Policie zná kurýry, kteří v Číně skrývali peníze z tunelované záložny. Mozky akce ale stále hledá

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 10. 2014 19:37
Záložna v posledních třech letech poskytovala až stamilionové úvěry firmám bez historie, jejichž vlastníky byli bezdomovci nebo lidé dlužící za telefon.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Slovenský podnikatel Juraj Jariabka byl přesvědčený, že člověk, jehož si najal na vyprání špinavých peněz v Asii, je narkoman a slíbenou provizi pět tisíc eur nutně potřebuje. Byl to ale novinář a jeho tajné nahrávky a svědectví vynesly Jariabkovi čtyři roky ve vězení v Hongkongu.

Příběh, který nedávno proletěl slovenskými médii, má přitom i významnou tuzemskou linku. Jariabka se podle českých detektivů podílel na vytunelování letos zkrachovaného Metropolitního spořitelního družstva, jež spravovalo vklady za 12 miliard korun a ze kterého podle policejních důkazů odtekla nejméně jedna a čtvrt miliardy. Právě Jariabka podle poznatků státních zástupců čistil peníze 14 tisíc klientů záložny přes účelově založené hongkongské firmy a jejich bankovní konta.

Policisté už také obvinili další dva Čechy, kteří mu v Hongkongu pomáhali. A nyní podle informací partnerského deníku HN pátrají, jestli se s jejich pomocí dostanou k tomu hlavnímu: kdo vlastně pád největší tuzemské kampeličky řídil a u koho vyvedené peníze skončily.

Profesionál na praní peněz

Jariabka se loni v červenci spojil s mužem-kurýrem, který mu měl v Hongkongu otevřít nové účty. Podle slovenských médií proto, aby na ně schoval špinavé peníze slovenských podnikatelů. Tím poslem, který měl za to slíbených pět tisíc eur, byl ale ve skutečnosti italský novinář Antonio Papaleo. V Hongkongu vše oznámil tamní policii a pomohl Jariabku usvědčit.

Jariabkovým komplicem v prozrazené misi byl jistý Jakub Plánka, kterého v kauze kampeličky obvinili policisté v červnu. Třetím je člověk vystupující jako Petr Mareš. Toho policisté obvinili minulý týden jako uprchlého. Přestože měl falešný pas, detektivové ho identifikovali podle otisků prstů.

Zmíněná trojice, zastřešená profesionálním propíračem peněz Jariabkou, byla při tunelování záložny údajně klíčovou zahraniční spojkou. Záložna v posledních třech letech poskytovala až stamilionové úvěry firmám bez historie, jejichž vlastníky byli bezdomovci nebo lidé dlužící za telefon. Například: sedmadvacetiletý Lukáš Malý na sebe nechal koncem roku 2012 napsat firmu Galbani Capital sídlící v office housu v centru Prahy. Pět dní nato mu Metropolitní spořitelní družstvo schválilo úvěr 185 milionů korun na nákup pozemků. Firma za úvěr ručila pozemky. Jenže jak později ukázal policejní posudek, pole měla jen zlomek hodnoty úvěru.

Do Hongkongu a zpátky domů

Peníze vzápětí putovaly do Hongkong and Shanghai Bank – část z nich kamsi zmizela, část se vracela do Česka na nákup dalších nemovitostí, na něž pak další firmy-schránky získávaly vysoké úvěry. „Vyvedené prostředky byly vraceny zpět na účty v řetězci v České republice pro účely úhrady nákladů trestné činnosti,“ napsali policisté do usnesení o stíhání, které HN získaly. Policisté zadokumentovali několik podobných případů a stíhají čtrnáct bílých koní. A s nimi muže, který je sehnal ve vesnicích v okolí Prahy.

Obviněni jsou od jara také manažeři záložny: Petr Jánský, Daniel Tureček a Jan Zavřel. Ani jeden nechce o případu mluvit. Bývalý člen představenstva Zavřel už dříve prohlásil, že všechny úvěry měla kampelička dobře zajištěné. Jiný názor ale měla Česká národní banka, která záložně před rokem sebrala licenci. Předtím její experti podrobně zmapovali právě i to, jak vedení schvalovalo úvěry podezřelým firmám. Státní zástupci jsou však přesvědčeni, že trojice manažerů útok na záložnu nevymyslela. A že v pozadí stáli zatím neznámí organizátoři, k nimž doputoval velký podíl peněz.

Petr Koděra, Vojtěch Blažek

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy