Policie zná kurýry, kteří v Číně skrývali peníze z tunelované záložny. Mozky akce ale stále hledá

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 10. 2014 19:37
Záložna v posledních třech letech poskytovala až stamilionové úvěry firmám bez historie, jejichž vlastníky byli bezdomovci nebo lidé dlužící za telefon.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Slovenský podnikatel Juraj Jariabka byl přesvědčený, že člověk, jehož si najal na vyprání špinavých peněz v Asii, je narkoman a slíbenou provizi pět tisíc eur nutně potřebuje. Byl to ale novinář a jeho tajné nahrávky a svědectví vynesly Jariabkovi čtyři roky ve vězení v Hongkongu.

Příběh, který nedávno proletěl slovenskými médii, má přitom i významnou tuzemskou linku. Jariabka se podle českých detektivů podílel na vytunelování letos zkrachovaného Metropolitního spořitelního družstva, jež spravovalo vklady za 12 miliard korun a ze kterého podle policejních důkazů odtekla nejméně jedna a čtvrt miliardy. Právě Jariabka podle poznatků státních zástupců čistil peníze 14 tisíc klientů záložny přes účelově založené hongkongské firmy a jejich bankovní konta.

Policisté už také obvinili další dva Čechy, kteří mu v Hongkongu pomáhali. A nyní podle informací partnerského deníku HN pátrají, jestli se s jejich pomocí dostanou k tomu hlavnímu: kdo vlastně pád největší tuzemské kampeličky řídil a u koho vyvedené peníze skončily.

Profesionál na praní peněz

Jariabka se loni v červenci spojil s mužem-kurýrem, který mu měl v Hongkongu otevřít nové účty. Podle slovenských médií proto, aby na ně schoval špinavé peníze slovenských podnikatelů. Tím poslem, který měl za to slíbených pět tisíc eur, byl ale ve skutečnosti italský novinář Antonio Papaleo. V Hongkongu vše oznámil tamní policii a pomohl Jariabku usvědčit.

Jariabkovým komplicem v prozrazené misi byl jistý Jakub Plánka, kterého v kauze kampeličky obvinili policisté v červnu. Třetím je člověk vystupující jako Petr Mareš. Toho policisté obvinili minulý týden jako uprchlého. Přestože měl falešný pas, detektivové ho identifikovali podle otisků prstů.

Zmíněná trojice, zastřešená profesionálním propíračem peněz Jariabkou, byla při tunelování záložny údajně klíčovou zahraniční spojkou. Záložna v posledních třech letech poskytovala až stamilionové úvěry firmám bez historie, jejichž vlastníky byli bezdomovci nebo lidé dlužící za telefon. Například: sedmadvacetiletý Lukáš Malý na sebe nechal koncem roku 2012 napsat firmu Galbani Capital sídlící v office housu v centru Prahy. Pět dní nato mu Metropolitní spořitelní družstvo schválilo úvěr 185 milionů korun na nákup pozemků. Firma za úvěr ručila pozemky. Jenže jak později ukázal policejní posudek, pole měla jen zlomek hodnoty úvěru.

Do Hongkongu a zpátky domů

Peníze vzápětí putovaly do Hongkong and Shanghai Bank – část z nich kamsi zmizela, část se vracela do Česka na nákup dalších nemovitostí, na něž pak další firmy-schránky získávaly vysoké úvěry. „Vyvedené prostředky byly vraceny zpět na účty v řetězci v České republice pro účely úhrady nákladů trestné činnosti,“ napsali policisté do usnesení o stíhání, které HN získaly. Policisté zadokumentovali několik podobných případů a stíhají čtrnáct bílých koní. A s nimi muže, který je sehnal ve vesnicích v okolí Prahy.

Obviněni jsou od jara také manažeři záložny: Petr Jánský, Daniel Tureček a Jan Zavřel. Ani jeden nechce o případu mluvit. Bývalý člen představenstva Zavřel už dříve prohlásil, že všechny úvěry měla kampelička dobře zajištěné. Jiný názor ale měla Česká národní banka, která záložně před rokem sebrala licenci. Předtím její experti podrobně zmapovali právě i to, jak vedení schvalovalo úvěry podezřelým firmám. Státní zástupci jsou však přesvědčeni, že trojice manažerů útok na záložnu nevymyslela. A že v pozadí stáli zatím neznámí organizátoři, k nimž doputoval velký podíl peněz.

Petr Koděra, Vojtěch Blažek

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy