Praha - Domácnosti, které si ve svých domech topí ve starých, neekologických kotlích, se zatím nemusí obávat toho, že na ně stát uvalí novou daň, aby je přiměl k přechodu na "zelenější" vytápění.
S poplatkem na čoudící kotle počítala původní verze zákona o ochraně ovzduší, který vznikal na ministerstvu životního prostředí ještě pod vedením Martina Bursíka.
Jenže v aktuální verzi zákona, kterou na některém z nejbližších zasedání projedná vláda, už o kontrole domácích kotlů a daní není ani slovo - jak se přesvědčilo Aktuálně.cz, které má poslední verzi zákona k dispozici.
"Museli jsme tuto část vyndat," potvrdil Aktuálně.cz Jan Kužel, ředitel odboru ochrany ovzduší ministerstva životního prostředí. Dodal, že se proti těmto paragrafům postavilo ministerstvo spravedlnosti, podle něhož by šlo o porušení ústavního práva na domácí svobodu.
Zdědili jsme to, říká náměstek
Náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč připomněl, že stanovisko ministerstva spravedlnosti o kontrole kotlů přišlo ještě před loňskými volbami, kdy nový zákon o ovzduší začal vznikat. "Zdědili jsme to," řekl Aktuálně.cz Hlaváč.
Podívejte se, jak lidé otravují vzduch svým sousedům:
Na ministerstvu tehdy pracoval jako šéf poradců Daniel Vondrouš, který nyní působí ve sdružení Zelený kruh. Podle něho je škoda, že paragrafy o kontrole kotlů vypadly.
"Ekonomická motivace je něco, co funguje, i když je to trochu represivní," řekl Aktuálně.cz Vondrouš. Připomněl, že například hasiči kontrolují vytápění v domech. "Odpor v meziresortním připomínkovém řízení byl ale skutečně velmi silný," vzpomíná si Vondrouš.
Zákaz neekologických kotlů v prodejnách
V návrhu nového zákona o ovzduší, který v nejbližší době projedná vláda, tak zůstaly jen paragrafy, které zakazují prodávat neekologické kotle v prodejnách. Tím se ovšem neřeší stav, kdy mají mnohé domácnosti i několik desítek let staré kotle a topí v nich takřka vším, co hoří.
"Výměna starých kotlů za nové může trvat hodně dlouho," konstatoval Dan Vondrouš ze Zeleného kruhu.
Náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč uznává, že současný stav v obcích je nevyhovující. "Je jasné, že se to nějak řešit musí," řekl Hlaváč. Dodal, že si ministerstvo nechalo udělat analýzu toho, jak tento problém řeší jiné evropské státy.
Podle toho by se i úřad ministra Tomáše Chalupy mohl rozhodnout, jak postupovat dál. "Ještě se snažíme nějaké cesty najít," poznamenal Jan Kužel z ministerstva životního prostředí.
Uhlí ve stovkách tisících domácnostech
Topení ve starých, neekologických kotlích a ještě nekvalitním hnědým uhlím nebo dokonce PET lahvemi a dalšími odpadky je v mnoha především menších obcích ekologickým problémem číslo jedna.
Je to jden z hlavních důvodů, proč se nedaří snižovat znečištění ovzduší drobnými částicemi prachu, které vnikají hluboko do dýchacího ústrojí a jsou velkým zdravotním rizikem.
"Velký podíl na těchto emisích mají v současné době neregulované malé spalovací zdroje z vytápění domácností a mobilní zdroje z dopravy," uvádí se v důvodové zprávě k novému zákonu o ovzduší, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.
Zpráva připomíná, že v kotlích topí uhlím asi 560 tisíc českých domácností.