Zeman má radost, pozval Trumpa do Česka. Kritizoval Schapira, média i průzkumy

Domácí Domácí
Aktualizováno 9. 11. 2016 14:28
Prezident Miloš Zeman gratuloval Donaldu Trumpovi ke zvolení do čela Spojených států a v blahopřejném telegramu jej pozval na návštěvu Česka. Zeman to na Hradě ve středu řekl novinářům. Prezident připomněl, že jej jako jeden z mála evropských politiků v září podpořil. "Vážím si i způsobu vyjadřování Donalda Trumpa, který mluví jasně, srozumitelně a někdy i drsně a vyhýbá se tomu, čemu se říká politická korektnost," prohlásil Zeman s tím, že doufá v další zlepšení česko-amerických vztahů. Kritizoval přitom za "ne zcela profesionální postoj" současného velvyslance USA v Praze Andrewa Schapira, ale i média a předvolební průzkumy.
Foto: Tomáš Škoda

Praha  Prezident Miloš Zeman přivítal zvolení Donalda Trumpa do čela Spojených států a spolu s gratulací mu poslal i pozvání na návštěvu Česka. Zeman před novináři ve středu připomněl, že jako jeden z mála evropských politiků republikánského kandidáta v září otevřeně podpořil.

I když prezident doufá, že nástup Trumpa do úřadu česko-americké vztahy zlepší, ostře kritizoval současného velvyslance USA v Praze Andrewa Schapira. "Věřím, že vztahy se Spojenými státy se touto volbou dále zlepší a nebudou zatíženy některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše nemá cestovat," řekl prezident a upozornil, že se Schapiro "jako téměř jediný z velvyslanců nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě".

Kritizoval také média, ale i průzkumy veřejného mínění, které předpokládaly naopak vítězství demokratické protikandidátky Hillary Clintonové. "Domnívám se, že americké volby prokázaly vůli amerického lidu nenechat sebou manipulovat veřejnými sdělovacími prostředky," prohlásil prezident. "Neboť se tvrdí, že 98 procent médií bylo proti Donaldu Trumpovi. Média nemají podle mého názoru tvořit veřejné mínění, ale informovat veřejné mínění," dodal.

Na Trumpovi Zeman vyzdvihl to, že se vyjadřuje bez "politické korektnosti". "Vážím si i způsobu vyjadřování Donalda Trumpa, který mluví jasně, někdy drsně, ale srozumitelně. Vyhýbá se tomu, čemu se někdy říká politická korektnost, která je podle mého názoru sbírkou nic neříkajících frází," prohlásil Zeman.

 

Právě se děje

Další zprávy