Volební pat v kostce: Politici marně hledají dohodu

Domácí Domácí
7. 9. 2009 6:31
Speciál deníku Aktuálně.cz k rozhodnutí Ústavního soudu o odložení termínu předčasných voleb na neurčito

Speciál - Horečná jednání s nejistým výsledkem a napjaté čekání na čtvrteční zasedání Ústavního soudu. Tak vypadá bezmála po týdnu dění kolem tak zvané ústavní krize v Česku.

Vše začalo tím, že Ústavní soud uvrhl do nejistoty politiky i voliče. Budou volby v ohlášeném termínu 9. a 10. října? Pokud ne, budou ještě v říjnu, nebo až v listopadu? Tak zní základní otázka.

Politické špičky se scházejí bezmála denně. A to i o víkendu. Shoda panuje ve způsobu, jak napříště upravit ústavu. Kdy k tomu má ale dojít, je už předmětem sporu. Má se vyčkat na čtvrteční rozhodnutí soudců o stížnosti poslance Miloše Melčáka na neústavnost vyhlášení předčasných voleb jednorázovým ústavním zákonem? A v jakém termínu se pak mají konat volby, pokud jeho stížnosti Ústavní soud vyhoví?

ODS prosazuje listopadový termín jako reálně stihnutelný. ČSSD, jíž dávají preferencer větší šance na vítězství, tlačí na říjnové všelidové hlasování.

Zde vám přehledně přinášíme vše, co se v posledních dnech odehrálo a co deník Aktuálně.cz zjistil o řešení patové situace.

Marné hledání shody, co s volbami

Politiky rozhodnutí ústavních soudců o odložení voleb na neurčito zastihlo nepřipravené. Po až hysterických reakcích a obviňování soudců z neoprávněného jednání, začali politici hledat řešení. Někteří využili situace pro své zviditelnění a například pražský kandidát ODS do poslanecké sněmovny napadl rozhodnutí soudu ústavní stížností.

Petra Paroubková zase v nadsázce uvedla, že bude rodit v den voleb a nějak to bude muset zařídit, pokud se posunou. A to slibovala, že už se bude věnovat jen svému nenarozenému dítěti.

Co politici provedou s rozhodnutím Ústavního soudu

Všechny oči jsou nyní upřeny na rozhodnutí Ústavního soudu. Ve čtvrtek se sejde plénum soudců. Jak ale upozornil Pavel Rychetský, předseda ostře sledovaného úřadu, nemusí dojít k rozhodnutí. Zároveň naznačil, co si sám myslí o stížnosti poslance Melčáka.

Zpravodajství o rozhodnutí Ústavního soudu

Spolu se sestavováním záchranných plánů se začaly sčítat škody, které může patová situace přinést. Strany již rozjely své kampaně a napumpovaly do nich desítky milionů korun. A i státní instituce by při nekonání voleb počítaly vyhozené peníze na desetimiliony. Proto se také mnozí ptají, komu tato situace prospívá.

Ekonomové především varují, že v době ekonomické krize, může nejistá situace v politice výrazně poškodit ekonomiku. Zejména neschválení rozpočtu na příští rok by s hospodářstvím mohlo pěkně zakývat.

Dopady odložení voleb

Ač své pochybnosti o ústavnosti jednorázového řešení patové situace ve sněmovně vznášeli například lidovci, na Ústavní soud se se stížností obrátil pouze "přeběhlík" Miloš Melčák. Přitom jako poslanec hlasoval pro v zásadě stejný ústavní zákon již v roce 1998, kdy Česko zažilo předčasné volby poprvé.

Dva dny se před médii schovával. Nereagoval na sms a mobil pro jistotu vypnul. Deníku Aktuálně.cz se s ním spolu ještě s dalšími médii podařilo hovořit. V obsáhlém rozhovoru tvrdí, že jej nikdo neřídí a svého činu nelituje. "Udělal bych to znovu," říká.

Melčákova role v "ústavní krizi"

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy