Kraj posílá nejvíc dotací do obcí, kde vládne ČSSD, zlobí se středočeští starostové a sepsali petici

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
18. 11. 2015 10:21
Některé středočeské radnice roky marně čekají na obyčejnou kanalizaci, jinde kraj štědře dotuje i naučné stezky nebo informační centra. Desítky milionů plynou především do obcí, ve kterých sedí kraji vládnoucí ČSSD. Část starostů proto sepsala petici a žádá, aby kraj zveřejnil, podle jakého hodnocení dotace rozděluje. Středočeští sociální demokraté ale spor považují za pouhý předvolební boj. Praxe, kdy obce vedené v kraji vládnoucí ČSSD dostávaly nápadně více dotací než ostatní, začala už za Davida Ratha. Podle statistik přidělených dotací v ní ale úspěšně pokračuje i současný hejtman Miloš Petera.
Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).
Středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD). | Foto: ČTK

Střední Čechy - Trojici malých vesnic Olovnice, Nová Ves a Radovesnice ve středních Čechách spojují dvě věci – za prvé je vedou nezávislí starostové a za druhé jim kraj vedený sociálnědemokratickými hejtmany za poslední čtyři roky neposlal ani korunu dotací.

Zatímco zmíněné radnice opakovaně bez úspěchu žádají o peníze na stavbu chybějící kanalizace, opravu nebezpečné silnice nebo byty pro seniory, sousedním obcím vedeným ČSSD nebo komunisty kraj proplácí nová hřiště, informační centra nebo naučné stezky.

"Dělám starostu 25 let a tohle jsem ještě nezažil. My jsme neviděli dotaci šest let. Tam, kde sedí ČSSD, posílají peníze opakovaně," zlobí se starosta Radovesnic Václav Janík.

Starostům už s podobnou praxí došla trpělivost a sepsali petici, ve které žádají, ať kraj zveřejní hodnocení žádostí o dotace a zdůvodní, v čem byly ty vybrané lepší. "Nechci se hádat o to, kdo dostal a kdo ne. Ale ať se zveřejní hodnocení a vše je transparentní," myslí si starosta Nové Vsi Martin Exner.

Sbírat podpisy kolegů budou starostové do konce listopadu, během několika dní už se přihlásilo patnáct radnic. Praxe, kdy obce vedené v kraji vládnoucí ČSSD dostávaly nápadně více dotací než ostatní, začala už za Davida Ratha. Podle statistik přidělených dotací v ní ale úspěšně pokračuje i současný hejtman Miloš Petera.

ČSSD: Je to předvolební boj

Například Zdice na Berounsku, kde dělá místostarostu vlivný sociální demokrat a poslanec Richard Dolejš, získaly od roku 2010 na krajských dotacích 52 milionů korun, dalších 22 milionů putovalo k místním organizacím a sdružením. Za miliony tam rekonstruovali školu, školku, kino, hřiště i lesopark.

Téměř 60 milionů dostal městys Cerhenice a tamní organizace. Ve městě mají opravený vodovod, chodníky a silnice, za 700 tisíc si opravili a vybavili informační centrum. Sto tisíc obec dostala na "zatraktivnění naučné stezky". Starostou je tu Marek Semerád z ČSSD, někdejší blízký spolupracovník Davida Ratha a dnešní náměstek současného hejtmana.

Dolejš i Semerád považují celou kauzou za politický boj před krajskými volbami příští rok. "My jsme úspěšní i v čerpání evropských dotací. Ať ti starostové, co nedostávají, píšou lepší žádosti," myslí si Semerád. Že jako krajský náměstek spolurozhoduje o štědrých dotacích pro svou obec, jako problém nevidí, protože podle zákona nejde o střet zájmů.

Podle hejtmana se na některé obce nedostane, protože převis žádostí je obrovský a kraj dokáže uspokojit jen zlomek projektů. Proč tedy ale některé radnice uspějí třeba s pěti žádostmi ročně? "Když se podíváte na počet žádostí, které ty obce dávají, tak není nic špatného na tom, že jsou úspěšní. My striktně dodržujeme zákon a všechno je transparentní," brání se Petera.

Středočeský kraj přitom právě kvůli tomu, že tají téměř všechny informace o dotacích, propadl v posledním hodnocení otevřenosti krajů občanského sdružení Oživení. Předem nezveřejňuje například ani to, o jakou sumu a na jaké projekty se mohou obce ucházet.

Zveřejňovat hodnocení? Je toho moc

Rozdělení krajských peněz obcím schvaluje rada na doporučení speciálních komisí. Ty také jmenují radní a tají, kdo v nich sedí. "Jsou tam zastoupeny všechny strany, i opoziční. Kdybychom to zveřejnili, tak by jim pak všichni volali. A my třeba taky u evropských dotací nevíme, kdo nám žádosti posuzuje," argumentuje Petera.

Úřad nezveřejňuje ani hodnocení jednotlivých žádostí, a nikdo se tak nedozví, proč některé projekty byly vybrány a jiné ne. Starostové proto žádají, aby hejtman dal k dispozici všechny tyto dokumenty od začátku letošního roku a příště už je zveřejňoval automaticky. Ten se k tomu ale nechystá.

"Zveřejňujeme všechno, co nám ukládá zákon – tedy která žádost byla uspokojená a která ne. Těch žádostí je 2,5 tisíce, takže všechny podrobnosti nejde zveřejňovat," dodal Petera.

 

Právě se děje

Další zprávy