Praha/Bojkovice - Několik set tun protitankových granátů zabavili policisté minulý týden společnosti Pyro-Technology. Měla je uskladněné v areálu mateřské firmy Zeveta Bojkovice. Podle policie firma porušovala prakticky všechny předpisy pro skladování zbraní a hrozilo, že by se mohly dostat do nepovolaných rukou.
Právník firmy Pyro-Technology Petr Vališ tvrdí, že tak přísné zabezpečení, jako požaduje zákon o zbraních a střelivu, být nemuselo. Vyřazené granáty, které firma skoupila, aby je sama zlikvidovala či případně přeměnila znovu na funkční, podle jeho slov nepovažuje za zbraně, ale výbušninu. Na její uskladnění nejsou tak přísné nároky.
"To je nesmysl," vyvrací firemní vyjádření policejní šéf Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Zdeněk Bambas.
Kolik je v zemi vlastníků skladů munice, podobně jako byla Imex Group ve Vrběticích nebo nyní Pyro-Technology, kterou ovládá Vladimír Sisák, otec finančníka Petra Sisáka?
Asi 27.
Našli jste při kontrolách jen u jedné firmy takhle závažné problémy?
Problémy se najdou všude. Ale tady byly ty závady tak závažné, že jsme museli okamžitě konat. Oni to skladovali – protitankové granáty - jako krmivo pro prasata. O tom, jak má být sklad zabezpečen, přitom mluví nařízení vlády, které je prováděcím předpisem zákona o zbraních. Prostě jsme narazili na zcela nezabezpečený sklad, tak jsme ho půl roku hlídali. A když se o to majitel za půl roku žádným rozumným způsobem nepostaral, tak jsme vše odvezli pryč.
Kam jste granáty odvezli?
Pronajali jsme si sklady poblíž Tábora.
Máte spočítáno, kolik to stálo a jak to bude s náklady? Tedy jestli je bude platit stát, nebo to naúčtujete majiteli zbraní?
O dalším postupu rozhodne správní řízení a patrně i soud, protože to nejsou žádné malé hodnoty. Dělat nějaké odhady, prognózy, nemá teď smysl.
Pyro-Technology argumentuje tím, že to vlastně nejsou zbraně, ale výbušniny, které nemusí být tak přísně hlídané.
Není to pravda. Jsou to zbraně a tečka. A oni to dobře vědí. Můžou za to dostat milionovou pokutu.
Mluvil jsem s jejich právníkem a ten tvrdí, že už by to zlikvidovali, ale že jste jim v tom bránili a nepustili je tam.
Tam probíhalo půl roku trestní řízení, až Služba kriminální policie a vyšetřování vyhodnotila, že to na trestní stíhání není, a předala nám to do správního řízení.
Kvůli čemu probíhalo trestní řízení?
Pokud vím, šlo o chybějící munici. Ale podrobnosti neznám.
Kontroly začaly už v prosinci po výbuších ve Vrběticích. Pokud to bylo tak nebezpečné, proč už jste tehdy zbraně neodvezli?
My to celou dobu hlídali, bylo to zajištěné jako důkazní předměty. A správní řízení a trestní řízení se moc dobře míchat nedá. Takže když se přešlo do režimu správního řízení, tak jsme to ihned vyřešili tím odvozem.
Bylo to opravdu tak nebezpečné?
Že by to mohlo samo explodovat, to asi ne. Ale umíte si představit takovou věc v rukou teroristů? My řešíme zajištění proti ztrátě, odcizení nebo zneužití.
Chcete říct, že to mohl odnést kdokoliv, protože to bylo špatně hlídané?
Mohlo to odcizit odrostlejší dítě. Nebylo to hlídané způsobem, jaký předepisuje zákon. Měli tam stádo jelenů, které to hlídalo, tak možná se spoléhali na to.
Zákon říká, že tam mají být silné stěny, betonová střecha, bezpečnostní dveře... Co chybělo?
Téměř všechno. Ten zákon - nařízení vlády - říká, že sklad musí být z pevného stavebního materiálu, zděný nebo betonový, a to ze všech šesti stran. Okna musí být předepsaným způsobem zamřížovaná, jsou dokonce předepsané druhy prutů a jejich rozteč a tam, kde se kříží, musí být svařené nebo znýtované. Zákon také ukládá mít certifikované trezorové dveře a elektronický zabezpečovací systém.
A jak to konkrétně vypadalo?
Z tohoto, co tam mělo být, tam v podstatě nebylo nic. Zděné to samozřejmě bylo, ale stropy, mříže ani trezorové dveře tam nebyly. Elektronický zabezpečovací systém tam byl, ale nefungoval.
Firma naznačuje, že za tím může být konkurenční boj nebo že kauza může souviset se sporem se státem, kdy po nich ministerstvo obrany chce 40 milionů jako odškodné za dodávku nefunkčních granátometů pro zahraniční mise.
To s tím nemá nic společného. To jsem si přečetl dnes v novinách, že se soudí s armádou a že ty granátomety byly vadné – ale to opravdu s tou kauzou nesouvisí. Nás zajímá jediná věc: zabezpečení té techniky a vše, co s tím souvisí.