Miliarda z kampeličky zmizela v Hongkongu. Před soudem stojí bílí koně, organizátor uniká

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 2. 2017 11:40
Vytunelování pražského Metropolitního spořitelního družstva začal v pondělí projednávat Městský soud v Praze. Obžalobě čelí 13 bílých koní a sedm prostředníků. Kdo za obřím podvodem stál a získal většinu z ukradené 1,2 miliardy korun, se policii nepodařilo vypátrat. Soudkyně Dana Pacholíková již oznámila, že není jisté, jestli případ stihne dokončit ještě letos.
Soud doprovázejí přísná bezpečnostní opatření.
Soud doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Téměř miliarda a půl z pražského Metropolitního spořitelního družstva měla sloužit k rozvoji několika velkých developerských projektů. Půjčky ve výši těsně pod hranicí 200 milionů korun byly zdánlivě zajištěné jak akciemi, tak nemovitostmi. Jenže se ukázalo, že ručení je takřka bezcenné a většina z poskytnutých peněz skončila na účtech v Hongkongu, odkud putovala dál. A firmy, jež o uvedené peníze požádaly, byly napsány na bílé koně.

Před soudem se nyní začala zpovídat dvacítka obžalovaných včetně vedení kampeličky. Policii se ale podařilo zadržet jen 13 bílých koní a sedm prostředníků. Kdo byl hlavní organizátor a kde peníze skočily, zůstává záhadou.

Spojka v Hongkongu

Proces začal s více než hodinovým zpožděním - hodinu trvalo, než soudkyně Dana Pacholíková usadila dvacítku obžalovaných a jejich advokátů. A také vyřešila žádosti některých z nich, aby se nemuseli účastnit hlavního líčení. Například veterán z Afghánistánu Jakub Andres, který v kauze figuruje také jako bílý kůň a jenž loni dostal nepravomocně 20 let za nájemnou vraždu, to odůvodnil obavami o svou bezpečnost.

"Soud byl informován o jistých bezpečnostních rizicích ve vztahu k obžalovanému," konstatovala soudkyně Dana Pacholíková. Ta proto rozhodla, že část procesu, v níž bude Andres přítomen, se bude projednávat ve velké jednací síni Vrchního soudu v Praze na Pankráci, která je propojena přímo s věznicí a je lépe zabezpečena. A rovnou hodinu také četla státní zástupkyně Daniela Smetanová obžalobu.

Je jasné, že celý podvod někdo z pozadí řídil a získal většinu vytunelovaných peněz. Toho se ale policii nepodařilo odhalit. Nejvýše postaveným, ke komu se dostali, byli zřejmě zaměstnanec kampeličky Petr Koltok a jeho známý Jan Vinš.

Vinš sháněl bílé koně, jimž kampelička půjčila dohromady více než miliardu korun. A Koltok rovnou v kampeličce převáděl peníze na účty v Hongkongu, kde zmizely. Oba dva také připravovali podnikatelské záměry, na jejichž základě kampelička půjčila více než 1,4 miliardy korun.

Přístup k uvedeným účtům v Hongkongku pak měli jistý Petr Mareš a Jakub Plánka. Policie posléze zjistila, že Marešovým pasem se prokazoval Jaroslav Navrátil. Ten k soudu přišel za doprovodu eskorty. Odpykává si totiž trest vězení za praní špinavých peněz.

Úmyslně vágní pravidla

Menší část peněz se ještě podařilo před převodem zablokovat. V obžalobě je tak vyčíslená škoda 1,206 miliardy korun. Úvěry sice měly zajišťovat akcie firem či různé nemovitosti, jenže akcie byly většinou bezcenné a nemovitosti mnohonásobně nadhodnocené.

I proto jsou stíháni tři členové představenstva Petr Jánský, Daniel Tureček a Jan Zavřel. Podle žalobkyně Daniely Smetanové schválně nastavili pravidla pro poskytování úvěrů a kontrolní systém tak vágně, aby tunelování kampeličky umožnili.

Jako první začal vypovídat tehdejší předseda představenstva kampeličky Petr Jánský. Ten jakoukoliv vinu odmítá. "Dodržovali jsme všechna pravidla, která Česká národní banka stanovila," řekl. Schvalování úvěrů měla prý na starosti úvěrová komise - vedení jen schválilo to, co rozhodla.

A kontroly České národní banky v roce 2011 podle něj konstatovaly, že kontrolní procesy jsou dobře nastaveny. "Neměli jsme jedinou negativní zprávu od České národní banky, přestože jsme byli pod velkým dohledem," řekl s tím, že ještě v květnu 2013, kdy centrální banka zničehonic zmrazila vklady v kampeličce, měla velmi dobré ekonomické ukazatele.

"Něco jiného je papírové plnění ukazatelů a něco jiného faktická činnost," reagovala žalobkyně Smetanová.

Všichni jsou stíháni jako organizovaná skupina a hrozí jim tak až 13 let vězení - o třetinu více, než je běžná sazba. Metropolitní spořitelní družstvo přišlo definitivně o licenci v prosinci 2013. V té době mělo 14 tisíc klientů a vklady přesahující 12 miliard korun. Ty již vyplatil Fond pojištění vkladů, výplata skončila minulý měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy