Svoboda: Do spojení s ČSSD nás v Praze dohnala TOP 09

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
21. 11. 2010 13:00
Chtěli jim nabídnout většinu v radě, tvrdí v rozhovoru budoucí pražský primátor.
Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | Foto: Petr Protivánek

Praha - Museli jsme se dát dohromady s ČSSD, protože nám hrozil odchod do opozice na pražské radnici, tvrdí budoucí primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). Nabídku TOP 09 by prý ČSSD neodmítla, dodal s tím, že má spolehlivé zprávy z tábora protivníků.

Tvrdí, že jednání ODS a ČSSD trvalo jen jednu noc, ačkoliv například předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg komentoval novou koalici slovy: "Dávno připravený pokrm, který se jen strčil do infratrouby."

Bohuslava Svobodu zatím nezaskočila ani demonstrace proti nové pražské koalici, ale v rozhovoru přiznal, že se najdou lidé, kteří si před ním uplivnou (první část rozhovoru si přečtěte ZDE). Ale diví se, proč.

Říká, že by omezil lobbing, že se nezná s pražským podnikatelem Romanem Janouškem, s Tomášem Hrdličkou ale ano.

A slibuje, že milionové zisky zastupitelů za práci v radách městských firem skončí.

Koalice je výrazně křehčí, než kdybyste se spojili s TOP 09, máte s ČSSD 34 hlasů v zastupitelstvu, bez Jiřího Dientsbiera ml. vlastně 33, potřebujete 32. Není to příliš velký risk?

Ten risk jsme zvažovali. Ale jednání s TOP 09 jako se stranou, která byla naprosto neprůhledná a jejich reakce byly nevyzpytatelné...

Totéž oni tvrdí o vás...

Hm. Já nevím. Všechno, co jsem řekl, platilo. Neměl jsem nikdy žádné prohlášení, že ta druhá strana je kmotrovská, že vyjednávací tým je nedůvěryhodný. To je hodně urážející.  Ale ta rizika v obou těch koalicích jsou stejně veliká. TOP 09 nemá žádnou historii. A předpovídat, jak se bude chovat za rok, za dva, za tři je velmi obtížné.

Vy jste mluvil o „významně výhodnější" nabídce TOP 09 pro ČSSD ve srovnání s nabídkou pro vás. Pokud se porovnají, jsou téměř totožné. Šlo tedy o rozdíl v nabídce postů v radě?

My jsme dostali velmi seriozní informace přímo z jejich kruhů o tom, že další nabídka bude většina v radě pro ČSSD. A to byla ta hrozba obrovská, proč jsme jednali tak intenzivně celou noc, abychom tomu předešli.

Nešlo ale také o dodatek, o kterém psalo Aktuálně.cz a který by zabránil pražským radním, aby byli ve více než jednom dozorčím orgánu městských společností? V minulosti za to měli milionové příjmy...

Ale my máme v té koaliční smlouvě s ČSSD zakotveno, že se ten systém změní. Chceme přejít na německý model, kde účast radních ve správních radách je nemožná - radní budou vykonávat jen výkon práv akcionáře v dozorčí radě. Ta místa budou v nějakém poměru podle počtu mandátů rozdělena mezi všechny zastupitele. 

Ale třeba milionové zisky...

Cena za nějakou práci se vždycky rovná významu té práce nebo objemu toho, za co ručí. Nikoho nepobuřuje, že předseda bankovní rady má takový nebo onaký příjem. V akciových společnostech stoprocentně vlastněných městem se můžeme pohybovat v něčem, čemu říkáme „české ceny". Ale tam, kde jsem spoluvlastníky se zahraniční firmou, si není možné představit, že by zahraniční členové dozorčí rady měli vyšší příjem, než ti čeští.

Ale přeci jenom, když např. Petr Hulinský z ČSSD měl vloni téměř 7 milionů korun za to, že seděl v orgánech společností vlastněných městem - připadá vám to etické?

To bylo za účast ve správních radách a to by mělo padnout. A já nemám žádnou možnost napravovat to, co bylo. Mluvím o výhledu do budoucna - neměl by to být člověk, který je za svou práci pro město placen.

Jste nová tvář pražské ODS. Kdo vás oslovil?

Skutečně primárně mě oslovil předseda pražské ODS (poslanec Boris Šťastný - pozn. A.cz), jak k tomu byl iniciován, neumím úplně říct. Pravda je, že já ho znám z parlamentu z jednání zdravotního výboru, jeho maminka byla u nás zaměstnána v nemocnici.

Když se podíváme na tu radu, jsou tam nové tváře - ať už z ČSSD nebo z ODS. Může mít ale volič jistotu, že rada nebude jen loutkou mocných podnikatelů v pozadí?

My v medicíně víme, že medicína neumí nic na 100 procent. Když se hodně daří, umíme léčit na 95 procent. V tom životě je to stejné. Nemohu říct, že volič bude mít jistotu. Mohu říct jediné: že udělám všechno pro to, aby to tak bylo. Nevidím do hlav těch ostatních lidí.

Znáte se s lidmi typu Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek?

Romana Janouška jsem nikdy v životě neviděl, jako živého. Asi bych ho nepoznal, i když jistě někde existují nějaké fotografie. Tomáše Hrdličku znám, protože je členem regionální rady. Znám i jeho politické názory a musím říct, že je v té politologii opravdu zběhlý.

A samozřejmě to povídání o těch kmotrech patří do sféry „povídá se". Každá lidská činnost v tak velké oblasti jako je komunální politika, je zatížena lobbisty. Ale já si myslím, že lobbismus je regulérní. Ale ten  lobbistický zájem nesmí být zájem, který znamená prosazování jeho osobních zájmů na úkor toho, kdo je příjemcem té rady.

A jak byste zajistil, aby se ten osobní zájem na pražské radnici neprosazoval?

Právní úpravou lobbismu. Že lobbisté deklarují to, co chtějí. Že ta schůzka s tím lobbistou je veřejná.

Když tedy říkáte „právní úprava", bude tedy pražská radnice nějakou iniciovat?

To je skutečně těžká otázka. Myslím si, že toto je oblast, kterou by mělo dělat ministerstvo. Toto je tak složitá věc, že na to nemá magistrát ani dostatečný tým odborníků. To zcela zaručeně magistrát neumí.

Na tiskové konferenci jste říkali, že jednání s ČSSD proběhlo během jediné noci v této vaší pracovně. Aktuálně.cz ale už dříve psalo, že se vyjednává delší dobu, že se dělí posty, měli jsme ty informace ze zákulisí. Vymýšleli jsme si tedy?

Já si myslím, že ano. Čím delší je pauza k tomu rozhodnutí, tím víc spekulací se objevuje. Já jedině na to umím odpovídat: já jsem u žádných takových jednání nebyl.  A když jsme se tady v devět večer sešli, začalo se od úplného začátku. A to je to jediné, co já k tomu mohu říkat, u čeho jsem byl a co jsem viděl.

Já zase musím říct, že si nevymýšlíme - kdybychom ty informace ze zákulisí neměli, tak to nenapíšeme...

Já řeknu jednu věc: ptal jste se na kmotry. Já jsem Janouška nikdy v životě neviděl. Přesto ke mně dorazilo, že údajně má říkat - a ptali se mě na to novináři, že jsem jeho člověk a že je všechno zařízené a všechno bude fungovat tak, jak on si představuje. A já bezpečně vím, že jsem s ním nikdy v životě nehovořil, bezpečně vím, že mě nenajal. Kde to vzniklo?

 

Právě se děje

Další zprávy