Slovenského dealera škrtil nájemný vrah tkaničkou, poté jej zastřelil. Soud mu uložil 20 let vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 9. 2016 23:24
Dvojice mužů si najala bývalého vojáka, aby zabil slovenského dealera drog. Soud poslal muže na 18 a 20 let do vězení. Zavražděný kvůli své nezodpovědnosti přišel o drogy v hodnotě stovky tisíc euro, proto se jej obžalovaní rozhodli zabít. Muže svázali a odvedli k vykopanému hrobu, kde jej najatý vrah škrtil tkaničkou od bot a poté jej střelil do hlavy. Tělo polili pachatelé chemikáliemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Až 20 let vězení uložil Krajský soud v Praze čtyřem obžalovaným v případu nájemné vraždy slovenského dealera drog. Podle obžaloby si dvojice mužů najala bývalého vojáka a jeho známého, aby muže zabili. Motivem bylo podle soudu to, že zavražděný kvůli své nezodpovědnosti přišel o drogy za desítky až stovky tisíc euro. Rozsudek není pravomocný.

Vraždu si podle obžaloby objednal Slovák Matej Buchel u Petra Brůčka před čtyřmi lety. Brůček pak podle spisu najal vojenského veterána Jakuba Andrese, ten následně přibral posledního z obžalovaných, Michala Foubíka.

Andres s Foubíkem dealera podle obžaloby odvezli na podzim roku 2012 do bývalého vojenského prostoru Ralsko v severních Čechách. Tam mu podle Andrese řekli, že ho chtějí zabít, pak ho svázali a odvedli k předem vykopanému hrobu. Andres potom muže škrtil tkaničkou od bot, a když muž upadl do bezvědomí, Foubík ho střelil do hlavy.

Tělo muže později polili chemikálií, jeho osobní věci prý spálili. Za vraždu podle žalobců dostali od Brůčka asi 500 000 korun. Mrtvolu našli policisté až v roce 2015.

Buchelovi soud uložil 18 let, Brůček by měl ve vězení strávit o půl roku déle. Andrese poslal do vězení na 20 let, v trestu je ale zahrnuta jeho předchozí trestná činnost. Foubík si má odsedět 17 let. Všem čtyřem hrozil až výjimečný trest. Rodině poškozeného musí muži zaplatit 175 000 korun.

"Ze všech důkazů, které tu byly provedeny (...), nelze mít žádné pochybnosti o tom, jak a kde byl poškozený usmrcen a ani o tom, že to byli právě Andres a Foubík, a kdo jej usmrtili," řekl předseda senátu Robert Pacovský. Podle něj oba muži přesně popsali, jak připravili místo činu i jak muže zabili. Proti Buchelovi a Brůčkovi prý kromě výpovědí zbylých obžalovaných svědčí i řada důkazů.

Andres s Foubíkem se k činu přiznali, zbylí dva obžalovaní vypovídali až v úterý. Buchel podle soudu řekl, že po Brůčkovi chtěl, aby se postaral o "zmizení" dealera, myslel tím prý ale to, aby zmizel ze země, "například do Thajska". Podle Andrese ale bylo již od počátku řečeno, že si drogové podsvětí objednalo mužovu fyzickou likvidaci. "Je pozoruhodné, že s verzí, která by je měla vyviňovat, přišli Brůček a Buchel až na závěr celého dokazování," poukázal soudce.

 

Právě se děje

Další zprávy