Praha - Středoškoláci si dnes vyzkoušeli volby nanečisto, studentské hlasování má u mladých lidí vzbudit zájem o politiku a veřejné dění.
Do projektu společnosti Člověk v tísni se přihlásilo přes 180 středních škol z celé ČR, účast studentů je dobrovolná. Volby simulují blížící se volby do krajských zastupitelstev, výsledky mají být známy ještě dnes.
V prvním ročníku studentských voleb v roce 2010 u žáků drtivě zvítězila pravice.
"Zajímám se o politickou situaci, co se děje kolem nás," vysvětlil student třetího ročníku Akademického gymnázia v Praze Tomáš důvody, proč se zapojil do příprav voleb na své škole, kde zasedne ve volební komisi.
O hojnou účast svých spolužáků se ale trochu obává. Někteří mladí podle něj nemají o tyto věci zájem a navíc bylo od začátku školního roku málo času akci dostatečně propagovat.
Studenti Akademického gymnázia mohou jít kdykoliv během dne volit do sborovny, kde jsou připraveny volební lístky se všemi stranami kandidujícími v opravdových krajských volbách 12. a 13. října, ale také volební urna a česká vlajka. Komise také v seznamu ověřuje identitu voliče, aby si studenti co nejopravdověji vyzkoušeli, jak to u voleb chodí.
"Hlavně na ně apelujeme, aby svoje právo (volit) využili i v reálu," upozornila učitelka Tereza Hornová, která volby na gymnáziu organizuje.
V roce 2010 u středoškoláků bodovala TOP 09
Pražské školy obdržely volební lístky pro Středočeský kraj, protože Praha ve volbách do zastupitelstev krajů nefiguruje a své zastupitele bude volit až za dva roky ve volbách komunálních. Ve studentském hlasování také nejsou preferenční hlasy.
Hlasy za svou školu kantoři odpoledne zadají do elektronického systému, celkové výsledky budou známy do večera.
Když se akce v roce 2010 před volbami do Poslanecké sněmovny konala poprvé, studenti tehdy dali nejvíce hlasů straně TOP 09. Následovala ODS, na pomyslném třetím místě skončily Věci veřejné (VV). ČSSD figurovala na sedmém místě, když ji přeskočila ještě Česká pirátská strana, Dělnická strana sociální spravedlnosti a Strana zelených.
První ročník projektu vyvolal bouřlivé reakce zejména hejtmanů ČSSD. Obávali se, že výsledek studentského hlasování ovlivní předvolební situaci. Letos ale studentské volby podpořila Rada Asociace krajů, v níž sociální demokracie dominuje