reklama
 
 

Východ Evropy nezůstane sám, řekl Obama. Česko nezmínil

Aktualizováno 4. 6. 2014 16:57
reklama
Dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
16:57
Aktuálně.cz

Asociační dohoda, kterou koncem loňského listopadu odmítl podepsat tehdejší prezident Viktor Janukovyč, stála na počátku událostí, jež vedly až ke změně režimu na Ukrajině, ale také anexi Krymu Ruskem a separatistickým tendencím na východě země.

16:53

Zbývající části asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií budou podepsány nejpozději 27. června, oznámil to prezident EU Herman Van Rompuy. Dodal, že stejné dohody by na summitu měly podepsat i Gruzie a Moldavsko.

Ukrajina - demonstrace - Kyjev - EU - policie Protivládní demonstrace v Kyjevě. (25. listopadu 2013) | Foto: Reuters
16:23

Polsko by se mělo stát součástí eurozóny. "Tak bude zcela svobodnou zemí, která je zároveň v bezpečí před Ruskem," prohlásil v rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza Lech Walesa.

Lech Walesa
15:44

Rusko zpřísní na hranicích s Ukrajinou bezpečnostní režim. "Myslím, že učiníme všechna opatření, abychom zabránili extremistům vstup do Ruska," prohlásil podle agentury ITAR-TASS ředitel Ruské pohraniční služby Vladimir Kulišov.

15:26

"Já jenom chci zdůraznit, že mé vyjádření ve Vídni se týkalo primárně situace České republiky a aktuální bezpečnostní situace v České republice nevyžaduje přijetí nějakých mimořádných aliančních opatření na našem území," prohlásil po jednání vlády Bohuslav Sobotka.

"Česká republika se v současné situaci necítí v souvislosti s ukrajinskou krizí přímo vojensky ohrožena, a neplánuje proto v nejbližší budoucnosti posilování vojenské přítomnosti NATO na svém území." Jaký má postoj k plánovanému kroku USA, který se má týkat především Polska a pobaltských zemí, neuvedl.

15:00

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která na Ukrajině kvůli krizi působí, stále podle Interfaxu-Ukrajina pohřešuje dva své týmy.

Jedna skupina, ve které je čtveřice pozorovatelů ze Švýcarska, Estonska, Turecka a Dánska, zmizela v Doněcké oblasti 26. května, druhý tým působící v Luhanské oblasti je nezvěstný od 29. května.

14:47

Povstalci oznámili, že v bojích u města Krasnyj Lyman severně od Slavjansku zahynulo nejméně deset civilistů a osm separatistů. Poničeno údajně bylo několik domů včetně nemocnice.

14:34

Hnutí UDAR opanovalo volby na kyjevskou radnici. Straně novopečeného starosty Vitalije Klička připadlo 77 ze 120 zastupitelských křesel.

Prezidentské volby na Ukrajině 25. května 2014 Foto: Reuters
14:06

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce brzy ukončit vleklou krizi. "Velmi rychle po (sobotní) prezidentské inauguraci budeme připraveni představit náš plán pro mírové řešení situace na východě," řekl novinářům.

Detaily si nechal pro sebe, ale jeho dřívější vyjádření naznačují, že by chtěl vést dialog se separatisty. Doposud tvrdil, že nemůže najít partnera.

13:45

Proti cizím vojákům na území Slovenska je rovněž premiér Robert Fico. "Slovensko už má své historické zkušenosti s účastí cizích vojáků, vzpomeňme si na invazi v roce 1968," prohlásil.

Obdobně se nedávno v rozhovoru pro agenturu Reuters vyjádřil i český ministr obrany Martin Stropnický. Posléze se ale své výroky snažil zmírnit.

Fico u voleb Foto: Reuters
13:37

Ukrajinou se šíří spekulace, že v obměněné vládě by se mohl objevit i Dmytro Jaroš, lídr radikálního Pravého sektoru, píše Ukrajinska pravda.

"V blízké budoucnosti lze očekávat rozhodnutí, že pan Jaroš obsadí jedno z míst v příštím kabinetu," řekl v rozhlasovém interview jeden z představitelů hnutí Borislav Bereza.

Ukrajina - Pravý sektor - Dmytro Jaroš Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
13:20
Aktuálně.cz

Petro Porošenko by rád vrátil do vlasti miliony krajanů. Dokonce prohlásil, že je to jedna z jeho hlavních priorit ve funkci prezidenta Ukrajiny.

Pro migranty, z nichž většina hlasovala právě pro něj, je to však zatím jen nereálná představa. "Bude trvat ještě mnoho let, než se situace zlepší. Práce na Ukrajině v současné době není. Proto jezdíme do ciziny," říká o důvodech svého pobytu v Česku 55letá Halyna.

Dělník, řemeslník - ilustrace Foto: Thinkstock
12:55

"Svoboda vyžaduje solidaritu," uzavřel americký prezident svůj projev. "Dziękuję bardzo."

12:46

"Nespojili jsme se jen proto, abychom se chránili, ale abychom posilovali svobodu ostatních."

12:39

"Každý člen NATO je chráněn námi jako spojenci. A každý člen musí nést svůj díl. Je to zodpovědnost, kterou máme vůči sobě."

12:37

Připomeňme, že americký prezident v úterý oznámil navýšení vojenské přítomnosti v Evropě, a to v rámci jednotek NATO.

Premiér Bohuslav Sobotka vzápětí reagoval, že Česko nic takového nepotřebuje.

Bohuslav Sobotka v Čáslavi Foto: Vojtěch Marek
12:35

"Útok na jednoho z nás je útokem na všechny," prohlásil ve Varšavě. "Polsko nezůstane samo. Estonsko nezůstane samo. Lotyšsko nezůstane samo. Litva nezůstane sama. Rumunsko nezůstane samo."

Česko a Slovensko šéf Bílého domu nezmínil.

12:30

Barack Obama přednesl ve Varšavě projev o mezinárodní bezpečnosti.

12:00

Rusko tvrdí, že ve velkém přijímá uprchlíky z Ukrajiny. "Do Rostovské oblasti přišlo během uplynulého dne (úterý) přes 7000 ukrajinských občanů. Počet uprchlíků roste každým dnem," citovala agentura ITAR-TASS "dětského ombudsmana" Pavla Astachova.

11:54

Kreml oznámil, že by se Putin s Porošenkem mohli potkat při oslavách vylodění v Normandii, byť zřejmě ne mezi čtyřma očima.

"Nikdo nepřipravuje separátní setkání, ale účastníci vzpomínkové akce budou stát společně, v jedné skupině. Takže kontakt není vyloučen," prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 4. 6. 2014 7:25

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama