Noc z 30. dubna na 1. května je dle lidové tradice považována za magickou a nejen proto, že na kopcích a rozcestích se dle pověr slétají čarodějnice a spřádají plány, jak lidem co nejvíce znepříjemnit život. Stejně tak se totiž mají otevírat jeskyně a sluje, které odhalí své celoročně střežené poklady a tajemství. Tradiční zapalování ohňů je pak oslavou jara a ochranou před zlými duchy a temnými silami všeobecně. Pojem pálení čarodějnic přišel až v souvislosti se středověkými inkvizičními procesy.
Zvláštní svátek v předvečer prvního máje se pokoušela ovlivnit i komunistická moc a přeměnit ho na svátek práce, na rozdíl od lidových zvyků se ale tato podoba příliš neuchytila. Na vesnicích se tak stále staví ozdobená májka a po celou noc ji nejudatnější muži střeží před nájezdníky z okolních vesnic, kteří se ji snaží porazit nebo alespoň odříznout její vrchol. V případě, že se jim to povede, je vesnice potupena.
Větší města pak mají často přichystaný bohatý tematický program. Vzhledem k zaměření na dětské publikum obvykle zahrnuje soutěže o nejhezčí čarodějnický kostým, ale nemusí vždy zůstat jen u toho. Například v pražském parku Ladronka po zapálení hranice odehrají svůj koncert pop-rockeři Clou. Možností kam jít je však mnohem víc.