Příští primátor Prahy: Nechápu, proč lidé demonstrují

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
19. 11. 2010 14:20
Bohuslav Svoboda z ODS v rozhovoru hájí Blanku: Tunely se propadají i jinde
Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | Foto: Petr Protivánek

Praha - Rozhovor s budoucím pražským primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) jsme vedli v jeho pracovně na gynekologické klinice vinohradské nemocnice. V téže pracovně, ve které ODS v noci na úterý narychlo uzavřela koaliční smlouvu s ČSSD o vládě nad pražskou radnicí.

Společně tak vyšachovali vítěze pražských voleb - TOP 09 v čele se Zdeňkem Tůmou.

Hned ve středu si tím obě strany vysloužily demonstraci na Václavském náměstí.

A.cz: Jste novou, "neposkvrněnou" tváří ODS v Praze. Ale od TOP 09 jste pro koalici s ČSSD dostali nálepku 4K: kmotrovská koalice korupčního kartelu. Vadí vám to?

Moje babička vždy říkala, že každý si má zamést před vlastním prahem. A když má zametený dvorek, má se podívat, jak to vypadá u sousedů.

A.cz: Vám nevadí ani středeční demonstrace? Když pár tisíc lidí přijde na Václavské náměstí, dá se předpokládat, že nespokojenců bude víc, ne každý jde hned demonstrovat...

Právo demonstrovat je zásadní právo, které máme zaručené Ústavou, a udělám všechno pro to, aby každý mohl demonstrovat. Je to ale demonstrace proti ničemu. Ta koalice ještě nic špatného neudělala. Kdyby si ti demonstrující přečetli programové prohlášení, řekli by: proti tomu nemohu demonstrovat, s tím musím souhlasit.

A.cz: Zeptám se jinak: překvapilo vás, že se vůbec demonstruje?

Informaci, že se bude demonstrovat, jsem slyšel, čili do určité míry na to člověk byl připraven. Samozřejmě, že jsem vnímal i to, co mi říkají lidé na ulici.

A.cz: A co vám říkají nejčastěji?

Na jednu stranu souhlasí - to nejčastěji, ale to je dané tím, že když mluvíte přímo k někomu, je snazší říct: moc dobře to děláte. Ale taky to, že si někdo uplivne nebo někdo řekne: to bych se styděl. Je zajímavé, že se mi přitom nikdo netroufne podívat do očí.

A.cz: Malé strany chtějí dát podnět teď už Ústavnímu soudu a věří, že by mohl volby zrušit. Věříte si případně i při opakovaných volbách?

Jestli může volby zrušit, je otázka složitá. Jeho rozhodnutí by asi mělo být do budoucna o charakteru těch voleb. Ale připravíme-li si hypotetickou úvahu, že by soud volby zrušil, věřím, že v dalších volbách uspěji, když mě nechají alespoň dva měsíce pracovat.

A.cz: Nabídli jste místo v radě Zdeňku Tůmovi za TOP 09. Není to taková otrávená návnada, když si uvědomíme, jaké bylo třeba svého času postavení Markéty Reedové jako jediné radní za SNK ED?

Není pravda, že jsme to místo nabídli Tůmovi. My jsme ho nabídli TOP 09 a je jen na TOP 09, kým by to obsadila.

A.cz: Ale na vaší tiskové konferenci v úterý vyloženě zaznělo: "věříme, že to Zdeněk Tůma vezme"...

No, Zdeněk Tůma je jejich lídr, čili on... To skutečně není míněno pro něj, může to být pan Hudeček, který byl ve vyjednávacím týmu. Otevírá to další kontrolní prostor pro někoho, kdo bude sedět v radě, bude znát všechny přípravy a rozhovory. A bude mít právo hlasovat. Je mi líto, že to nikdo z TOP 09 nechce, my počkáme, jestli se jejich názor nezmění v průběhu měsíce fungování magistrátu. Moc prostě má být kontrolována.

A.cz: Ano - a oni chtějí předsedu kontrolního výboru, který také může chodit na zasedání rady. Měli by tento post podle vás dostat, nebo ne?

Obsazení funkce kontrolního výboru spadá do koaličního jednání, čili já na to neumím v tuto chvíli odpovídat.

A.cz: Budete to ale třeba vy osobně prosazovat?

Jsem přesvědčen o tom, že to musí mít opoziční strana.

A.cz: To mohou být i komunisté...

Mohou. Ale jsem přesvědčen, že kontrolní funkci by měla mít nejsilnější opoziční strana. I to je ten důvod, proč jsem chtěl - nebo proč jsme chtěli, aby byla TOP 09 zastoupena přímo i v radě. Aby měla v každé fázi možnost říct: takto to probíhalo a toto je to, co vám, občané pražští, chceme sdělit, že je špatně. Nečekám, že by říkali: chceme vám sdělit, že toto je dobře.

A.cz: Ale ať už dopadne koaliční jednání jakkoliv: budete vy osobně prosazovat, aby TOP 09 dostala místo předsedy kontrolního výboru?

V okamžiku, kdy to bude aktuální, tak budu v tomto duchu hovořit. Ale znovu říkám - je to věc koaličního jednání a dořešení problému s posledním místem radního.

A.cz: Když se podíváme na vaši koalici: ČSSD před volbami často mluvila o tom, že by se mělo zrušit oněch sedm volebních obvodů v Praze, v koaliční smlouvě o tom ale není ani slovo. Vy byste byl pro?

Volební systém v Praze by měl být trvalý. Ne, aby jednou byly dva obvody - taky už jich bylo devět, sedm. Aby prostě voliči dopředu věděli, že tento systém v Praze je a platí. Více volebních obvodů znamená, že voliči lépe vědí, koho volí, v jednom obvodu mohou volit kohokoliv. V těchto volbách jsem já na rozdělení obvodů velmi prodělal, protože kdyby moje jméno fungovalo po celé Praze, tak by preferenčních hlasů bylo jistě víc.

A.cz: Ale podle našeho propočtu by měla ODS nižší zisk...

Nepřepočítával jsem to. Říkám jen to, co mi říkali lidé zabývající se PR. Každý se může cítit něčím poškozen. Ale musí tady být trvalé pravidlo. Ale i varianta, aby to bylo jako v kraji - a Praha je vlastně kraj - je akceptovatelná.

A.cz: Pokud politické strany berou za pražské zastupitele peníze jako za krajské zastupitele, měl by tady logicky být také jen jeden volební obvod, jak je to v každém kraji. Nebylo by dobré to sjednotit?

Jakoukoliv variantu sjednocení dovedu pochopit a budeme za ní bojovat. Není to v koaliční smlouvě, ale i ČSSD mluvila ve svých předvolebních prohlášeních...

A.cz: Ta mluvila vyloženě o jednom obvodě. Budete třeba navrhovat změnu zákona? Praha jako kraj má zákonodárnou iniciativu...

Nebo to může Praha udělat svým rozhodnutím pro toto volební období. Ale vědělo by se to odteď. Anebo využijeme tu zákonodárnou iniciativu a zákon se změní.

A.cz: Druhá věc, kde jste se s ČSSD lišili, je opencard. ČSSD chtěla policejní vyšetřování a vyměnit provozovatele, tedy firmu Haguess. Ani o tom se ve smlouvě výslovně nemluví. Měl by opencard podle vás provozovat někdo jiný?

Tam je to otázka, jak dopadne další plánovaný audit nezávislou firmou. Musí se vyjasnit, jak to bylo s eventuálními pokutami za nedodržení termínu a všeho ostatního. Ale dopředu nelze predikovat - tohle se musí vyměnit, tohle bylo špatně. My to musíme vědět.

A.cz: A to policejní vyšetřování?

Policejní vyšetřování by mělo okamžitě navázat na to, kdybychom zjistili, že došlo k trestnému činu nebo porušení povinnosti v hospodaření se svěřeným majetkem, což je také trestný čin.

A.cz: V úterý jste řekl, že cílem uzavření koaliční dohody bylo "získat možnost očistit jméno ODS - a vůbec neříkám, jestli to jméno bylo pošpiněno oprávněně, nebo neoprávněně". Takže pokud to máte říct za sebe: oprávněně, nebo neoprávněně?

To je vlastně úplně jedno. Jestli máte pošpiněné jméno, musíte se starat, aby z něj ta špína zmizela. Ať už je to oprávněné, nebo ne, obojí se musí vyjasnit.

A.cz: Jak je tomu z vašeho pohledu, když si třeba vezmeme jen onu aféru kolem opencard?

Z toho, co vím, je jeden fakt: žádný audit nenašel nic, co by spadalo pod trestní řízení. Na druhou stranu z mého pohledu ceny některých zakázek jsou mimo to, co já vnímám jako cenu za to obvyklou.

A.cz: Jinými slovy tedy říkáte, že přeci jenom bylo pošpiněno oprávněně...

Já říkám, že některé ceny byly vyšší než bych chápal jako správné a že se to musí vyšetřit a ukázat, zda ten můj pocit byl správný, nebo ne.

A.cz: Ale není důkazem i výměna "starých" tváří? Jinak by přece bylo logické nominovat zkušené radní...

Pravda je, že část starých radních po diskusi na své funkce rezignovala s tím, že vnímají to, že se prohrály volby. A že to vnímají jako svoji politickou zodpovědnost. Ten moment sebereflexe tam byl. Zastupitel Richter, zastupitel Klega s tím vystoupili.

A.cz: Ale vy jste mluvil i o tom, že se musí rehabilitovat komunální politika...

Jestliže někdo může říct, že výběrová řízení jsou neprůhledná, že neví, proč byla vybrána ta a ta firma, jestliže může poukázat na to, že v soutěži byla firma s nejasnou majetkovou účastí, tak jsou to věci, které jsou špatně. Ale teď neříkám, že je to vina ODS. Osmdesát procent všech rozhodnutí magistrátu byla přijata i opozicí.

A.cz: Ale rada byla v rukou ODS...

Rada byla v rukou ODS. Takže to spadá na ni. Spadá na ní všechno špatné a nic dobré. To je osud těch, kdo mají absolutní většinu.

A.cz: Ale kdyby pražská radnice neměla tak špatnou pověst, tak by to pro vítěznou stranu, která tu většinu má, bylo přece plus...

Zase na druhou stranu, když se na tu Prahu podíváte, tak se skutečně posunula dopředu. Její vzhled, stav jejích památek, stav ulic se významně posunul dopředu. Ačkoliv je tunel Blanka tak nenáviděný, tak je to stavba století, která posune Prahu někam jinam.

A.cz: Ale která se také několikrát propadla...

To se propadá na celém světě. Vezměte si informace o tom, co je to První Avenue v New Yorku, kolik žalob už tam proběhlo, ta cena silnice pod zemí se zvedla už desetkrát, už se to třikrát propadlo, obyvatelé žalují město, protože jim praskají zdi. To je prostě osud všech velkých staveb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy