Zeman má radost, pozval Trumpa do Česka. Kritizoval Schapira, média i průzkumy

Domácí Domácí
Aktualizováno 9. 11. 2016 14:28
Prezident Miloš Zeman gratuloval Donaldu Trumpovi ke zvolení do čela Spojených států a v blahopřejném telegramu jej pozval na návštěvu Česka. Zeman to na Hradě ve středu řekl novinářům. Prezident připomněl, že jej jako jeden z mála evropských politiků v září podpořil. "Vážím si i způsobu vyjadřování Donalda Trumpa, který mluví jasně, srozumitelně a někdy i drsně a vyhýbá se tomu, čemu se říká politická korektnost," prohlásil Zeman s tím, že doufá v další zlepšení česko-amerických vztahů. Kritizoval přitom za "ne zcela profesionální postoj" současného velvyslance USA v Praze Andrewa Schapira, ale i média a předvolební průzkumy.
Foto: Tomáš Škoda

Praha  Prezident Miloš Zeman přivítal zvolení Donalda Trumpa do čela Spojených států a spolu s gratulací mu poslal i pozvání na návštěvu Česka. Zeman před novináři ve středu připomněl, že jako jeden z mála evropských politiků republikánského kandidáta v září otevřeně podpořil.

I když prezident doufá, že nástup Trumpa do úřadu česko-americké vztahy zlepší, ostře kritizoval současného velvyslance USA v Praze Andrewa Schapira. "Věřím, že vztahy se Spojenými státy se touto volbou dále zlepší a nebudou zatíženy některými nedorozuměními, jako je například ne zcela profesionální postoj současného amerického velvyslance pana Schapira, který dává nevyžádané rady prezidentu republiky, kam má, či spíše nemá cestovat," řekl prezident a upozornil, že se Schapiro "jako téměř jediný z velvyslanců nezúčastnil státního svátku 28. října na Pražském hradě".

Kritizoval také média, ale i průzkumy veřejného mínění, které předpokládaly naopak vítězství demokratické protikandidátky Hillary Clintonové. "Domnívám se, že americké volby prokázaly vůli amerického lidu nenechat sebou manipulovat veřejnými sdělovacími prostředky," prohlásil prezident. "Neboť se tvrdí, že 98 procent médií bylo proti Donaldu Trumpovi. Média nemají podle mého názoru tvořit veřejné mínění, ale informovat veřejné mínění," dodal.

Na Trumpovi Zeman vyzdvihl to, že se vyjadřuje bez "politické korektnosti". "Vážím si i způsobu vyjadřování Donalda Trumpa, který mluví jasně, někdy drsně, ale srozumitelně. Vyhýbá se tomu, čemu se někdy říká politická korektnost, která je podle mého názoru sbírkou nic neříkajících frází," prohlásil Zeman.

 

Právě se děje

před 33 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy