ČR nepotřebuje víc vojáků NATO v Evropě, řekl Sobotka

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 6. 2014 17:30
Reagoval na prohlášení prezidenta Obamy, který ve Varšavě oznámil, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost na starém kontinentu.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Vídeň - Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti NATO v Evropě.

Země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje, řekl premiér Bohuslav Sobotka při návštěvě Rakouska.

Reagoval na prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, který ve Varšavě oznámil, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě.

Sobotka připustil, že některé evropské státy, včetně Polska nebo pobaltských zemí, se obracejí na NATO, aby byla zvýšena vojenská přítomnost na kontinentu, Česko ale podle něj nic takového nepotřebuje. "Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci," podotkl s tím, že ta česká to nevyžaduje.

"Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě," řekl Sobotka.

Obama a Tusk ve Varšavě.
Obama a Tusk ve Varšavě. | Foto: Reuters

Ministerský předseda je přitom přesvědčen, že zvyšování počtu aliančních jednotek v Evropě ještě řadu let nemusí být na pořadu dne. Závisí to podle něj ale na vývoji bezpečnostní situace.

Šedivý: Nejde o reakci na ruskou hrozbu

Podle ministra obrany Martina Stropnického je Sobotkovo prohlášení nesmírně citlivé a je třeba ho vnímat v kontextu, v jakém bylo řečeno. Šéf silového resortu si nemyslí, že by premiérova slova mohla být některými spojenci vnímána negativně. Malé pobaltské státy, které těsně sousedí s Ruskem, vnímají své ohrožení jinak, než státy ležící dál od Moskvy, uvedl Stropnický.

Severoatlantická aliance přijala slova amerického prezidenta Obamy kladně. "Reakce byla všeobecně pozitivní," řekl v bruselské centrále NATO český velvyslanec při Alianci Jiří Šedivý.

Podle něj však nejde primárně o americkou reakci na vzrůstající ruskou hrozbu.

Jiří Šedivý
Jiří Šedivý | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Nevnímejme to jako přímou obavu z možnosti přímého útoku ze strany Ruska," řekl Šedivý. USA se snaží spíše ujistit svoje evropské spojence, že při nich stojí, uvedl. Podle jeho slov se rozmístění rotujících amerických jednotek v Evropě nebude týkat České republiky.

Stropnický uvedl, že se Česko do nynějších operací vyvolaných východní krizí může zapojit například účastí ve společném leteckém cvičení s USA a Polskem. "My bychom rádi byli třetí zemí, která na tom participuje, máme na to stíhačky, máme na to i letištní kapacity. Takže o tom třeba jednáme," řekl ministr.

Obama po úterním setkání se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským ve Varšavě prohlásil, že USA v rámci přehodnocení svých vojenských aktivit v reakci na "nové bezpečnostní výzvy" pošlou na evropský kontinent více vojáků i vybavení.

Zeman: Je to symbolické gesto

Americký prezident, který žádá Kongres, aby pro tyto aktivity schválil podporu v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 20 miliard Kč), se posílením vojenské přítomnosti v Evropě snaží zmírnit obavy amerických spojenců NATO po znepokojivých ruských krocích vůči Ukrajině.

Prezident Miloš Zeman v Afghánistánu
Prezident Miloš Zeman v Afghánistánu | Foto: Armáda ČR

Podle českého prezidenta Miloše Zemana je účast amerických sil symbolická. "Jedná se o několik stovek výsadkářů. Nemyslím si, že by to zvyšovalo napětí. Je to přirozený důsledek anexe Krymu, čili teritoriální expanze Ruské federace," citovala Zemana Česká televize.

"Kdysi jsem to nazval odstrašováním. Je to gesto – kdyby Rusko například okupovalo východní Ukrajinu, nezůstalo by to bez odpovědi," dodala česká hlava státu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy