Trnitá cesta k volbám. Lídrům vzdoruje část poslanců

Kateřina Eliášová
11. 9. 2009 6:40
Šéfové stran věří v dohodu. A ve zdravý rozum svých poslanců. Jistotu 120 hlasů ale nemají
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Šéfové parlamentních stran a klubů budou mít těžký den. Čeká je obtížná debata s poslanci, kteří dnes budou hlasovat o změně ústavy.

Zákonodárci budou vybírat ze čtyř variant. Ani pro jednu z nich teď ale nemají jejich navrhovatelé potřebnou ústavní většinu, tedy 120 hlasů.

Všichni šéfové stran sice navenek deklarují jasnou podporu změnám, v každé partaji ale jsou i nespokojenení poslanci, kteří mají z různých důvodů s hlasováním problém.

Změna ústavy je přitom nutná, aby prezident mohl datum nových voleb vyhlásit už příští týden.

Už ráno se koná v kanceláři předsedy sněmovny schůzka prvně jmenovaných politiků, zastupujících ve sněmovně šest politických stran (TOP 09 klub nemá - pozn. red.).

Čtyři varianty

Asi největší šanci na přijetí teď možná má pozměňovací návrh Marka Bendy (ODS), který zní: Když 120 poslanců navrhne prezidentovi, aby rozpustil sněmovnu, ten to musí udělat. Návrh má podporu většiny poslanců ODS a o této variantě uvažují i zelení.

Už dříve na ni přistoupil i šéf ČSSD Jiří Paroubek, ale i v ČSSD se objevují hlasy proti.

Foto: Simona Holecová
Nepřehlédněte:
Dokument - Kompletní zdůvodnění ÚS k dnešnímu rozhodnutí

"To je stav beztíže," komentoval Bendův návrh poslanec ČSSD Karel Šplíchal. Není tajemstvím, že skupina zákonodárců kolem něj patří k dobrým přátelům někdejšího vůdce sociálních demokratů Miloše Zemana. Jejich nynější postoj něktěří kolegové hodnotí jako vzdor. Chybí totiž ve vedení kandidátek.

"Je to dohoda, u které jsme nebyli a vedení na nás chce, abychom ji akceptovali. My bychom chtěli, aby sněmovna byla funkční do voleb. Chceme být loajální, ale chceme o tom ještě mluvit, rozhodne páteční klub," řekl večer Aktuálně.cz Šplíchal.

O kolik poslanců se může jednat neupřesnil. Spekuluje se až o dvaceti nespokojených, což už by mohlo ohrozit potřebných 120 hlasů.

Kdy se rozpustíme? řeší poslanci

Úplně jednotná není ani ODS. "Hodně nebezpečná představa je, že předáme zbytečně pravomoci do rukou senátu. Budeme komplikovaně řešit, jak to bude s rozpočtem," popsala svůj postoj poslankyně Eva Dundáčková (ODS). Patří k těm, co už v příštím volebním období nekandidují a není sama.

Šéf klubu ODS Petr Tluchoř ale v jednotu klubu věří. I šéf ODS Mirek Topolánek večer uvedl, že si jeho poslanci přejí co nejrychlejší předčasné volby, aby mohla vzniknout sněmovna nová.

Lidovci se přiklánějí k variantě původní senátní verze, která počítá s abdikací vlády a teprve poté s rozpuštěním sněmovny. "Náš pokyn pro všechny je hlasovat pro původní senátní návrh," řekl Aktuálně.cz předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Komunisté mají vlastní návrh, který nad základní dohodu zachovává poslancům mandát do dne voleb. "Naše návrhy považujeme za zásadní a poslanecký klub bude považovat hlasování proti svým pozměňovacím návrhům za signál, že nemůžeme podpořit projednávanou novelu ústavy," uvedl šéf komunistů Vojtěch Filip.

"Chceme varovat před kvapnou prací, protože je velmi obtížné přes noc vyhodnotit to, zda ty poměrně narychlo načtené pozměňovací návrhy budou v souladu s ústavou," doplnil taky stanovisko zelených jejich šéf Ondřej Liška.

A jak se rozpustíme?

Předseda sněmovny Miloslav Vlček už na příští úterý svolal mimořádnou schůzi s jediným bodem.

Zatímco většina se přiklání k okamžitému ukončení mandátu, existují i hlasy pro jeho prodloužení do dne voleb. Není zatím jasné, zda politici najdou shodu a získají hlasy minimálně 120 svých poslanců.

Pokud ne, prezident by nemohl vyhlásit nové volby. Šéfové stran se spoléhají na to, že jejich lidé nebudou chtít cestu k předčasným volbám komplikovat či blokovat.

Menšinovou variantu zase razí třeba poslanec Juraj Raninec (nezařazený). Ten čte výklad nálezu ústavního soudu tak, že by se o rozpuštění sněmovny nemělo rozhodovat na základě čerstvě přijaté změny ústavy. Ta by podle něj měla být případně využita až v dalším volební období.

"Navrhuji již platící možnost, tedy spojit otázku důvěry s návrhem nějakého zákona, a pokud by nebyl do tří měsíců přijat, sněmovna by skončila. V průběhu těchto měsíců by sněmovna schválila rozpočet a protikrizová opatření. Volby by mohly být v lednu," uvedl poslanec, který je odpadlíkem z klubu ODS. Není ale jisté, zda to vůbec lze.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) ve čtvrtek v České televizi varoval před velkými odchylkami od původní senátní verze. "Museli bychom déle diskutovat," zdůvodňoval to Sobotka. V opačném případě je senát připraven pro změnu ústavy hlasovat už v pátek či sobotu.

Do dění může ještě zasáhnout i poslanec Miloš Melčák, který by mohl k Ústavnímu soudu podat další stížnost. Že to zvažuje, potvrdil večer Českému rozhlasu. Ještě v úterý přitom Aktuálně.cz tvrdil, že o podání nové stížnosti neuvažuje.

Foto: Jan Langer
Projděte si speciál:
Vše o volebním patu: Dokumenty, zpravodajství, zákony i rozhovory
 

Právě se děje

Další zprávy