Strach z terorismu překonal u Čechů obavy ze ztráty práce. Tři čtvrtiny se ale cítí bezpečně

ČTK ČTK
12. 1. 2016 18:50
Češi se v současnosti nejvíce obávají rizik spojených s terorismem a uprchlickou krizí. Zhruba tři čtvrtiny lidí se však v tuzemsku cítí bezpečně. Vyplývá to z prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Před pěti lety se přitom lidé nejvíce báli ztráty práce a poklesu životní úrovně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: David Kohout

Praha - Největším strašákem jsou pro Čechy terorismus a uprchlická krize. Podle prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se těchto rizik obávají dvě třetiny lidí.

Sociologové se v průzkumu ptali více než tisícovky lidí, zda a případně z čeho mají v současnosti největší strach. Nějaký druh obavy pociťovalo 68 procent dotázaných. Z nich pak 36 procent uvedlo jako zdroj strachu terorismus, 31 procent migraci a 23 procent dotázaných se bálo války. V obdobném průzkumu CVVM z roku 2010 se přitom lidé nejvíc báli nezaměstnanosti, snížení životní úrovně a nemocí.

I přes značné obavy z následků migrační krize a terorismu se více než čtyři pětiny respondentů cítí v České republice rozhodně či spíše bezpečně. Pocit bezpečí přímo v místě svého bydliště vyjádřilo dokonce 86 procent dotázaných.

Oproti výsledkům stejného průzkumu z listopadu 2014 došlo v obou těchto kategoriích ke zlepšení. "Vysvětlení toho zjištění je možné hledat v tom, že u nás zatím žádný teroristický útok nebyl a že naše země nezažila masivní příliv migrantů v muslimských zemí," uvádí sociologové CVVM.

Trvá spokojenost s policií

Z jejich výzkumu dále vyplynulo, že 61 procent Čechů je spokojeno či spíše spokojeno s činností policiev Česku. Opačný postoj zastávala třetina respondentů průzkumu. "Spokojenost převážila v poprvé v roce 2012 a letošní výsledek toto hodnocení jen znovu potvrdil a zvýraznil," uvádí CVVM.

Ještě lépe lidé hodnotí činnost policie přímo ve svém bydlišti. Velmi nebo spíše spokojeno s ní bylo 68 procent dotázaných. Podle sociologů lépe hodnotili práci policie ve svém bydlišti lidé žijící na venkově než ve městě. Výjimkou je Praha, kde je míra spokojenosti srovnatelná s venkovem.

Výzkum CVVM probíhal od konce loňského listopadu do 7. prosince. Zapojilo se do něj 1048 obyvatel ČR starších 15 let.

 

Právě se děje

Další zprávy