USA jistě vyslyší názor přátel. Hrad požaduje konec velvyslance Schapira

Michael Švec Domácí Michael Švec, Domácí
Aktualizováno 10. 11. 2016 19:38
Americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro by měl v lednu příštího roku opustit svůj post v Praze. V rozporu s diplomatickými zvyklostmi to na Twitteru naznačil mluvčí prezidenta Miloše Zemana. Prezident předtím při svém vyjádření k americkým volbám Schapira nařkl, že se nezúčastnil oslav 28. října na Pražském hradě. To však podle fotografií i vyjádření německého velvyslance není pravda. Je pravděpodobné, že Schapira nově zvolený prezident Donald Trump po svém lednovém nástupu odvolá. Aby to ale předjímala hostitelská země, je krajně nezvyklé.
Andrewa Schapira na oslavě 28. října na Pražském hradě zachytil i fotograf Aktuálně.cz.
Andrewa Schapira na oslavě 28. října na Pražském hradě zachytil i fotograf Aktuálně.cz. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Praha – Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček naznačil, že se chystá výměna amerického velvyslance v Česku, kterým je nyní Andrew Schapiro. Pro Aktuálně.cz sdělil, že si jeho výměnu Hrad přeje.

"Krásným dárkem k mým lednovým narozeninám bude odchod nediplomata. Bude to významné posílení našich historicky pevných vztahů s USA," napsal s odkazem na Schapira na Twitteru Ovčáček.

Na dotaz Aktuálně.cz doplnil, že "je úžasnou zvyklostí v USA, že velvyslanci odpovídají svému prezidentu". "Po zvolení Donalda Trumpa věříme v posílení historicky silných, úžasných vztahů mezi USA a ČR a překonání neblahého období, kdy zde fungovala nediplomacie," dodal. Na otázku, zda má Hrad informaci o Schapirově odchodu potvrzenou, odpověděl: "USA jsou spojencem, který jistě vyslyší názor přátel. Nediplomacie už bylo dost," dodal.

Černínský palác nechtěl vyjádření Hradu komentovat. "Ministerstvo zahraničí nemůže komentovat výměnu velvyslanců, protože je vždy volbou dané země, koho sem vyšle, kdy ho sem vyšle a jak dlouho tady bude," sdělila Aktuálně.cz Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva. "Nebudeme spekulovat o tom, co se stane, až nový prezident USA nastoupí do funkce," dodala. Bez komentáře Ovčáčkův výrok ponechala i americká ambasáda v Praze.

Schapiro má blízko k dosavadnímu americkému prezidentu Baracku Obamovi, a z toho důvodu je pravděpodobné, že jej nově zvolený Donald Trump po svém lednovém nástupu odvolá. Aby to ale předjímala hostitelská země, je krajně nezvyklé. Výrok prezidentova mluvčího zkritizoval na Twitteru ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a vyzval prezidenta, aby se americkému velvyslanci za svůj výrok o diplomatově neúčasti na oslavách státního svátku 28. října na Pražském hradě.omluvil.

"Netřeba se omlouvat neviditelnému," reagoval na dotaz ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Omluvit by se měl Miloš Zeman i podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Hamáček to uvedl na twitteru.

Na Hradě byl, potvrdil německý ambasador

Zeman při svém středečním vyjádření k americkým volbám Schapira nařkl, že se nezúčastnil oslav 28. října na Pražském hradě. Americká ambasáda i snímky fotografa Aktuálně.cz, na kterých je velvyslanec Spojených států zřetelně vidět, toto tvrzení vyvracejí. Potvrdil to nejnověji i německý velvyslanec Arndt Freytag von Loringhoven, vedle kterého Schapiro seděl. Na přímý dotaz na Twitteru odpověděl: "Ano!".

Mluvčí prezidenta však celou situaci okomentoval slovy, že "pan velvyslanec byl v tom případě během slavnostních okamžiků 28. října na Hradě neviditelný".

 

Právě se děje

před 29 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy