Průzkum: Tři pětiny Čechů nechtějí více vojsk NATO v Evropě

ČTK ČTK
10. 6. 2014 12:05
Většina Čechů stojí za názorem premiéra Sobotky, že ČR nepotřebuje přítomnost vojsk NATO. S tím nesouhlasí řada koaličních partnerů a umělců.
Foto: Natodays.cz

Praha - Téměř tři pětiny Čechů stojí za Sobotkovým názorem, že ČR nevolá po posílení přítomnosti vojsk NATO.

Jak ukázal aktuální průzkum společnosti SANEP, v souhrnu 58 procent dotázaných souhlasí s názorem premiéra Bohuslava Sobotky, že ČR nevolá po posílení vojenské přítomnosti NATO v Evropě a že naše země nic takového nepotřebuje.

Tato slova premiéra Bohuslava Sobotky zazněla při jeho návštěvě Rakouska a vyvolala řadu nesouhlasných reakcí i u koaličních partnerů a některých umělců.

Jedním z kritiků slov premiéra Bohuslava Sobotky je i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který naopak sdílí názor, že by američtí vojáci měli do Česka přijít co nejdříve.

"Abychom jasně odpověděli Putinovi, k čemu vede jeho politika, aby si nedělal iluze, že může naše spojenectví rozložit," dodal předseda TOP 09.

Schwarzenbergův názor podpořila řada umělců

S tímto názorem Karla Schwarzenberga však v souhrnu souhlasí pouze 23,4 procenta dotázaných. Většinové mínění v podobě 64,2 procenta dotázaných pak s názorem Karla Schwarzenberga nesouhlasí.

Stejně tak se většinové veřejné mínění staví proti názorům herce Oldřicha Navrátila, básníka, písničkáře, prozaika Jana Buriana, spisovatele a písničkáře Jana Vodňanského, skladatele, textaře a hudebního dramaturga Jana Spáleného, herce a producenta Václava Marhoula či herečky, zpěvačky Pavlíny Filipovské, kteří se postavili proti postoji premiéra Bohuslava Sobotky a naopak vyjádřili souhlasné postoje s Karlem Schwarzenbergem.

Názory umělců na posílení vojsk NATO v ČR nicméně 51,3 procenta dotázaných nezajímají a absolutně se s nimi neztotožňují. Dalších 14,9 procenta respondentů pak uvedlo, že je názory uvedených umělců zajímají, ale nesouhlasí s nimi.

Tři pětiny lidí si myslí, že ukrajinský konflikt přerostl do další studené války

36,5 procenta dotázaných vnímá snahu USA o posílení vojenské přítomnosti v Evropě negativně a vidí za ní pouze snahu o posílení vojenské pozice USA vůči Rusku.

Podle názoru 15,3 procenta respondentů je pak snaha USA o posílení vojenské přítomnosti v Evropě špatná a měla by být zcela odmítnuta. I v této otázce tedy převládá většinově negativní postoj domácí populace vůči snahám USA posílit svoji vojenskou přítomnost v Evropě.

Téměř tři pětiny dotázaných (59,6 procenta) se pak v souhrnu domnívá, že ukrajinsko-ruský konflikt již přerostl do fáze nové studené války mezi USA a Ruskem.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl realizován ve dnech 5.-9. června 2014 na reprezentativním vzorku 4756 dotázaných ve věkové kategorii 18-70 let.

Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 16 319 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +- 1,5 procentního bodu.

 

Právě se děje

Další zprávy