Volební pat v kostce: Politici marně hledají dohodu

Domácí Domácí
7. 9. 2009 6:31
Speciál deníku Aktuálně.cz k rozhodnutí Ústavního soudu o odložení termínu předčasných voleb na neurčito

Speciál - Horečná jednání s nejistým výsledkem a napjaté čekání na čtvrteční zasedání Ústavního soudu. Tak vypadá bezmála po týdnu dění kolem tak zvané ústavní krize v Česku.

Vše začalo tím, že Ústavní soud uvrhl do nejistoty politiky i voliče. Budou volby v ohlášeném termínu 9. a 10. října? Pokud ne, budou ještě v říjnu, nebo až v listopadu? Tak zní základní otázka.

Politické špičky se scházejí bezmála denně. A to i o víkendu. Shoda panuje ve způsobu, jak napříště upravit ústavu. Kdy k tomu má ale dojít, je už předmětem sporu. Má se vyčkat na čtvrteční rozhodnutí soudců o stížnosti poslance Miloše Melčáka na neústavnost vyhlášení předčasných voleb jednorázovým ústavním zákonem? A v jakém termínu se pak mají konat volby, pokud jeho stížnosti Ústavní soud vyhoví?

ODS prosazuje listopadový termín jako reálně stihnutelný. ČSSD, jíž dávají preferencer větší šance na vítězství, tlačí na říjnové všelidové hlasování.

Zde vám přehledně přinášíme vše, co se v posledních dnech odehrálo a co deník Aktuálně.cz zjistil o řešení patové situace.

Marné hledání shody, co s volbami

Politiky rozhodnutí ústavních soudců o odložení voleb na neurčito zastihlo nepřipravené. Po až hysterických reakcích a obviňování soudců z neoprávněného jednání, začali politici hledat řešení. Někteří využili situace pro své zviditelnění a například pražský kandidát ODS do poslanecké sněmovny napadl rozhodnutí soudu ústavní stížností.

Petra Paroubková zase v nadsázce uvedla, že bude rodit v den voleb a nějak to bude muset zařídit, pokud se posunou. A to slibovala, že už se bude věnovat jen svému nenarozenému dítěti.

Co politici provedou s rozhodnutím Ústavního soudu

Všechny oči jsou nyní upřeny na rozhodnutí Ústavního soudu. Ve čtvrtek se sejde plénum soudců. Jak ale upozornil Pavel Rychetský, předseda ostře sledovaného úřadu, nemusí dojít k rozhodnutí. Zároveň naznačil, co si sám myslí o stížnosti poslance Melčáka.

Zpravodajství o rozhodnutí Ústavního soudu

Spolu se sestavováním záchranných plánů se začaly sčítat škody, které může patová situace přinést. Strany již rozjely své kampaně a napumpovaly do nich desítky milionů korun. A i státní instituce by při nekonání voleb počítaly vyhozené peníze na desetimiliony. Proto se také mnozí ptají, komu tato situace prospívá.

Ekonomové především varují, že v době ekonomické krize, může nejistá situace v politice výrazně poškodit ekonomiku. Zejména neschválení rozpočtu na příští rok by s hospodářstvím mohlo pěkně zakývat.

Dopady odložení voleb

Ač své pochybnosti o ústavnosti jednorázového řešení patové situace ve sněmovně vznášeli například lidovci, na Ústavní soud se se stížností obrátil pouze "přeběhlík" Miloš Melčák. Přitom jako poslanec hlasoval pro v zásadě stejný ústavní zákon již v roce 1998, kdy Česko zažilo předčasné volby poprvé.

Dva dny se před médii schovával. Nereagoval na sms a mobil pro jistotu vypnul. Deníku Aktuálně.cz se s ním spolu ještě s dalšími médii podařilo hovořit. V obsáhlém rozhovoru tvrdí, že jej nikdo neřídí a svého činu nelituje. "Udělal bych to znovu," říká.

Melčákova role v "ústavní krizi"

 

Právě se děje

před 8 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy