Policie zná kurýry, kteří v Číně skrývali peníze z tunelované záložny. Mozky akce ale stále hledá

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
8. 10. 2014 19:37
Záložna v posledních třech letech poskytovala až stamilionové úvěry firmám bez historie, jejichž vlastníky byli bezdomovci nebo lidé dlužící za telefon.
Foto: Tomáš Kunc

Objev dne - Slovenský podnikatel Juraj Jariabka byl přesvědčený, že člověk, jehož si najal na vyprání špinavých peněz v Asii, je narkoman a slíbenou provizi pět tisíc eur nutně potřebuje. Byl to ale novinář a jeho tajné nahrávky a svědectví vynesly Jariabkovi čtyři roky ve vězení v Hongkongu.

Příběh, který nedávno proletěl slovenskými médii, má přitom i významnou tuzemskou linku. Jariabka se podle českých detektivů podílel na vytunelování letos zkrachovaného Metropolitního spořitelního družstva, jež spravovalo vklady za 12 miliard korun a ze kterého podle policejních důkazů odtekla nejméně jedna a čtvrt miliardy. Právě Jariabka podle poznatků státních zástupců čistil peníze 14 tisíc klientů záložny přes účelově založené hongkongské firmy a jejich bankovní konta.

Policisté už také obvinili další dva Čechy, kteří mu v Hongkongu pomáhali. A nyní podle informací partnerského deníku HN pátrají, jestli se s jejich pomocí dostanou k tomu hlavnímu: kdo vlastně pád největší tuzemské kampeličky řídil a u koho vyvedené peníze skončily.

Profesionál na praní peněz

Jariabka se loni v červenci spojil s mužem-kurýrem, který mu měl v Hongkongu otevřít nové účty. Podle slovenských médií proto, aby na ně schoval špinavé peníze slovenských podnikatelů. Tím poslem, který měl za to slíbených pět tisíc eur, byl ale ve skutečnosti italský novinář Antonio Papaleo. V Hongkongu vše oznámil tamní policii a pomohl Jariabku usvědčit.

Jariabkovým komplicem v prozrazené misi byl jistý Jakub Plánka, kterého v kauze kampeličky obvinili policisté v červnu. Třetím je člověk vystupující jako Petr Mareš. Toho policisté obvinili minulý týden jako uprchlého. Přestože měl falešný pas, detektivové ho identifikovali podle otisků prstů.

Zmíněná trojice, zastřešená profesionálním propíračem peněz Jariabkou, byla při tunelování záložny údajně klíčovou zahraniční spojkou. Záložna v posledních třech letech poskytovala až stamilionové úvěry firmám bez historie, jejichž vlastníky byli bezdomovci nebo lidé dlužící za telefon. Například: sedmadvacetiletý Lukáš Malý na sebe nechal koncem roku 2012 napsat firmu Galbani Capital sídlící v office housu v centru Prahy. Pět dní nato mu Metropolitní spořitelní družstvo schválilo úvěr 185 milionů korun na nákup pozemků. Firma za úvěr ručila pozemky. Jenže jak později ukázal policejní posudek, pole měla jen zlomek hodnoty úvěru.

Do Hongkongu a zpátky domů

Peníze vzápětí putovaly do Hongkong and Shanghai Bank – část z nich kamsi zmizela, část se vracela do Česka na nákup dalších nemovitostí, na něž pak další firmy-schránky získávaly vysoké úvěry. „Vyvedené prostředky byly vraceny zpět na účty v řetězci v České republice pro účely úhrady nákladů trestné činnosti,“ napsali policisté do usnesení o stíhání, které HN získaly. Policisté zadokumentovali několik podobných případů a stíhají čtrnáct bílých koní. A s nimi muže, který je sehnal ve vesnicích v okolí Prahy.

Obviněni jsou od jara také manažeři záložny: Petr Jánský, Daniel Tureček a Jan Zavřel. Ani jeden nechce o případu mluvit. Bývalý člen představenstva Zavřel už dříve prohlásil, že všechny úvěry měla kampelička dobře zajištěné. Jiný názor ale měla Česká národní banka, která záložně před rokem sebrala licenci. Předtím její experti podrobně zmapovali právě i to, jak vedení schvalovalo úvěry podezřelým firmám. Státní zástupci jsou však přesvědčeni, že trojice manažerů útok na záložnu nevymyslela. A že v pozadí stáli zatím neznámí organizátoři, k nimž doputoval velký podíl peněz.

Petr Koděra, Vojtěch Blažek

 

Právě se děje

před 39 minutami

Piloti formule 1 Räikkönen i Giovinazzi zůstávají v Alfě Romeo

Finský veterán Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi budou také v příští sezoně mistrovství světa formule 1 jezdit za stáj Alfa Romeo. Švýcarský tým o prodloužení spolupráce s oběma piloty informoval na svých internetových stránkách.

Jednačtyřicetiletý Räikkönen je nejstarším pilotem ve startovním poli. Na kontě má 21 vítězství a v roce 2007 se s Ferrari stal mistrem světa. Finský jezdec ve formuli 1 závodil i za McLaren a Lotus a je také rekordmanem v počtu startů, kterých má na kontě 324. V týmu Alfy Romeo působí od loňska.

Šestadvacetiletý Giovinazzi si první start v F1 připsal před třemi lety v barvách Sauberu. První kompletní sezonu odjel loni po přejmenování týmu na Alfa Romeo, kdy díky pátému místu ve Velké ceně Brazílie zaznamenal dosud nejlepší výsledek v kariéře. V probíhajícím ročníku italský pilot byl nejlépe devátý.

před 1 hodinou

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy