Topit v kamnech je horší než bydlet u koksovny

Topit v kamnech je horší než bydlet u koksovny
Obec Havlovice na Trutnovsku leží v malebném údolí na řece Úpě mezi národním parkem Krkonoše a CHKO Broumovsko. Titulem "Vesnice roku 2007" se pyšní pro...
...čilý kulturní život. Soutěž má mj. povzbudit obyvatele k aktivní účasti na rozvoji místa, ve kterém žijí. Obec má vlastní kabelovou televizi a vydává vlastní noviny. Ale...
...to, že si spalováním uhlí a odpadků v kamnech svých domů drasticky znečišťují ovzduší, se místní obyvatelé dozvěděli teprve nedávno. Podle "staré školy" skončí v peci vše, co se nehodí na kompost. Výsledkem je barevný kouř z komínů během topné sezony a zplodiny, které podle zprávy Státního zdravotního ústavu otravují ovzduší více než běžná fabrika.
Karcinogenních látek tak obyvatelé podkrkonošské obce mají ve svém prostředí asi šestkrát více než vypustí průměrná tepelná elektrárna.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Jan Langer
13. 4. 2010 10:35

Havlovice nad Úpou - V malé podhorské vísce na úpatí Krkonoš topí lidé jako za starých časů - uhlím, dřevem a někdy i tím, co nepotřebují.

Kvalita ovzduší je tak podle odborníků postižena více než zplodinami z běžné fabriky. Z komínů rodinných domů se hrnou karcinogeny a recyklovatelné plastové lahve končily často v kamnech.

To se teď pomalu mění a v Havlovicích, kde Státní zdravotní ústav provedl před několika lety svá měření, se na základě tvrdých dat snaží radnice místní obyvatele přesvědčit o nutnosti třídit odpad a uvažovat o jiných způsobech vytápění.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy