Aktuálně.cz z Vladislavského sálu.

Zeman na tiskové konferenci, kde se vyjadřoval k výsledku amerických prezidentských voleb, řekl, že věří ve zlepšení vztahů s USA, které po volbě Donalda Trumpa nebudou zatíženy "některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše kam nemá cestovat".

Zeman zároveň dodal, že se Schapiro "jako téměř jediný z velvyslanců ani nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě".

Podle tiskového oddělení amerického velvyslanectví v Praze americký ambasador ve Vladislavském sále, kde Zeman předával státní vyznamenání, byl. "Pan velvyslanec byl v tom případě během slavnostních okamžiků 28. října na Hradě neviditelný," sdělil v reakci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Dodal, že klíčové je, že "pan prezident nyní věří v posun od ne zcela profesionálních postojů současného velvyslance".

Mluvčí německého velvyslanectví Guido Müntel redakci sdělil, že německý velvyslanec nechce být do této záležitosti zatažen. "Omlouváme se, ale musíte nás pochopit, nechceme se k tomu vyjadřovat," řekl Müntel.

Foto: Ludvík Hradilek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy