Vojáci dál dohlédnou na Vrbětice, bude jich ale míň

ČTK ČTK
25. 5. 2015 15:30
V současnosti na místě hlídá 450 vojáků, mělo by jich být jen 300. Do ostrahy se zapojí také policisté.
Sklad Vrbětice.
Sklad Vrbětice. | Foto: Policie ČR

Praha - Ministerstva vnitra a obrany se dohodla, že se počet vojáků střežících muniční sklady v areálu ve Vrběticích na Zlínsku sníží z původních 450 na maximálně 300 a do jejich ostrahy se více zapojí policisté.

Dohoda podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) zatím předpokládá, že vojáci ve Vrběticích zůstanou do konce letošního roku, přičemž vnitro počítá i s variantou, že se ji už nepodaří prodloužit.

Odvoz munice z areálu má podle policie trvat minimálně do druhého čtvrtletí příštího roku.

Na odvoz čeká 21 objektů

"Dohoda zní 300 vojáků maximálně, a to plošné zapojení policie se trošku zvětší," uvedl Chovanec.

"Budeme se snažit, aby ten počet byl co možná nejmenší, aby vojáci mohli plnit své povinnosti i mimo to, že budou pomáhat ve Vrběticích," dodal Chovanec s tím, že dohodu musí vláda schválit do konce června, aby od 1. července mohla platit.

Podle Chovance čeká na odvoz vojenský materiál ještě z 21 objektů ve vrbětickém areálu.

"Máme dost času"

Pokud se vnitro nedohodne s obranou na pokračování spolupráce i na příští rok, bude podle ministra muset policie ostrahu skladů zvládnout sama.

"My se budeme snažit přizpůsobit tomu i to odvážení tak, aby ty objekty, které zůstanou takzvaně neodvezené, aby se eliminovaly na nějaké plošné místo, které lze vyřešit tím, že se tam opraví oplocení a bude se to dělat technicky termokamerami," přiblížil Chovanec.

"Máme dost času, abychom se na to připravili, pokud by ta dohoda už nebyla tak, abychom mohli nasadit technická řešení," doplnil.

Munice se odváží od února

Ve Vrběticích vybuchly loni dva sklady s vojenským materiálem, včetně munice, které si pronajímala ostravská firma Imex Group.

Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.

Z Vrbětic se zkontrolovaná munice a výzbrojní materiál vyváží od začátku února do muničního skladu v Květné na Svitavsku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy