Východ Evropy nezůstane sám, řekl Obama. Česko nezmínil

Přenos skončil
Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Barack Obama ve Varšavě.
Barack Obama ve Varšavě. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - "Svoboda znamená solidaritu." S tímto poselstvím přišel během oslav ve Varšavě americký prezident Barack Obama.

V souvislosti s událostmi na Krymu, potažmo východě Ukrajiny, spojencům z NATO přislíbil, že nezůstanou sami. "To nejsou jen slova, to jsou závazky, které nejde prolomit," uvedl.

Česko a Slovensko ovšem ve výčtu zemí jmenovitě nezmínil.

K Bohuslavovi Sobotkovi se mezitím přidal i Robert Fico - také on odmítl plán na zvýšení americké vojenské přítomnosti v Evropě.

Podle Sobotky to Česko nepotřebuje, Fico rovnou zmínil neblahou zkušenost se sovětskou okupací.

Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
16:57

Asociační dohoda, kterou koncem loňského listopadu odmítl podepsat tehdejší prezident Viktor Janukovyč, stála na počátku událostí, jež vedly až ke změně režimu na Ukrajině, ale také anexi Krymu Ruskem a separatistickým tendencím na východě země.

16:53

Zbývající části asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií budou podepsány nejpozději 27. června, oznámil to prezident EU Herman Van Rompuy. Dodal, že stejné dohody by na summitu měly podepsat i Gruzie a Moldavsko.

Protivládní demonstrace v Kyjevě. (25. listopadu 2013)
Protivládní demonstrace v Kyjevě. (25. listopadu 2013) | Foto: Reuters
16:23

Polsko by se mělo stát součástí eurozóny. "Tak bude zcela svobodnou zemí, která je zároveň v bezpečí před Ruskem," prohlásil v rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza Lech Walesa.

Foto: Reuters
15:44

Rusko zpřísní na hranicích s Ukrajinou bezpečnostní režim. "Myslím, že učiníme všechna opatření, abychom zabránili extremistům vstup do Ruska," prohlásil podle agentury ITAR-TASS ředitel Ruské pohraniční služby Vladimir Kulišov.

15:26

"Já jenom chci zdůraznit, že mé vyjádření ve Vídni se týkalo primárně situace České republiky a aktuální bezpečnostní situace v České republice nevyžaduje přijetí nějakých mimořádných aliančních opatření na našem území," prohlásil po jednání vlády Bohuslav Sobotka.

"Česká republika se v současné situaci necítí v souvislosti s ukrajinskou krizí přímo vojensky ohrožena, a neplánuje proto v nejbližší budoucnosti posilování vojenské přítomnosti NATO na svém území." Jaký má postoj k plánovanému kroku USA, který se má týkat především Polska a pobaltských zemí, neuvedl.

15:00

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která na Ukrajině kvůli krizi působí, stále podle Interfaxu-Ukrajina pohřešuje dva své týmy.

Jedna skupina, ve které je čtveřice pozorovatelů ze Švýcarska, Estonska, Turecka a Dánska, zmizela v Doněcké oblasti 26. května, druhý tým působící v Luhanské oblasti je nezvěstný od 29. května.

14:47

Povstalci oznámili, že v bojích u města Krasnyj Lyman severně od Slavjansku zahynulo nejméně deset civilistů a osm separatistů. Poničeno údajně bylo několik domů včetně nemocnice.

14:34

Hnutí UDAR opanovalo volby na kyjevskou radnici. Straně novopečeného starosty Vitalije Klička připadlo 77 ze 120 zastupitelských křesel.

Foto: Reuters
14:06

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce brzy ukončit vleklou krizi. "Velmi rychle po (sobotní) prezidentské inauguraci budeme připraveni představit náš plán pro mírové řešení situace na východě," řekl novinářům.

Detaily si nechal pro sebe, ale jeho dřívější vyjádření naznačují, že by chtěl vést dialog se separatisty. Doposud tvrdil, že nemůže najít partnera.

13:45

Proti cizím vojákům na území Slovenska je rovněž premiér Robert Fico. "Slovensko už má své historické zkušenosti s účastí cizích vojáků, vzpomeňme si na invazi v roce 1968," prohlásil.

Obdobně se nedávno v rozhovoru pro agenturu Reuters vyjádřil i český ministr obrany Martin Stropnický. Posléze se ale své výroky snažil zmírnit.

Foto: Reuters
13:37

Ukrajinou se šíří spekulace, že v obměněné vládě by se mohl objevit i Dmytro Jaroš, lídr radikálního Pravého sektoru, píše Ukrajinska pravda.

"V blízké budoucnosti lze očekávat rozhodnutí, že pan Jaroš obsadí jedno z míst v příštím kabinetu," řekl v rozhlasovém interview jeden z představitelů hnutí Borislav Bereza.

Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti.
Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
13:20

Petro Porošenko by rád vrátil do vlasti miliony krajanů. Dokonce prohlásil, že je to jedna z jeho hlavních priorit ve funkci prezidenta Ukrajiny.

Pro migranty, z nichž většina hlasovala právě pro něj, je to však zatím jen nereálná představa. "Bude trvat ještě mnoho let, než se situace zlepší. Práce na Ukrajině v současné době není. Proto jezdíme do ciziny," říká o důvodech svého pobytu v Česku 55letá Halyna.

Foto: Thinkstock
12:55

"Svoboda vyžaduje solidaritu," uzavřel americký prezident svůj projev. "Dziękuję bardzo."

12:46

"Nespojili jsme se jen proto, abychom se chránili, ale abychom posilovali svobodu ostatních."

12:39

"Každý člen NATO je chráněn námi jako spojenci. A každý člen musí nést svůj díl. Je to zodpovědnost, kterou máme vůči sobě."

12:37

Připomeňme, že americký prezident v úterý oznámil navýšení vojenské přítomnosti v Evropě, a to v rámci jednotek NATO.

Premiér Bohuslav Sobotka vzápětí reagoval, že Česko nic takového nepotřebuje.

Foto: Vojtěch Marek
12:35

"Útok na jednoho z nás je útokem na všechny," prohlásil ve Varšavě. "Polsko nezůstane samo. Estonsko nezůstane samo. Lotyšsko nezůstane samo. Litva nezůstane sama. Rumunsko nezůstane samo."

Česko a Slovensko šéf Bílého domu nezmínil.

12:30

Barack Obama přednesl ve Varšavě projev o mezinárodní bezpečnosti.

12:00

Rusko tvrdí, že ve velkém přijímá uprchlíky z Ukrajiny. "Do Rostovské oblasti přišlo během uplynulého dne (úterý) přes 7000 ukrajinských občanů. Počet uprchlíků roste každým dnem," citovala agentura ITAR-TASS "dětského ombudsmana" Pavla Astachova.

11:54

Kreml oznámil, že by se Putin s Porošenkem mohli potkat při oslavách vylodění v Normandii, byť zřejmě ne mezi čtyřma očima.

"Nikdo nepřipravuje separátní setkání, ale účastníci vzpomínkové akce budou stát společně, v jedné skupině. Takže kontakt není vyloučen," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

11:33

Jednání o dodávkách zemního plynu mezi Ruskem a Ukrajinou budou nadále dvoustranná, bez účasti zástupce Evropské unie. Konat by se nicméně měla na neutrální půdě v Berlíně.

11:26

Na usmíření v zemi by měl Porošenko pracovat i podle Miloše Zemana.

"Vyjádřil jsem názor, že silný politik by měl usilovat o usmíření na Ukrajině tak, aby nedošlo k zbytečně velkým, zejména civilním obětem," zhodnotil český prezident rozhovor s novým vůdcem Ukrajiny. Státníci spolu hovořili během úterní večeře ve Varšavě.

Foto: Vojtěch Marek
11:15

Nesmírně důležité bude podle Obamy odpolední jednání skupiny ekonomicky nejsilnějších států světa G7, která by měla ukázat, že "mezinárodní společenství stojí za Porošenkem".

Původně bylo součástí skupiny i Rusko, ale jeho členství bylo pozastaveno po anexi Krymu.

11:08

Šéf Bílého domu podle vlastních slov s Porošenkem mimo jiné hovořil o pomoci USA při výcviku bezpečnostních složek či snížení ukrajinské energetické závislosti na Rusku.

11:06

Americký prezident Barack Obama po setkání s Petrem Porošenkem prohlásil, že jeho výběr byl od Ukrajinců "moudrou volbou".

Americký prezident Barack Obama odpovídá během návštěvy Jižní Koreje na dotazy novinářů.
Americký prezident Barack Obama odpovídá během návštěvy Jižní Koreje na dotazy novinářů. | Foto: Reuters
10:57

"Já bych byl k panu premiérovi shovívavý. On se v životě nezabýval zahraniční politikou, takže se jí musí teprve učit. A každý, kdo se učí, dělá chyby," brání prezident Miloš Zeman šéfa české vlády.

On sám považuje avizované posílení americké vojenské přítomnosti za "v zásadě symbolické - to jsou především stovky výsadkářů - a symbolické navýšení není nic, co by mně vadilo".

10:53

Komentář Martina Fendrycha:

"Ve chvíli, kdy jsme jako země zcela závislí na spojencích, sami se neubráníme nikomu, premiér Sobotka odmítá posílení jednotek NATO v Evropě. Děs."

Foto: Aktuálně.cz
10:34

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov odcestoval na inspekci na východ země. Bez bližších podrobností to oznámil místopředseda parlamentu Ruslan Košulynskyj.

Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. Zde si techniku prohlíží úřadující prezident Oleksandr Turčynov.
Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. Zde si techniku prohlíží úřadující prezident Oleksandr Turčynov. | Foto: Reuters
10:32

Národní garda se kvůli nedostatku munice stahuje z jednoho ze stanovišť v Luhansku. Zásoby střeliva gardisté spotřebovali během desetihodinové bitvy se separatisty.

10:31

Ukrajinská armáda ostřeluje Slavjansk, přičemž dělostřelecké salvy následují v minutových až dvouminutových intervalech, píše ITAR-TASS.

10:29

Ruský politolog Sergej Markov míní, že prezident Vladimir Putin by se preventivně neměl zúčastnit pátečních oslav vylodění v Normandii.

"Soudě podle odvahy akcí NATO na Ukrajině existuje hrozba násilného zadržení prezidenta Ruska," napsal na Facebooku.

Foto: Reuters
10:02

Francouzská fregata Surcouf, která od konce května pluje v Černém moři, provádí elektronický průzkum ruských vojenských zařízení v oblasti.

S odvoláním na ruské vojenské zdroje to napsala agentura ITAR-TASS. NATO v souvislosti s ukrajinskou krizí vystupňovalo bezpečnostní opatření na své východní hranici a do Černého moře vyslalo lodě.

Severoatlantická aliance již dříve uvedla, že její plavidla budou dodržovat všechny mezinárodní standardy.

09:37

Porošenko Kerrymu poděkoval za pomoc a podporu, kterou Spojené státy Kyjevu poskytují.

Právě americká hospodářská podpora Ukrajině má být hlavním tématem jednání mezi Obamou a jeho nově zvoleným ukrajinským protějškem.

09:33

Petro Porošenko má ve Varšavě nabitý program. Ještě před očekávanou schůzkou s Barackem Obamou se nový ukrajinský prezident sešel s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym.

Tématem jednání byla podle portálu segodnya.ua podpora Washingtonu a také nedávné prezidentské volby na Ukrajině.

John Kerry rozmlouvá ve Varšavě s Petrem Porošenkem.
John Kerry rozmlouvá ve Varšavě s Petrem Porošenkem. | Foto: Reuters
08:57

Letectvo ukrajinské armády po noční přestávce podniklo další nálet na vesnici Semenivka nedaleko Slavjansku.

Tvrdí to alespoň vedení proruských separatistů. Ruská agentura ITAR-TASS píše, že "lidové milice" se už během úterý staly terčem nejméně pěti leteckých útoků.

Vrtulník Mi-24 ukrajinské armády nad letištěm v Doněcku.
Vrtulník Mi-24 ukrajinské armády nad letištěm v Doněcku. | Foto: Reuters
08:24

Separatisté nevzdávají své snahy zmocnit se základny pohraniční stráže v Luhanské oblasti. Tu s přestávkami obléhají už od pondělí. Doposud bylo během bojů zabito nejméně pět ozbrojenců, deset vojáků pak podle médií utrpělo zranění.

Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti.
Následky pondělních bojů o základnu pohraniční stráže v Luhanské oblasti. | Foto: Reuters
08:03

Mezinárodní letiště v Doněcku, které se minulý týden stalo místem doposud nejkrvavějších ukrajinských bojů, se otevře nejdříve koncem června.

Důvodem, proč terminál zůstává uzavřen, je podle prohlášení "neschopnost zajistit bezpečnost během ozbrojeného konfliktu v oblasti".

Nad doněckým mezinárodním letištěm se vznáší kouř. Armáda spustila "protiteroristickou operaci".
Nad doněckým mezinárodním letištěm se vznáší kouř. Armáda spustila "protiteroristickou operaci". | Foto: Reuters
07:42

Obama se má dnes sejít s nově zvoleným ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Podle polského listu Rzeczpospolita chtějí Američané slyšet, co Ukrajina nejvíce potřebuje, zejména pokud jde o hospodářskou pomoc. Vítěz ukrajinských prezidentských voleb se má setkat také s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym.

07:29

Varšava dnes očekává projev Baracka Obamy, který má být věnován mezinárodní bezpečnosti. Americký prezident už v úterý oznámil, že USA posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě, na což od amerického Kongresu žádá zhruba miliardu dolarů (asi 20 miliard Kč).

Foto: Reuters
07:22

Názory na Rusko jsou ve 24 světových zemích vůbec nejhorší za deset let, ukázal průzkum britské stanice BBC. Negativní pohled na Rusko má nyní 45 procent lidí dotazovaných v anketě, což je o pět procent více než loni. Pozitivně se na něj dívá 31 procent respondentů.

BBC připomíná, že větší část průzkumu proběhla ještě před březnovou ruskou anexí ukrajinského poloostrova Krym, která by mohla pohled na Rusko ještě zhoršit. Vůbec největší pokles obliby zaznamenalo Rusko mezi Keňany, Španěly, Brazilci a Kanaďany.

Za poslední rok šla dolů rovněž obliba USA, které za negativní označilo 39 procent lidí. Podobný trend zaznamenala EU, kterou takto ohodnotilo 27 procent účastníků průzkumu. Obliba Unie podle BBC nejvíce klesla ve Španělsku, Německu a Francii.

Ruský prezident Vladimir Putin hovoří na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu.
Ruský prezident Vladimir Putin hovoří na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradu. | Foto: Reuters
07:20

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme nejnovější vývoj v krizi kolem Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 4. 6. 2014 16:57
 

Právě se děje

před 32 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy