ODS a ČSSD se dohodly na vládě v Praze, TOP 09 mimo hru

Domácí Domácí
16. 11. 2010 15:00
Do vlády nad Prahou míří dcera prezidentova přítele
Příští primátor Prahy (vlevo)
Příští primátor Prahy (vlevo) | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nová vláda velké koalice ODS a sociálních demokratů je oficiálně potvrzena.

Během několika hodin poté, co vyjednávači kolem čtvrté ráno signovali na gynekologické klinice v Podolí klinice první dohodu, posvětily na obou stranách koaliční smlouvu zastupitelské kluby i stranické orgány.

ODS a ČSSD budou mít v radě pražské radnice po pěti zástupcích, přičemž ODS získala místo primátora pro svého volebního lídra Bohuslava Svobodu.

Bude mít také dva náměstky primátora.

Foto: Simona Holecová
Porovnejte sami:
Návrh koaliční smlouvy TOP 09 a ODS
Návrh koaliční smlouvy TOP 09 a ČSSD

Aby tyto plány vyšly, musí je obě strany prohlasovat také na ustavujícím zasedání zastupitelstva. To má v Praze 63 křesel a ČSSD s ODS dají podle získaných mandátů dohromady 34. S jedním hlasem pro radu a primátora už však počítat nemohou.

Volební lídr ČSSD v Praze Jiří Dienstbier, který je otevřeným odpůrcem spolupráce s ODS, už řekl, že pro nové vedení Prahy hlasovat nebude.

Koalice 4K

Obě strany nabídly ještě jedno místo v radě pro TOP 09, která volby v Praze vyhrála. TOP 09 však místo ihned odmítla, i když jej noví vládci Prahy oblékli do slibu, že by šlo o místo jakéhosi kontrolora a protikorupčního experta nové rady.

"Teď když se uzavřela koalice 4K, tedy kmotrovská koalice korupčního kartelu, nabídli TOP 09 jedno místo, abychom prý mohli plnit kontrolní funkci," reagoval na nabídku místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "To je směšné. Pokud to myslí vážně, ať nabídnou předsedu kontrolního výboru."

Na Kalouskovu výzvu nedokázala ODS odpovědět. Její pražský předseda Boris Šťastný sice mnoha větami lákal na nabídnuté místo v radě lídra TOP 09 Zdeňka Tůmu, ale odpovědi na přímou otázku - zda by TOP 09 nechal i místo v čele kontrolního výboru, se vyhnul.

"To bude otázkou dalších koaličních jednání," řekl.

Dcera prezidentova přítele do rady

ODS a ČSSD už také prozradily, jaké lidi budou na posty v radě pražského zastupitelstva nominovat.

Kromě zmíněného Bohuslava Svobody na primátorském postu, bude za ODS v radě jako primátorův náměstek Josef Nosek a členy rady budou také Ivan Kabický, dcera přítele prezidenta Klause Ranko Peciče Alexandra Udženija a Radek Lohynský.

Jde o lidi, které Svoboda krátce po volbách jmenoval jako členy svého nejbližšího týmu.

Za ČSSD bude Praze vládnout někdejší nejmladší ministr Zemanovy vlády Karel Březina, který dostane na starosti pražskou dopravu, a dále Petr Dolínek, Antonín Weinert, Lukáš Plachý a Lukáš Kaucký.

"Primátor" mlžil

Dohoda mezi ODS a ČSSD byla připravována už v době, kdy ODS navenek jednala s TOP 09. Její uzavření nebylo ani tak nečekané jako spíš překvapivě rychlé.

Sled událostí, jež k ní směřovaly, si můžete projít podrobně v následující grafice.

Ještě v pondělí večer se vyjednávači ODS a TOP 09 rozešli sice chladně, ale příslibem, že budou v úterý pokračovat ve vzájemných rozhovorech i v jednáních s ČSSD.

Dokonce ještě v úterý ve čtvrt na devět ráno oznamoval budoucí primátor Svoboda v Rádiu Česko veřejnosti totéž, i když ve skutečnosti věděl, že už se věci mají trochu jinak.

„V průběhu dneška by se měla ČSSD měla s nabídkou seznámit a dát nám na ni definitivní odpověď. Máme všechna fakta na stole. Můžeme se plně rozhodnout. Všichni účastníci děje hledají tu nejvýhodnější variantu," zní jeho citace, kterou několik hodin poté na tiskové konferenci vyměnil za skutečnou pravdu.

Předseda pražské ODS Boris Šťastný po pondělním večerním jednání s TOP 09 kontaktoval předsedu pražské ČSSD Milana Hulínského, aby mu poslal připomínky k dávno předloženému návrhu ODS na koaliční smlouvu.

Poté se na klinice docenta a příštího primátora Bohuslava Svobody dlouhé hodiny jednalo až ve zmíněné čtyři ráno byla dohoda signována.

"Dávno připravený pokrm se jen strčil do infratrouby," komentoval to předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Sobotka si umyl ruce

ODS nyní vysvětluje rozchod s TOP 09 obavou, že by tato ideologicky spřízněná strana, s níž se ODS mimo jiné spolupracuje ve vládní koalici, mohla uzavřít koalici s ČSSD.

"Zjistili jsme, že TOP 09 dala sociálním demokratům mnohem lepší nabídku koalice než nám," řekl Boris Šťastný.

Nabídky spolupráce, které si strany daly, těžko porovnat, protože většina je zatím utajena. Pouze TOP 09 před časem zveřejnila to, co nabídla pro jednání s ODS. Teď se rozhodla, že na webu zveřejní obě nabídky, aby je veřejnost mohla porovnat.

Nejvýše postavení muži obou stran nové pražské koalice Petr Nečas a Bohuslav Sobotka přivítali koaliční dohodu střídmě.

"Na základě chování představitelů TOP 09 se postupu pražské ODS divím méně, než bych se divil před dvěma, třemi, čtyřmi týdny," řekl Petr Nečas, který však koalici označil za politicky nesprávný krok.

"Ocenil jsem, že se pan premiér snažil," řekl k tomu odpoledne předseda TOP 09 a ministr Nečasovy vlády Karel Schwarzenberg. "S politováním jsem ale zjistil, že nemá nižádný vliv na dění v Praze. Je mi ho líto."

"Koalici nepodporuji. Odpovědnost nyní leží na pražské ČSSD. Pokud se bude podílet na vládě v Praze, musí být motorem změn," řekl Bohuslav Sobotka, který bude za několik měsíců usilovat na sjezdu o zvolení řádným předsedou ČSSD.

Proti chystané vládě v Praze už byly svolány dvě demonstrace. První organizovaná přes sociální síť Facebook bude ve tři odpoledne před magistrátem, další svolalo na čtvrtou na Václavské náměstí hnutí Vyměňte politiky.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy